Global Diyanet

Diyanet’in gelecek ufku ve vizyonunun bugünkü kurumsal yapısı ve insan kaynakları ile gerçekleştirilmesi mümkün müdür? Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Faruk Görgülü'nün Sorsuna Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar cevap verdi

Global Diyanet

Diyanet’in gelecek ufku ve vizyonunun bugünkü kurumsal yapısı ve insan kaynakları ile gerçekleştirilmesi mümkün müdür? Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Faruk Görgülü'nün Sorsuna Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar cevap verdi

20 Mayıs 2014 Salı 09:15
Global Diyanet
Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Faruk Görgülü'nün Sorularını Yanıtlayan  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar "Diyanet ve Globallik" konularına değindi.
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar; "21. yüzyılda yaşıyoruz ve yirmi birinci yüzyıl kendine has birtakım özellikleri olan bir yüzyıldır. İmparatorlukların tarihe mal olmasından sonra ortaya çıkan ulus devletler, ulus devletlerden sonra gelişen süreç içerisinde daha küreselleşmiş, iktisadi ve kültürel bakımdan birbirine entegre olmuş bir dünya realitesiyle karşı karşıyayız. Bugün artık toplumsal ilişkiler çok gelişmiş; iletişim hızlanmış, toplumun %80’ini aşan bir kısmı artık kentlerde yaşıyor" dedi. 
 
 Dr. Faruk Görgülü; Giderek şehirlere göçün yoğun olduğu bu yüzyılda, din görevlilerimizin kadrolarının çoğu köyde.

 
Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar; "Evet, tam tersine olan bir durum ile karşı karşıyayız. Batı’ya baktığınız zaman Batı’da hemen hemen her yerde kent değerlerini yaygınlaştırmış bulunuyor. Yani kent refahını elde eder bir noktaya gelmiş. Bizde de kentleşme hızla ilerliyor. Öyle olduğu için yani yeni yüzyılın yeni parametreleri var: Sekülerite ve postmodernizm. Şimdi postseküler, seküler sonrası bir döneme doğru giriyoruz. Toplumsal iletişim artıyor, iktisadi ilişkiler geliştikçe ve refah arttıkça yeni toplumsal ilişki biçimleri ortaya çıkıyor. Buradan anlıyoruz ki, 21. yüzyıl, nevi şahsına münhasır bir yüzyıl olacaktır. Ama bizim bugün sahip olduğumuz teşkilat gövdesi, insan profili ve insan formasyonu bunu karşılayamıyor ve bu nedenle çok hızlı bir iç reforma ihtiyaç var. Yeni şartları dikkate alarak mesela insan yetiştirme düzenimizi gözden geçirmek zorundayız. İnsan yetiştirme düzenlerimizi neden gözden geçirmeliyiz? Çünkü yeni dünya, yeni dil, yeni bir yapı, yenidünyanın yeni diline ve yeni yapısına uyum sağlayacak insanların bu karakterde, bu evsafta ve bu kalitede olması gerekiyor. 1970’lerde, 80’lerde oluşturulan bir hizmet içi eğitim mantığıyla, mütehassıs yetiştirme mantığıyla bugünün din hizmetlilerini yetiştirmek mümkün değildir. Aynı şekilde insan kaynağımızı temin eden İmam-Hatip okulları ve İlahiyat Fakültelerine baktığımızda, oraların da programları ve müfredatları, yeni yüzyılın ihtiyaçları, beklentileri, hatta yeni yüzyılın meydan okumaları dikkate alınarak içeriklendirilmek durumundadır.
 
Eğer öyle yapılabilirse, yani öncelikle insan eğitiminde bu sağlanabilir, örgüt modeli olarak daha çağdaş yönetim değerlerine sahip, bir örgüt modeline geçilebilirse, o takdirde bu alanda da yeni yüzyılın taleplerini karşılama imkânımız olur.
 
Bugün artık ulusal sınırlar içerisinde değil küresel ölçekte düşünmek mecburiyetindeyiz. Küresel ölçekte düşündüğümüzde de küreselin sahip olduğu bütün gelişmişlik düzeylerini dikkate alan ve hizmet planlamasını onlarla birlikte yapan bir teşkilatı düşünmeliyiz; mesela iletişim alanındaki enstrümanlarımız zayıf ve yetersiz olursa, o vakit 21.yüzyılın taleplerine cevap veremeyiz" açıklamalarında bulundu.
 
Son Güncelleme: 27.03.2016 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.