Görmez, Demirtaş'ı rezil etti!

Seçim süreçlerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en çok konuşulduğu, tartışıldığı hem tarihi yapısıyla hem yaptıkları, zaman zaman Diyanet İşleri Başkanı şahsı üzerinden çok yoğun bir tartışma yaşandığını izliyoruz. Biz de büyük bir dikkatle takip ediyoruz.

Görmez, Demirtaş'ı rezil etti!

Seçim süreçlerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en çok konuşulduğu, tartışıldığı hem tarihi yapısıyla hem yaptıkları, zaman zaman Diyanet İşleri Başkanı şahsı üzerinden çok yoğun bir tartışma yaşandığını izliyoruz. Biz de büyük bir dikkatle takip ediyoruz.

05 Mayıs 2015 Salı 08:01
Görmez, Demirtaş'ı rezil etti!
"KİLİSE YA DA RUHBAN SINIFI DEĞİLİZ"
 
"Seçim süreçlerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en çok konuşulduğu, tartışıldığı hem tarihi yapısıyla hem yaptıkları, zaman zaman Diyanet İşleri Başkanı şahsı üzerinden çok yoğun bir tartışma yaşandığını izliyoruz. Biz de büyük bir dikkatle takip ediyoruz. "Tabii ki demokratik ülkelerde bu yadırganacak bir durum değildir. Siyasi partilerin, gerek seçim öncesi gerekse her zaman hem din ile ilgili politikaları, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili vizyonları, hatta kaldırmak gibi bir düşüncesi varsa bunları toplumla açık şekilde paylaşması gayet normaldir. Kilise değiliz, biz de ruhban sınıfı değiliz, tartışılmaz değiliz. Bizim bütün yaptıklarımız insanlar tarafından değerlendirilir, eleştirilir."
 
DEMİRTAŞ'A CEVAP
 
Demirtaş’ın açıklamalarına ilişkin, “Doğrusu bizim kabul etmeyeceğimiz, toplumun yadırgadığı, toplumun mahşeri vicdanı yaralayan bu tartışmaların bir boyutu var. Diyanet İşleri teşkilatında çalışan mihrap görevlisi, din gönüllüsü, minber görevlisi insanların, cemaatleriyle birlikte size yapacağım bu açıklamaları, toplumdan gelen, kendi teşkilatımızdan gelen baskılar üzerine yaptığımızı açıkça ifade ediyorum. Bu tartışmalarda işin siyasi boyutuna elbette karışmayız ama kurumumuzla ilgili bir itibarımıza gölge düşüren hepimizi üzen, bazen insanların kendi ideolojilerini, öfkelerini hatta bazen asla doğru olmayan haberler üzerinden eğer Diyanet bir polemik konusu haline getiriliyorsa, bu mahşeri vicdanı yaraladığı için bu açıklamayı yapıyorum. Bu açıklamalarda yadırgadığımız birkaç önemli husus var. Birinci Diyanet İşleri Başkanlığı sıradan bir kamu kurumu değildir, aynı zamanda millet kurumudur. Kurumun toplumsal meşruiyeti, yasal meşruiyetinin önündedir. Bu toplumun birliğinin çimentosudur, daima millet bu kuruma farklı bakmıştır. Eleştirilerimizi yapabiliriz ama eleştirileri yaparken sıradan bir kamu kurumu gibi ’gelirim kapatırım, yok ederim’ vs düşüncelerle bu doğru değil. Eğer siz bu hizmeti yol, su, elektrik gibi bir hizmet olarak tanımlar ve öyle görürseniz o zaman Diyanet İşleri Başkanlığının varlığını ve yokluğunu vergi politikaları üzerinden tarif etmeye başlarsınız. Bu milletin manevi hayatının inşasında bu kurumun emeği var” diye konuştu.
 
"DİYANET OLMASAYDI ASİMİLE EDİLİRLERDİ"
 
Diyanet İşleri sadece Sünnilere hizmet ediyor iddialarına yönelik olarak Görmez "Orada şöyle bir yanılgı var, eğer siz bu hizmeti sadece İslam'ın bir mezhebi çerçevesinde verildiğini kabul ederseniz, yanılırsınız. Mezhep farklılıklarını dikkate alarak kuruma böyle bir eleştiri yapılırsa bu doğru olmaz. Diyanet'in hizmet sadece namaz kıldırmak Hacca götürmek değil. Alevi vatandaşlarımıza hizmet konusunda çok kafa yorduk. Alevi meselesini Diyanet İşleri üzerinden tartışmak doğru değil. Diyanet olmasaydı, Avrupa'daki vatandaşlarımız asimile edilirdi." dedi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
baran 2015-05-05 11:50:11

hangi sözle rezil etmiş demirtaşı sayın başkanımız.kendi kaafanızdan bir şeyler uydurup başlık atıyorsunuz.biraz görgülü olon haysiyetli olun.bu kadar alçalmaya gerek yok bence.illa da kendimizi küçük düşürüp rezil olmak istiyoruz diyorsanız eğer bunu diyanet adını kullanmadan yapın.Esfel-i safiliin'e kadar yolunuz var.vesselam...

Avatar
perwer 2015-05-05 14:17:54

Allah sizi mumin Olarak kabul etse.bu yaptiklarinizdan dolayi .ben islamda şuphe ederim.faşistttlerrrr

Avatar
Faruk Gördeli 2015-05-05 15:04:31

Sayın Diyanet İşleri Başkanımıza bu güzel konuşmasından dalayı teşekkür ediyor. Allah yar ve yardımcısı olsun.

Avatar
Müküslü Seyda 2015-05-05 20:52:13

Sayın Başkanım allah razı olsun bu güzel kunuşmanızdan dolayı islam dinine savaş açan yok olacak ve yok olmaya mahkumdur

Avatar
A.Aziz 2015-05-05 21:12:38

Rabbim yar ve yardımcınalsun değerli hocam....

Avatar
miroğlu 2015-05-06 00:29:07

Diyanete uzanan köhnemiş zihniyet yok olmaya mahkumdur. %99'un temsili olan kurumumuzu beğenmeyen olabilir. Ama kimsenin onu yok etmeye gücü ve kudreti yetmez. Ćünkü bu dinin sahibi Allahtır. Onu istemeyen kendi inancını yaşayan topluma gidebilir.

Avatar
gerçekler 2015-05-06 00:32:39

bir büyüğüm demişti ki insanlar yüzlerini saklasalarda Allah onların gerçek niyetini ortaya kendi dilleriyle çıkarır buda bu söze örnek. bunlar dinsizliğimi savunuyor? ne yani dinsiz devlet öylemi niyetleri neyse ortaya döküyorlar. hadii buyrun kime ne niyetlilere oy vereceksiniz görünn. kervanda yürüyecek ama herkesin haberi olsun

Avatar
adaletli 2015-05-06 09:40:01

Siz beyni kit bu site veya sayfa yöneticisi yada yöneticileri artik dini ve diyaneti kullnmayi ve kendi pis siyasi ideolojilerin ize alet etmeyin haber başlığına bak ve düşün sayın. Başkanımız mehmet görmez gayet yerinde bir açıklama yaptı kimseye catmadan çok güzel konuştu fasistligi bırakın artik