Görmez, 'Dil, renk, ırk, kabile gibi farklılıklar Allah’ın ayetleridir'

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bitlis’te halka hitap etti…

Görmez, 'Dil, renk, ırk, kabile gibi farklılıklar Allah’ın ayetleridir'

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bitlis’te halka hitap etti…

06 Eylül 2014 Cumartesi 10:45
Görmez, 'Dil, renk, ırk, kabile gibi farklılıklar Allah’ın ayetleridir'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir dizi açılış ve resmi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gitti.
Ahlat Amine Hatun Hafızlık Kız Kur’an Kursu’nun açılış töreni öncesinde Bitlis Ulu Camiinde Cuma namazı öncesi halka hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanoğlunun yeryüzünde farklı mensubiyetleri olduğunu ancak hiçbir mensubiyetin İslam’a mensubiyetin önüne geçemeyeceğini ifade etti.
 
İslam dünyasında yaşananların nedeninin diğer mensubiyetlerin İslam’a olan mensubiyetin önüne geçmesinden kaynaklandığını kaydeden Başkan Görmez, “İslam dünyasında yaşananların nedeni, diğer mensubiyetlerin İslam’a olan mensubiyetin önüne geçmesidir. Bugün İslam dünyasında neden kardeş kardeşi katlediyor? Bunun sebebi, küçük mensubiyetlerin, İslam’a olan mensubiyetin önüne geçerek Müslümanlığımızı gölgelemesidir.” dedi.


 
İslam’a olan mensubiyetin önüne geçen her mensubiyetin Müslümanları bekleyen bir tehlike olduğunu vurgulayan Başkan Görmez’in konuşmasından bazı satır başları şöyle;
 
“Hiçbir mensubiyet, İslam’a mensubiyetin önüne, geçmemeli…”
 
İnsanoğlunun yeryüzünde farklı mensubiyetleri vardır. Bir anne-babaya mensubuz, bir şehrin mensubuyuz. Bir ırkımız var ona mensubuz, dile, mezhebe, cemaate mensubuz. Bu mensubiyetler tamam. Ancak bir tehlike bekliyor bizi.  Nedir o? Bunların hiçbirisi İslam’a mensubiyetin önüne geçemez, Hz. Muhammed Mustafa’ya ümmet olmanın önüne geçemez.
 
“İslam kardeşliğini yeniden ihya etmeliyiz…”


 
İslam kardeşliği, kan kardeşliğinden çok daha önemlidir Allah’ın katında. Sizinle aynı inancı paylaşmayan,  ama aynı anne-babadan olan kardeşinizle, aynı inancı paylaşan kardeşinizi mukayese ettiğinizde, Allah’ın katında ikincisi size kardeş olmaya layıktır.  İman kardeşliğini, İslam kardeşliğini yeniden ihya etmeliyiz. 
 
“Kardeşliğimizi, birbirimizi kötülüklerden vazgeçirerek, iyiliğe sevk ederek korumalıyız…”
 
Kardeşlik ahlakını ve hukukunu yüceltmeliyiz. Birbirimizin hukukuna riayet ederek, birbirimizi koruyarak, şefkat ederek, merhametle, lokmamızı paylaşarak, kötülüklerden vazgeçirerek, iyiliklere sevk ederek, kardeşlik ahlakını ihya etmeliyiz. Kardeşlik ahlakının en önemli prensiplerinden birisi, kardeşinizi kendinize tercih etmektir. Kardeşlik ahlakı bunu gerektiriyor. Kardeşlik hukukunu ayakta tutmalıyız. Dünyanın neresinde olursa olsun, bizi kardeş kılan bir inancın mensubu olduğumuzu asla unutmamalıyız.


 
“Dil, renk, ırk, kabile gibi farklılıklar Allah’ın ayetleridir…”
 
Dil, renk, ırk, kabile gibi farklılıklar Allah’ın ayetleridir. Bu ayetler aynı zamanda Müslümanları kardeş kılan ayetlerdir. Biz öyle bir inancın mensuplarıyız ki, Bitlis’te oturan bir mümini, Uganda’da veya Tanzanya’da yaşayan, renkleri farklı, kabilesi farklı, coğrafyası farklı,  ülkesi farklı bir mümine kardeş kılan bir inancın mensuplarıyız. Müminlerin renkleri, dilleri, kabileleri, boyları farklı olabilir, mal varlıkları farklı olabilir ancak bunların hiçbirisi kardeşliğe engel değildir. Elbette kardeşlik kardeşlik edebiyatıyla olmaz. Kardeşliğin aynı zamanda bir ahlakı var, bir hukuku var. Allah küçük mensubiyetlerimizi, en büyük mensubiyetimiz olan İslam’a, Kuran’a, Resul-i Ekrem’e mensubiyetimizin önüne geçirerek, fitnelere düşürmesin. 
 
“Bu topraklarda yanan ateşin sönmüş olmasından dolayı gurur duyuyoruz…”

Cuma namazının ardından resmi temasları kapsamında Bitlis Valiliğini ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorusu üzerine şöyle konuştu;
 
“Biz 30 yıldır bu topraklarda yanan ateşin sönmüş olmasından dolayı bu ülkenin çocukları olarak gurur duyuyoruz. O ateşin küllerinde yeni bir bahçe oluşturarak kardeşlik gülleri yetiştirmek önemlidir. Biz tarih boyunca farklı inançları, kültürleri, yaşatmayı başarmış bir toplumuz. Bizim için ateşin sönmesi elbette önemlidir. Hep birlikte bu ateşin küllerinden bahçeler oluşturmamız gerekir. Bunun mayası bizim dinimizdedir. Dinimiz de bunu emrediyor. Başkan Görmez daha sonra Ahlat Amine Hatun Hafızlık Kız Kur’an Kursu’nun açılışını yaptı. 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hamza 2014-09-06 11:30:18

sayın başkanı gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Yanlız fahri k k öğreticilerinin yeterlilik belgeleri bir kaç gün sonra ellerinden alacak. Ve onlara kadro da verilmedi. Kur-an ve sünnet te göre bu bir kul hakkımı dır değil midir? merak ediyorum açıklarsa çok sevinirim saygılar.

Avatar
Mehmet Rizeli 2014-09-06 18:20:48

Müslümanları kardeş yapmakta ayetlerde ve devlette sıkıntı yok.Sıkıntı kepçeyi ellerinden bırakmak istemeyenlerde.Sıkıntı Adalet dağıtamayan insanlarda...

Avatar
iman var ama adalet yok... 2014-09-06 22:37:58

bİTLİSE dİYANET iŞLERİ bAŞKANINI DEĞİLDE aDALET bAKANI iLE sANAYİ VE kALKINMA bAKANINI gÖNDERSEYDİNİZ aK pARTİ İÇİN vE dEVLET pOLİTİKASI iÇİn Çok Daha iyi oLacaktı.Bitliste Dinde çok İmanda Çok.Millet Adaletle kalkınma bekliyor.....Mülakat ve İmtiyazlarla yapılan sınavların okuyan Bölge Çocuklarını vurduğunu Söylüyor.Millet bırakın adaleti eşitlik istiyor.