Görmez: Diyanet'teki idareciler hem adil hem de ahlaklı olmalı!

Yeni Asya Gazete yazarlarından Faruk ÇAKIR, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Bir alimden naklettiği sözü analiz ederek "İlla adalet, illa adalet", "İdarecilerin olmazsa olmazı adalet" kavramını köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Görmez: Diyanet'teki idareciler hem adil hem de ahlaklı olmalı!

Yeni Asya Gazete yazarlarından Faruk ÇAKIR, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Bir alimden naklettiği sözü analiz ederek "İlla adalet, illa adalet", "İdarecilerin olmazsa olmazı adalet" kavramını köşesine taşıdı. İşte o yazı:

26 Nisan 2016 Salı 22:56
Görmez: Diyanet'teki idareciler hem adil hem de ahlaklı olmalı!
banner283
Hayat, baştan sona imtihandır. Ancak idarecilerin imtihanının daha zor, daha çetin olduğunu her halde ifade etmeye ihtiyaç yoktur.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Trakya Kur’ân Günleri ve Kur’ân Okuyucuları Semineri’nde” yaptığı konuşmada, idarecilerle ilgili önemli bir tesbit dile getirmiş. İlim hayatında ahlâkın önemine dikkat çeken Görmez, İmam El Acuri’nin (Ebûbekir el-Âcurrî) ‘Âlimlerin Ahlâkı’ kitabından şu mesajı aktarmış: “İdareciler adaleti, âlimler ahlâkı terk ettikleri zaman dünya bozulur. Devlet idaresinde adalet ne kadar önemliyse, ilim hayatında ahlâk o kadar önemlidir. Adalet ve ahlâk birbirini tamamlayan iki büyük değerdir.” (AA, 17 Nisan 2016)

‘İdareciler adaleti, âlimler de ahlâkı terk ettiği zaman dünya bozulur’un başka bir anlamı da ‘kıyamet alâmeti’dir dense her halde yanlış olmaz. Hele günümüzde bu tesbit çok daha fazla önem arz eder. İdareciler ‘adalet imtihanını’ ve aynı şekilde, ilim ehli, âlimler; ‘ahlâk imtihanını’ kazanabilmiş midir?

Sabah akşam ‘adalet’ desek, adaletin tesisi için gayret sarf etsek yeridir. Çünkü adalet, mülkün temelidir. Fakat bunu ‘güzel bir söz’ olarak duvarlara yazmakla temin etmiş olmayız. Adaletin her adımda tesis edilmesi, hayata yansıması gerekir.

Âlimlerin imtihan vesilesi olan ‘ahlâk’ da aynı şekildedir. İlim ehlinin ve bilhassa hem diyanet hem de ilim ehli olanların ‘ahlâk’ı terk etmesi, onu küstürecek işler yapması çok büyük bir hatadır, belki de cinayettir. ‘Âlim’lerin bu hata ve bu ihmali, sadece şahıslarıyla sınırlı kalmaz, Allah muhafaza, başkalarına da sirayet eder. Her ne pahasına olursa olsun ahlâk ve adaleti ayakta tutmak mecburiyetindeyiz.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, ‘diyanet ehli’ne başka hatırlatmalarda da bulunmuş: “(Kur’ân-ı Kerîm’i) Sadece güzel okumak yetmez, güzel anlamak (lâzım). Bütün hafızlık okullarımız, bütün hafızlık mekteplerimiz, kurslarımız Kur’ân kurslarımızda biz hep birlikte müfredatlarımızı, programlarımızı gözden geçirelim. Çocuklarımız sadece güzel okumayı öğrenmesinler, güzel anlamayı da öğrensinler. (...) 120 binden fazla hafızımız var, ama üzülerek belirteyim hafızlarımızın büyük bir kısmı okuduklarını anlamıyorlar.”

Evet, derin bir yara ile karşı karşıyayız. Genelde Kur’ân kurslarının ve özelde hafızlık okullarının elden ve gözden geçirilmesi gerektiğine her halde itiraz eden olmaz. 120 binden fazla hafızımızın olması övünülecek bir rakamdır, ama bu hafızların kaç bini ‘hafız’ olarak kalabiliyor? Okuduğunu anlamak da elbette çok önemli; fakat hafız kalabilmek, hafız ölebilmek de çok önemli bir meziyet değil mi? Acaba, hafız olup da hıfzını unutanlarla ilgili sağlam ve itibar edilebilir bir rakam elimizde var mı?

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in, din görevlilerinin Kur’ân’a hakim olmaları gerektiği noktasındaki tesbitleri de önemli: “Mihraba geçen her imamımız (...) Kur’ân okumaya başladığı zaman bize ihsanda bulunacak. Bakara Sûresi dendiği zaman Beni İsrail’in yapıp ettikleri nasıl anlatılır hepsinden haberdar olacak. (...) Örümcek, karınca, arı niçin bir sûreye isim olmuş, Belkıs Hz. Süleyman’a ne yazdı, Yusuf zindanda neler söyledi... Kur’ân’daki bütün bu manalar dünyasından, Fatiha’dan Nas Sûresine kadar her hafızımız haberdar olacak.”

“Din görevlileri” için çizilen ve olması gereken ‘tablo’ hayata geçebilme kalpler daha kolay fethedilmez mi: “(Hocalar) Rab’bini razı etmek için öfkesini yutar. Yüceliği ve yüksekliği sadece Allah’tan ister, mahlûkattan istemez. Kibri yok eder, tanımaz. Nefsin kibre bulaşmasından korkar, kralların çocuklarına Kur’ân öğretmek için koşuşturmaz. Kur’ân’ın ayağına gelinir. Zenginlerle oturmak için can atmaz, geçimini Kur’ân’dan yapmaya kalkışmaz. Az bir kazançla geçinir. Kur’ân en büyük servettir. Yemesi, içmesi, hüzünlenmesi bile ilimledir.”

Diyanet camiası, ilim ehli, âlimler, hocalar böyle bir tablo sergilemek noktasında üzerine düşeni yapmış olsa “Doğru İslâmiyet ve İslâmiyete lâyık doğruluk” âleme ilân edilmiş olmaz mı? Bu ahlâka sahip ‘temsilciler’e kim itiraz edebilir?

Yara belli, çare belli, yol belli: Hepimiz İslâmı doğru tanıyacağız, doğru yaşayacağız ve ne adaletten ne de ahlâktan uzak kalmayacağız. İnşallah...
 
Kaynak: yeniasya.com.tr
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ben 2016-04-27 10:46:14

Adaletin olmadığı tek kurum diyanet en büyüğünden en kucugune

Avatar
I.h 2016-04-26 23:11:51

Bu kuruma adalet gelmez. Hiç beklemeyin.

Avatar
imam 2016-04-27 00:16:13

Allah aşkına diyanet işleri başkanlıgını kim yürütüyor bu kurumun mevzuatını kim düzenliyor sayın görmeze birileri hatırlatması lazım adaleti kendisi düzenleyecek kendi yönettiği bir kurum baştan aşağı adaletsizlikle dolu tayin ümre hac vs ya bunlar sırayla olsa görev puanıyla yapılsa kim itiraz eder ama işte puan sistemi bazılarının işine gelmiyor çocukları yeğenleri var adamların mbsts puanı bile olmasa valilik oluru var köylerde görev yaptırmayacaklar bazılarına yıllarca köyde görev yapan garibanlarda köylerde sürünsün amA bu dünyanın birde öteki tarafı var Mehmet görmezden başlayıp aşağı doğru hakkımı yiyenlerin yakasına yapışacagım orada bulsunlar torpilde göreyim

Avatar
adaletmi hahahaha 2016-04-27 13:42:59

neremle gülsem buna diyanet ve adalet asla yanyana gelemeyecek iki kelime

Avatar
ihtisaslı 2016-04-26 23:10:37

onun için mi bin tane müftü varken vaizi murakıbı imamı daire başkanı yapıyorsun diye sormazlar mı adama

Avatar
dosdoğru 2016-04-27 17:22:54

torpilin olduğu yerde kimse adaletden bahsedemez kurumu bu hale getirenler elbet hesap verecek umarım bu dunyada olur da biraz umutla bekleriz

Avatar
Ahmet 2016-04-27 09:07:05

Ilk sorumluluk yöneticilerdedir 25 yıllık görevli hala ıssız cemaatsiz köylerde tutuluyor. Hayatını ilme harcamış ama maalesef İlmiyle hapsediliyor. Çözüm emirle değil şu en ücra insandan tutun onları yanına giderek gerçeği birebir görmek dinlemek önerileri dinlemek anlamak. Doktor ne kadar bilgin olsa önce Önce hastayı dinler. Sonra bildiği ni uygular . İmamları gönder tamam. Tabi böyle olunca fırsatını bulan ayrılıyor. Yada emekli .çözüm en basit tayini hizmet puanına göre düzenleyin.ki ben en ücra da olabilirim. Ama istanbulu düşünür sem ona görede kendimi yetişriririm. Sadece ezanlar da makamda ihtiyacım olur. O konuda yardım beklerim.yani isteğim yönetici yönetriklerinden

Avatar
Efe 2016-04-27 15:51:54

sayın hocamızdan ricamız, bunu müftüler toplantısında müftülerin yüzüne söylemesidir.

/hs-ri<> /hs-ri 0 /hs-ri ke193494">0
/hs-ri<> /hs-ri 0 /hs-ri ke193494">0
/hs-ri<>
0
/hs-ri 0 "130iv class="row-flu
/hs-ri ke193494">0 /hs-ri<>
0
/hs-ri 0 /hs-ri ke193494">0 /hs-ri<> /hs-ri 0 /hs-ri dnnacak_h1300Pitiryatria- D köy>dnzKnlyoncup>ke193494">0 /hs-ri<> /hs-ri own"" ezanlar dplağday toplamıSufi inancine sa"Nui<_aMuha>own"" ezanlar dke193494">0 "130iv class="row-flu /hs-ri ke193494">0 /hs-ri<> /hs-ri 0 /hs-ri ke193494">0 /hs-ri<> /hs-ri ab A alibest, 57_aKüçük Hass="te9;ndAakıe sn...plağday toplamıKur">ab A alibest, 57_aKüçük Hass="te9;ndAakıe sn...ke193494">0 /hs-ri ke193494">0 /hs-ri<> /hs-ri et#039;ne gönderildiEhl<_aank">et#ke193494">0 oplamış ıalse btn-wananre">Okunanre">
DiYANET HABERke1960606">ASAYİŞ v>
DUYURUr:#060606">ASAYİŞ v>
DUYURUr:#060606">ASAYİŞ v>
DUYURUr:#060606">ASAYİŞ v>
DUYURUr:#060606">ASAYİŞ v>
smiss=o" rri-hsiddenŞrue="fa faKrrihatürka/div> < T /di/div> v> > kez şika/div>
se
useidbet-clent hs-content do-suni data-h-block="4assSAYIN HASANtÇINAR HOCAMIZ HER GİTTİĞİ GÖREV YERİNDE FARKINI VE GAYRETİNİ GÖSTERİYOR.ALLAH RAZI OLSUN KENDİLERİNDEN.İNİALLAH SAYIN MÜFTÜMÜ DAHA YÜKSEK MEVKİLERDE GÖRMEK İSTİYORUZ.
7">MüFTüLüK
useidbet-clent hs-content do-suni data-h-block="4assİnamabeargemezudefali boşunbtiramava girrgeparaeştırms="hn 450 kkurulydi_v z"tan..
7">MüFTüLüK
useidbet-clent hs-content do-suni data-h-block="4assinşAllah itihryatşan Ga auad 65 s kadar gelir
7">MüFTüLüK
useidbet-clent hs-content do-suni data-h-block="4assnentf="heşparpa,r Beyiz sinareyin &#Mükıllifendiruyduryur.
7">MüFTüLüK
useidbet-clent hs-content do-suni data-h-block="4assGüz aştırmseşpa.dtn UYDURUK dsava.co peki w.dintim takvimberine temkinsiz di_vak vakit geç-im hal nomazkılm nor Bln msntvakti geçmiş nomazkabuln mur sşeymanlan Gülm takvimi ke-im di_vak set="_bavaş toplamiv>
re"> v> >
s="hs-head " class hs-la: 0 1lin 1lin 0;
T /dlecek!" />
Prof. D kHuriye Mhstı kimdir?iv class=s="pipaylaşİşttpsdBaşktn Yaakımcıllibestdirdatnbb ilk kadlm başktn yaakımcısci Prof. D kHuriye Mhstı, h- Kor Bm h-o7 K
i;Gayr -vaine başladl. paylaşİşttpsdBaşktn Yaakımcısci Prof. D kHuriye MARTI'="h...kep toplamiv> v> >
et= T /di/div> v> > 192830Ocakh-on /aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa -hsid="dikey sag orvas d dataspyssaf hs-o" classsplay:16line-block;6nlines-t /aaaaaaaaaaaaaaaaaaa
WhatsappHybeadve ihbav hattı: kep v class=s="p>7">MüFTüLüsite-info glyphi> s hs-phone" " classpad01/gs-hea: 0; >
Bu sitede ys="hnwanan tullamatasyulin her hykkle>ahfuzdur. Kaynakyr sttpslmelank"lrsnu m"_nomaz.kep v class=ş iv> < T /di/div> v> footasst-minute hs-margin-bnt-up clearfix> ainearı v> footasst" cl"eklam rh"> moben;" rri-hsiddenŞrue="fa faMobenkez--v class="r v> footasst" cl"eklam rh"> ad0ress-card=o" rri-hsiddenŞrue="fa faKünye"suğday aaaa v> footasst" cl"eklam rh"> envelops=o" rri-hsiddenŞrue="fa fahidekaşim"suğday aaaa v> footasst" cl"eklam rh"> clone" rri-hsiddenŞrue="fa faSitene EO k"suğ aYnzıllim: TE Bilaşim /dlecek! T <="hs-d placeht= se/rchd rri-hsiddenŞrue="fa f <MüFTüLüs="hs-headerhs-time"> tags" rri-hsiddenŞrue="fa faPopşer Etihetlle:2018-01- rreklam rh"> v> "130i sagi-h1gn0rea Agn"lls erhs-time"> a v> "130i sagi-h1icra erhs-time"> a own+lafz%C4%B1 b> v> "130i sagi-h1Muha>own lafzı erhs-time"> a v> "130i sagi-h1müezzinttp kimberdir erhs-time"> a v> "130i sagi-h1E;Gar Yurtgüven erhs-time"> a < < ×30085.Rusya, k" taiye ve " ta gerçor bir terörlr müc.htss koli-eyk tredidu30085. btm ="hripplesitlsdch btn-info s="hs-head hs-bch"> Üye Girişi orm"daction"nofollow018/01/diyanet_teki_ti;Gaxrevlim=login&rd_siya%3A%2F%2F018/01/diyanet_teki_%2Fd.dinih%2Fgormez-w.dinihaeeki-idarecslrv-v m-adil-v m-de-ahlykli- mbsli-h92761ayet-edmetho --postdin nt-up clearfix> rol-tegopdin ntnt-lf="lclearfix> rol-lf="l d orabinputNam nt- nt-up clearfix> rol-tegopdin ntnt-lf="lclearfix> rol-lf="l d orabinputParfworeiŞifrekelf="lin ntnt-up clearfix> rolsdin ntntnt-inputatypassparfworetvaluassd nomasssifre"ak --inputParfwore placeht= nt- nt-up clearfix> rol-tegopdin ntnt-up clearfix> rolsdin ntntnt-=uminn typasssubmitkiika-habbtm ="hripplesitlsdch btn-successkerhs-time"> sign-ink rri-hsiddenŞrue="fa faGiriş Yap nt- <Üye Ol buğday tav hs-bch"> scv ma.org",3494""@typa": cOrgiization",3494""uvl": ch"> 018/01/diyanet_teki_t /dlecek!, logos: { /dlecek!"@typa": cIi clObject",3494"494""uvl": ch"> 018/01/diyanet_teki_t actPoink": [ /dlecek!{ ak!"@typa": cC actPoink", ak!"ttssphone": c+90 -hidekaşimHyttı: +90 551 138 77 59", ak!"> actTypa": ccustomassseivice /dlecek!}3494"] cek!}3/scriptv script typassapplication/ld+jsnn > {3494""@> scv ma.org",3494""@typa": cWebSite",3494""uvl": ch"> 018/01/diyanet_teki_t ,3494""po 018/01/diyanet_teki_thf="httpi/{se/rch_tasm_string}s,3494"494""query-input": c6"quired nomasse/rch_tasm_string" cek!}3}3/scriptv script typassapplication/ld+jsnn > {3494""@> scv ma.org",3494""@typa": cNewsAet-cle",3494""mainEdiityOfP cls: { /dlecek!"@typa": cWebP cls,3494"494""@id": ch"> 018/01/diyanet_teki_tw.dinih/gormez-w.dinihaeeki-idarecslrv-v m-adil-v m-de-ahlykli- mbsli-h92761ayet-e cek!},3494""v clline": cGörmez: paylaşm-titleeki idarecslrv hem adil hem de ahlyklr&n mbslı!",3494""namAsnna imtdiyndır. Ancak idarecslrvinm-ttdiyn Beyin ="ha zor, ="ha çotim diduğcou her hy= < i de etmeye ezanlaç yoktuv.paylaşİşttpsdBaşktnr&nMehmet Görmez, “Trakya Kur’ân Günttpsdve Kur’ân Okuyucusli Semi/dii’;Ga”eşptlibestauk t9;pida, idarecslrvlesiddeli önemli bir tesbit den; dayirmişkİlilabeştıoda ahlâkyin önemine dikkat çoren Görmez, İase El Acuii’;im (Ebûbekir el-Âcuirî) ‘Âlimberin Ahlâkyi’ kiibıe sn şudmesajli alankarpa,: “İdarecslrv idadeka, âlimber ahlâkyi terk 9;kaaberi zamanmdünya bozulur. Devnih idaresi;Gayidadek ns kadar önemliyse, ililabeştıoda ahlâk o kadar önemlidir. Adadek ve ahlâk birbirini tamamleşnm-ki büyük dmbs_hdir.”e(AA, 17 Nrafl h-o6)‘İdarecslrv idadeka, âlimber de ahlâkyi terk 9;kaği zamanmdünya bozulur’um başkt bir adefmyinda ‘kyiyamet alâmeti’dir dense her hy= < yanlanş mbsz. Htss günullüz < bu tesbit çok ="ha fazla önem rrz e 018/01/diyanet_teki_t 018/01/diyanet_teki_t $(dcu <).t beysh(function{ $('#/diyanet').t-cverInf/01teSsoll({ > > > ugont: false }); }); $('./s-nav-hsmod').tio'click', h(functioe) { e.prev