Halep Kerbela'nın rövanşı olamaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programına konuk oldu.

Halep Kerbela'nın rövanşı olamaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programına konuk oldu.

31 Aralık 2016 Cumartesi 07:22
Halep Kerbela'nın rövanşı olamaz
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL

HALEP KERBELA'NIN RÖVANŞI OLAMAZ


Bu coğrafyada verilen kirli kavgaların sebebi mezhep çatışmaları değildir. Mezhep çatışmaları bu kavgaların sonucudur. Ama mezhep meselesi yok mu, var. Nerede var? Merhametini kaybetmiş bir cani, bir katil, Halep'te çocukları öldürürken, Kerbela'nın öcünü aldığını söyleyip bunu dünyaya servis ediyorsa, bunu topyekün mezhep savaşı olarak göremezsiniz ama realiteyi de inkar edemezsiniz.

Halep Kerbela'nın rövanşı olamaz. Halep'in katilleriyle, Kerbela'nın katilleri arasında fark yoktur. Halep'in mazlumlarıyla Kerbela'nın mazlumları arasında da fark olamaz.

Cumhurbaşkanımız'ın sürekli vurguladığı bir söz var: "Benim şiilik, sünnilik diye bir dinim yok. Benim İslam diye bir dinim var."

Mehmet Acet - Mezhep savaşları yaşanıyor. DEAŞ vardı bir de Haşdişabi çıktı. Bizim için Türkiye için bir tehdit altındayız diyebilir miyiz?

Mehmet Görmez - Mezhep savaşlarını sebep değil sonuç olduğuna inanmaktayım. Cehaletin gölgesinde yetişen nesillerin bilinç altında yetişen hastalıkların tevarüs etmelerinden başka bir şey değildir mezhep savaşları.

Mezhep meselesi var. Bir cani Halep’te çocukları öldürür, tarumar ederken Kerbela’nın intikamını aldığını söyleyip kaydediyor ve servis ediyorsa bunu mezhep savaşı olarak adlandıramazsınız.

Diğer taraftan IŞİD Şiilerden intikam aldığını iddia ediyorsa bu ahlaksız bir mezhep savaşına evrilme durumudur. Mezhep savaşı değil.

Zalim, zalimdir. Zalimin dini ve mezhebine bakılmaz.

Türkiye’ye gelince…

Biz kainata dar mezhep kalıpları içinde bakmadık. Biz Yunus’u, Mevlana’yı, Hacı Bektaşı Veli’yi yetiştirdik.

İslam’ın medeniyetler kuran ana yolu olarak kabul ettik.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli vurgu yaptığı bir cümle var. “Benim Sünnilik ve Şiilik diye bir dinim yok!”

Bunu bazı kardeşlerimiz bunun dahi medeniyetler kuran ana yoldan ayrı düşeceğimiz endişelerini taşıyorlarsa bu doğru değildir.

Ehli sünnet mezhep değildir. Fırka değildir.

Biz kıble ehlini tekfir etmeyiz.

Biz aynı Rahmana yönelmiş bir kimseyi tekfir etmeyiz.

Biz DEAŞ’ın ortaya çıktığı günden beri bunu dile getirdik. Biz heyetlerle İran, Arabistan, Suriye ve Katar planları yaptık.
Bizi İran’a gittiğimiz için eleştirenler oldu.

Allah için düşünelim. Bu coğrafya da dökülen kanı durdurmak gibi bir görevimiz yok mu?


Bütün Ayetullahların huzurunda, “Ey Sünni şeyhler! Ey Sünni ve Şii şeyhler! Yetmedi mi bunca akan kanlar. Yetmedi mi emperyalizmin kıskacında oyuncak olduğumuz. Kalemlerimizi, gönüllerimizi devreye sokalım. Ümmetin ocağı yanıyor. Bu fitneyi söndürmemiz gerekiyor. Dökülen kan Müslüman kanı olduktan sonra kanın Sünni’si Şii’si olur mu? Hangi akıl hangi delil bu akan kanın mübah olduğunu gerekçe gösterebilir? Ey alimler ey hocalar! Bu kin ve nefret kokan fetvalara ve hezeyanlara karşı bizler ne yaptık? Endülüs medeniyetini kaybettik. Maveraünnehirde Asya’yı aydınlatan medeniyeti kaybetmedik mi? Bu gün Şam da İslam medeniyetini kaybetmek üzereyiz…”

Bu konuşmayı yapınca bazılarının gözleri doldu, bazıları alkışladı. O gün o noktadan çok çok uzaktayız.

Haç ibadetleri engellendi birilerinin. Çok çabalar gösterdik bu engel için.

Bizim ülkemizi etkiler mi? Bizim bu olanlardan ibret alarak bizim birbirimize daha çok sahiplenmemiz lazım. Alevi sünni gibi bir ayrımda hepimiz birlik olup birbirimize sahip olmalıyız.

Bizim sahip olduğumuz medeniyet mefkuresi bizim sahip olduğumuz coğrafyadaki yanlışarın buralara gelmeyeceğine olan ümidimi taşıyorum. Biz o yanlışlara düşmemeliyiz.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam-hatib 2016-12-31 15:05:38

Arkadaşlar ben iranla irtibatı olan birisinden oranin basini hep sünniler katliam yapiyor haberleri varmiş buradada tersi var Acaba birileri Mezhep ile yine müslumanları birbirine düşürüp zararami uğratmak istiyorki?