Hicri takvimde birlik ne anlama geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın büyük gayretleri ile toplanan "Uluslararası Kamerî Aybaşları ve Hicrî Takvim Birliği Kongresi" sonuç bildirgesi kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. 

Hicri takvimde birlik ne anlama geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın büyük gayretleri ile toplanan "Uluslararası Kamerî Aybaşları ve Hicrî Takvim Birliği Kongresi" sonuç bildirgesi kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. 

30 Mayıs 2016 Pazartesi 19:10
Hicri takvimde birlik ne anlama geliyor?
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Bazıları için sıradan, bazıları için gecikmiş bir karar, bazıları için zaman ve para kaybından başka bir anlamı taşımayan bu kongre bazıları için alay edilmekten öte bir anlam ifade etmedi.

Oysa toplanan kongre de “tek hicri takvim” üzerinde anlaşmaya varılması, Müslümanlar için devrim niteliğinde bir karar. 

Nasıl ki bir çivi, bir nalı, bir nal bir atı, bir at üstündeki komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir devleti kurtarmak ya da mahvetmek durumunda bir çivinin önemi inkar edilemez ise takvim birliği de İslam dünyası açısından sorunların hal olunmasında alınan bir ivmedir. 

tek hicri takvim

Birileri alınan kararlar ile dalga geçedursun dünya siyasetinde İslam ülkelerinin birlikte hareket etmesi dikkat ile takip edilmektedir. 

Bu kongrenin önemini görmek istemeyenler, alınan kararla yetinileceğini sandıkları için aldanma içerisindeler. Oysa bu sadece bir başlangıç…
Yada bu güne kadar alınan kararlar içerisinde sadece bir karar…

hicri takvimde birlik ne anlama geliyor

BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Uluslararası hicri takvim birlikteliğinin anlam ve önemi şu şekilde özetlenebilir:

1-     “Orucunuz birlikte oruç tutuğunuz gün, bayramınız birlikte bayram yaptığınız gün, kurbanınız ise birlikte kurban kestiğiniz gündür” buyuran Allah Resulü’nün tavsiyesine uygun olarak alınan bu karar, bir icma kararıdır. Ve tüm Müslümanları bağlamaktadır.

2-    Halifeliğin kaldırılmasından sonra Müslümanların birlikte çalışıp karar almasında takvimde ortaklık ümmetin birliğine giden yolda bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

3-    Ümmetin sorunlarının hallinde alınan bu karar daha farklı alınacak kararlarda istişare yolunu açması yönüyle önemlidir. 

4-    İslam ülkeleri kendi kararlarını kendilerinin vermesi yönüyle bu karar, birliğe giden yolda ehli küfrün tenkit ve izinlerinden uzak bir şekilde Müslümanların hareket kabiliyeti kazanması açısından önemli bir adımdır. 

Hicri takvimde birlik ne anlama geliyor?
5-    Müslüman ülkeler ile özellikle Müslüman azınlıkların karşı karşıya olduğu bazı sorunları çözme yönünde önemli bir adım.

6-    Takvim birliği ile oruç, bayram gibi farklı günlerde ihya edilen dini günler birleştirildi. 

7-    Müslümanlar arasındaki meşru ve makul sınırları aşan tefrikayı/ayrışmayı ortadan kaldırma yönünde alınan ve sonuçlanan ciddi bir karar özelliği taşıyor. İslam karşıtlarınca küçümsenen bu çalışmanın bir meyvesi olarak örnek vermek  gerekirseazınlık halinde yaşayan Müslümanlar arasında bu sorun tek bir devlet içinde bazen iki bazen de üç farklı günde oruç ve bayram yapma noktasına varacak farklı uygulamalara yol açabilmekte idi. Bu farklılık sadece azınlık Müslümanlarla da sınırlı kalmayıp ülkeler arasında ciddi ayrışmalara neden olabilmekteydi. Bir ülkenin hacıların Zilhicce’nin 9. Günü Arafat’ta vakfeye durdukları gün, kendi ülkelerinde henüz Zilhicce’nin 7. veya 8. gününü yaşamak gibi absürt durumlarla karşılaşabilmekteydi. Takvim birliği bu ayrışmaları ve zihin karışıklıklarını ortadan kaldırmış oldu. 

8-    İslam’ın tevhit dini olması münasebetiyle takvim gibi bir zaman derecelendirme aracında dahi beliren tefrika, İslam’ın ruhuna aykırı olduğu kadar Müslümanların İslam düşmanlarının da eleştirilerinin hedefi olmaktan kurtulamıyordu. Bu birliktelik tevhit ruhunda büyük bir aşama olarak ümmetin birliğe giden yolda aldığı bir adım oldu. 

Hicri takvimde birlik ne anlama geliyor?
9-    Takvim birlikteliği azınlık durumunda bulunan Müslümanların bulundukları ülkelerde hakları olan tatil imkanından faydalanmalarının yolunu açtı. Özellikle işçi alan gayri müslim ülkelerde var olan farklı ülke Müslümanlarının tabi oldukları takvim nedeniyle bulundukları ülkenin kendilerine vermesi gereken tatil hakkından mahrum kalabiliyor veya kendi ülkelerine aykırı bir şekilde sunulan tatil hakkından faydalanmak zorunda kalıyordu. Bu durum gurbetçilerin kendi ülkeleri ile uyumsuz verilen tatil imkanını değerlendirmekten mahrum bıraktığı kadar akraba, eş ve dostlarıyla bayramlaşma fırsatından mahrum bırakabiliyordu. 

10-    Farklı takvim uygulaması Müslümanların bilimsellikten uzak olduğu görüntüsünü veriyordu. Astronomik veriler ışığında alınan ortak kararla İslam’ın bilimden kopuk olmadığı, bunun sonucu olarak birlikte hareket etme kabiliyetinin var olduğu gösterilmiş oldu. 

11-    Alınan bu karar Türkiye’nin Diyanet alanında liderliğinin de tescili anlamına geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı oluşturacağı komisyonla on yıl boyunca, gözetleme, takvim oluşturma, dünyaya duyurma ve takvim kültürünün oluşmasında gerekli çalışmaları yapması ile lider konuma otururken Türkiye’nin İslam ülkeleri nezdinde liderliğinde de bu çalışmalar, bir ivme oluyor. 


 
Son Güncelleme: 30.05.2016 19:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.