Hz. Peygamber Adına Kurban Kesilir mi ?

Bir grup oluşturarak aralarında para toplayıp Hz. Peygamber adına kurban kesilebilir mi?

Hz. Peygamber Adına Kurban Kesilir mi ?

Bir grup oluşturarak aralarında para toplayıp Hz. Peygamber adına kurban kesilebilir mi?

11 Eylül 2014 Perşembe 14:01
Hz. Peygamber Adına Kurban Kesilir mi ?
banner283
Son yıllar da bazı kişilerce Peygamber (s.a.v) adına da kurban bağışlama olayı yaygınlaşmaya başlamıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu konu hakkında sorulan bir soruya şöyle cevap verdi.

Dinimizde insanların bir grup oluşturarak aralarında para toplayıp Hz. Peygamber (s.a.s.) adına kurban kesmeleri şeklinde bir uygulama yoktur. Bunun, yapılması gereken bir ibadet gibi görülmesi doğru değildir. Çünkü Allah ve Raûlünden nakledilmeyen bir uygulamayı ibadet gibi telakki etmek ve ona dînîlik vasfı vermek bid’attir. Her bid’at de Hz. Peygamber (s.a.s.)’in nitelemesiyle dalâlettir (Müslim, Cuma 44; Ebû Dâvûd, Sünnet 6; Tirmizî, Mukaddime 16). 

Hz. Ali’den rivayet edilen “Rasulullah (s.a.s.) (sağlığında) kendi yerine bir kurban kesmemi vasiyet etti. İşte ben de onun yerine kurban kesiyorum.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 2; Müsned, I, 107, 149) şeklindeki haber, bu uygulamaya delil olamaz. Çünkü Hz. Ali kurbanı kesme gerekçesi olarak Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kendisine bunu vasiyet etmesini göstermiştir. Dolayısıyla bu hadis, eğer vasiyeti yoksa ölü adına kurban kesileceğine delalet etmez. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GERÇEK 2014-09-11 15:54:58

Bir grup Hz. Peygamber adına kurban kesmek için bir araya gelmiş. Hz. Peygamberin sizin kurbanlarınıza ihtiyacı mı var? Para toplamanın yeni yöntemlerinden biri. Tıpkı inanç turizmi organizasyonları gibi. İlan aynen şöyle: Buram buram İslam kokan menzil topraklarında iftar ve sahurda olmak istiyormusunuz. Gidiş,dönüş.....Lira. gibi. Diyanetimizin verdiği bu kararından dolayı takdir ediyorum.

Avatar
hakikat 2014-09-11 16:35:01

gitmesende gidene laf söyleme hakkın yok senin anlayışın kıtsa menzil neyapsin gerçek gibi görünen ama gerçek olmayan şahıs

Avatar
Gurbet kuşu 2014-09-11 21:30:28

Din adına bişeyler yaptığınızı iddia ediyorsznız laf söyleme hakkımız var. Para toplama adına her türlü dalavereyi mübah görenler peygamber adına kurban kestiklerini söyleyip lüks otellerde tatil yapıyorlar. Dahası peygamberle hatta Allahla görüştüklerini söylüyorlar. Samimi insanları sömürüyorlar. Yazıklar olsun

Avatar
Muhsin Hoca 2014-09-11 22:35:29

Diğer taraftan sünnetten ve Peygamber (s.a.v)'in uygulamalarından bahsedenler iki yüzlülük yapmayıp Kurbanı insanın kesebiliyorsa bi zati kendisinin kesmesini, kesemiyorsa kesilirken başında durmasını ve akan kanın günahlarına kefaret olacağını, o da mümkün değilse vekaletini verip yakınında durmasını, payına düşen eti alıp üçe bölmesini anlatsınlar. Öyle kurban et için kesilmez verin kurbanları diyanet vakfına diye hutbe yazmasınlar. Peygamber (s.a.v) yada eshap nerede kurbanı bağışlamış. Böyle bir uygulamamı var. İnsanlar kurbanla uğraşmamak için en kestirmeden hop bağış Allah kabul etsin. Nerede var böyle uygulama.

Avatar
GERÇEK 2014-09-12 00:56:50

Menzile gidenlere söylediğimiz bir şey yok. Engelleyen kimse de. söylediğimiz şey ranta vesile olan konulardır. Ayrıca Menzile gitmeyenlerede aklı kt deme hakkına kimse sahip değildir.Gerçek benim ismim değil. Anlatılan meseledir. Senin adın yok mu? Niye hakikat rumuzuyla yazdın? Hem kel hem fodul...

Avatar
Gerçek (Muhsin Hocaya cevap) 2014-09-12 01:04:50

Nüfusumuzun büyük bölümü şehirlerde yaşamaktadır. Bir çoğu sitelerede,apartman dairelerinde yaşamaktadır. dolayısı ile kurban alıp kendisinin kesmesi veya başında durup kestirmesi mümkün olmayabilmektedir. Diyanet Vakfı adına vekalet vermenin bir yanlışlığı yoktur. Bahsettiğiniz gibi üçe de bölünmüyor. Tamamı yurt içinde veya yurt dışındaki fakirlere verilmektedir. Ayrıca bu tip uygulama mü'minler için bir kolaylık ve kurban kesmenin amacına da uygundur. Kurban kesenlerden bazılarının yaşadığı yerde fakir bulma imkanı da olmayabilir. Yapılan tarafsız denetimlerde de Diyanet vakfı kurban konusunda en hassas ve güvenilir olduğu görsel ve yazılı basında da kamu oyuna duyurulmuştur.

Avatar
zafer keser 2014-09-30 17:26:33

Ben soruyrum peygamberimiz (sav) adına kurban olurmu olmaz mi kişilerin para toplaması degil allah rızası icin kurban olurmu olmazmi ona cevap bekliyorum