İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye Genelinde C ve D camilerde görev yapam İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu Planladı. İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu

İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye Genelinde C ve D camilerde görev yapam İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu Planladı. İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu

09 Mayıs 2014 Cuma 13:53
İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu
Erdi KARADENİZ / ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı, personelin mesleki bilgi ve becerilerini artırmak, etkili ve verimli bir din hizmeti sunabilmek amacıyla 2004 yılından beri yeni bir  eğitim anlayışıyla hizmet içi eğitim faaliyetlerine ağırlık vermiştir.
 
Personelin hizmet içi eğitim ihtiyacını ve bu konuda kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri belirlemek üzere öncelikle din hizmetleri sınıfında çalışan personelin mesleki yeterlikleri belirlenmiştir. Her unvan için belirlenen temel ve özel yeterliklere uygun eğitim programları hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. “Gelenek İçinde Gelişme” temasıyla başlatılan bu çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.
 
Türkiye Genelinde C ve D camilerde görev yapam İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar ve Kur'an Kursu Öğreticileri İçin Hizmet İçi Eğitim Kursu Planladı. İl Müftülüklerinin belirlediği personel zamanla  hizmet içi eğitim kursuna katılacaklar. Hizmet içi eğitim kursları bazı il müftülüklerinde başladı. Zamanla bütün personelin hizmet içi eğitim kursuna katılması sağlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada;

Kur’an-ı Kerim’in güzel ses ve kendine has üslûpla okunması, her şeyden önce ona saygının gereğidir. Onun için Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okumayı önemsemiş ve bu konuda eğitim-öğretim faaliyetleri başlatmış, bunu zamanla geliştirmişlerdir. Hz. Peygamber’in Kur’an-ı Kerim’i ashabına ağır ağır okuması, ashaptan tertil üzere ve güzel sesle okuyanları övmesi kıraat eğitim ve öğretiminin temellerini oluşturmuştur. Günümüzde de hem ibadet esnasında, hem de müstakil olarak Kuran-ı Kerim’in usulüne uygun olarak okunmasına büyük önem verilmektedir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, mevcut eğitim merkezleri yoluyla, bir yandan yeni göreve alınan personelinin adaylık eğitimlerini yürütmekte; diğer yandan da görev yapmakta olan imam-hatiplerin ve müezzin-kayyımların usulüne uygun ve güzel bir sesle Kur’an-ı Kerim okumalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca yönelik hizmet içi eğitim programları düzenlemektedir.
 
Halkımıza din hizmeti sunma noktasında en çok camilerdeki imam-hatipler ve müezzin-kayyımlar ön plândadır. Söz konusu personelin Kuran-ı Kerim’i güzel ve usulüne uygun okuma konusunda yeterli olmaları önemlidir. Bu konuda karşılaşılan serzeniş ve şikâyetleri ortadan kaldırmak ve namaz ibadetinin en doğru şekilde ifasını sağlamak amacıyla, özellikle cami görevlileri (imam-hatipler ve müezzin-kayyımlar) için Kur’an-ı Kerim’i güzel okumaya yönelik eğitim programları hazırlanmıştır.
 
Şu anda belli il merkezlerinde uygulanan ve Tashih-i Huruf diye adlandırılan kurslara ise sınırlı sayıda personel alınabilmektedir. Oysa alanlarında zayıf olan ve kursa alınması uygun görülen din görevlilerinin Kur’an-ı Kerim okuyuş bilgi ve becerisini acilen belli bir düzeye yükseltmek gerekmektedir. Fakat, kısıtlı kapasite ve bütçe imkânları nedeniyle eğitim merkezlerinde, ancak yeni göreve alınan personelin zorunlu adaylık eğitimleri yürütülebilmektedir. Bu yüzden, mahalli imkânları da devreye sokmak, görevlilerimizin Kur’an okuma bilgi ve becerisini acilen geliştirmede hem bir fırsat hem de bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. İşte bu çerçevede bütün illerde personele yönelik Kur’an-ı Kerim kursları düzenlemek için bir proje başlatılmıştır.
 
Bu projeye göre; Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma bilgi ve becerisine sahip görevlilerden il müftülüklerince seçilmiş ve Din Eğitimi Dairesi Başkanlığı’nca özel eğitime tabi tutulmuş olan rehber öğreticiler kendi illerinde, müftülüklerimizin düzenleyeceği kurslarda görev alarak, ihtiyacı olan personeli (Kur’an kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzinler) Kur’an-ı Kerim’i iyi okuma konusunda eğitecekler ve geliştirilen söz konusu bu programı mahallinde düzenlenecek kurslarda uygulayacaklardır.
 
 -PROGRAMIN HEDEFİ NEDİR?-
 
Bu programın hedefi Başkanlık teşkilatında görev yapan ancak Kur’an-ı Kerim’i okuma konusunda eksiklikleri bulunan Kur’an kursu öğreticileri, imam-hatipler ve müezzin-kayyımların rehber öğreticiler vasıtasıyla, Kur’an-ı Kerim’i okumaya ilişkin bilgi ve becerilerini geliştirmektir.
 
-PROGRAMIN UYGULANMA İLKELERİ-
 
1. Kur’an-ı Kerim öğretiminde kursiyerlerin bireysel yetenekleri ve ihtiyaçlarının farklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
 
2. Kursiyerlerin derse aktif bir şekilde katılımını sağlayacak etkinlikler düzenlenmelidir.
 
3. Derse hazırlıklı olarak gelmeleri teşvik edilmeli, ilgili bölümlerin ve tecvid kurallarının dersten önce gözden geçirilmesi sağlanmalıdır.
 
4. Kur’an-ı Kerim öğretiminde teorik bilgiden ziyade uygulamaya ağırlık verilmelidir.
 
5. Tecvid öğretimi uygulama ağırlıklı yapılmalı, yüzünden düzgün okunması sağlanmış olan ayet ve sureler ezberletilmelidir.
 
6. Yapılan eğitim etkinliklerinde kısa sürede olabildiğince en fazla verimin elde edilmesi hedeflenmelidir.
 
7. Kur’an-ı Kerim’i güzel okumanın yeteneğe bağlı bir yanının da bulunduğu göz ardı edilmemelidir. Kursiyerlerin zaman içerisindeki ilerlemeleri dikkate alınmalı, öğretim hedefleri ve beklentiler bireysel farklılıklar da hesaba katılarak gerçekçi bir şekilde belirlenmelidir.
 
8. Yanlış telaffuzların ve hatalı okumaların önüne geçebilmek amacıyla doğru bir şekilde okuma çalışmalarına öncelik verilmelidir. Kursiyerlerin yanlış ve varsa hatalı okumaları tespit edilerek, bu okuyuş şekilleri kursiyerlere fark ettirilmelidir.
 
9. Okunacak bölümler seçilirken kursiyerlerin seviyeleri dikkate alınacaktır.
 
10. Yüzünden okunacak veya ezberlenecek bölümdeki telaffuzu zor, dikkat edilmesi gereken yerler önceden kursiyerlere bildirilmelidir.
 
11. İlgili ayetler ve sureler öncelikle birkaç kez doğru bir şekilde okunmalıdır. Bu aşamada Kur’an-ı Kerim’i güzel okuyan ülkemizde meşhur kârilerin CD, Kaset vb.’den yararlanılabilir.
 
12. Kursiyerlerin Kur’an-ı Kerim’i usulüne göre okuma konusunda tek tek uygulama yapmalarına imkân verilmeli, yüzünden okuma çalışmalarında mümkün olduğunca her kursiyere az da olsa okuma imkânı tanınmalıdır. Hatalı ve yanlış okumaları, önce kursiyerin kendisi, daha sonra da diğer kursiyerlerin bulması ve açıklaması sağlanmalıdır. Böylece, her okuyanı diğerlerinin izlemesi sağlanmış olacaktır.
 
13. Ezberlenecek bölümler uygun parçalara bölünerek bireysel ve grup şeklinde koro olarak okutulmalıdır.
 
14. Kursiyerlere daha doğru okuma ve ezberlemenin yöntem ve teknikleri hakkında bilgi desteği sağlanmalıdır.
 
15. Kur’an-ı Kerim öğretiminde çeşitli görsel-işitsel araç gereç (Bilgisayar, VCD, DVD, Kaset çalar vb.) şekil, şema, kavram haritası vb. materyallerden yararlanılmalıdır.
 
16. Öğrenme zorluğu çeken kursiyerlerin öğrenme etkinliklerine mümkün olduğu kadar çok katılması teşvik edilmelidir.
 
17. Öğrenme ortamı, kursiyerlerin özellikleri de dikkate alınarak hazırlanmalı, kalabalık sınıflar oluşturmaktan kaçınılmalıdır.
 
18. Kursiyerlerin öğrenmelerindeki eksiklik ve yanlışlıklar çeşitli zamanlarda (süreç ve ürün) ölçülerek, ölçme kriterleri hakkında bilgilendirilmelidir. Her bir kursiyer için oluşturulacak bir bilgi fişinde, yanlış ve hatalı telaffuzlar ile ezber yanlışlıkları işaretlenmelidir.
 
19. Değerlendirme ve başarı kriterleri, önceden belirlenerek ona göre bir değerlendirme yapılmalıdır.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gülseren KOÇ 2014-05-09 20:46:42

Çok güzel bir proje.Acaba fahri olarak görev yapanlar da yararlanabilecek mi?

Avatar
sofularo7 2014-05-10 01:15:57

bu kursların ehil hocalar tarafından verilmesi çok iyi olur her öğretici belgesi olan bu kursu verirse çok fazla verimli olacağını düşünmüyorum böylesi bir kursa daha önce katılmıştım birde D-C sınıfı camiler diye ayırmalarını anlayamadım B sınıfı camide görevliyim B A sınıfı camilerinin iyi olduğu anlamına mı geliyor bence öncelikli olanları bu kurslara almalılar A B C D ayrımı yapmamalılar

Avatar
fahrıkkö 2014-05-10 15:50:40

Yorumunuzarkadaşlar fahrıler katılıyormu

Avatar
cnyt 2014-05-10 15:59:45

ben nice A ve B de görev yapıp da D grubu camii imamının kıraatinin yanından geçemez adamları gördüm. öncelikle bu eyyamcılığın önüne geç eyyyy diyanet. sonra gel beni eğitime al.