İşte böyle Diyanet İşleri Başkanı bekliyorlar!

Diyanet İşleri Eski Başkanı M. Nuri Yılmaz'ın duyarsızlığı ve korkaklığı üzerine NURİYE AKMAN'la ropörtajı...

İşte böyle Diyanet İşleri Başkanı bekliyorlar!

Diyanet İşleri Eski Başkanı M. Nuri Yılmaz'ın duyarsızlığı ve korkaklığı üzerine NURİYE AKMAN'la ropörtajı...

06 Mayıs 2015 Çarşamba 14:11
İşte böyle Diyanet İşleri Başkanı bekliyorlar!
 
İmam hatiplilerin devlet idaresinde yer almaları sakıncalı mı, değil mi size göre?
 
Bilmediğim konu hakkında bir şey söylemek istemiyorum.
 
13 yaşındaki kızlara kelepçe vurulmasına ne diyorsunuz?
 
O benim dışımda. Bize kendi kurumumuzla ilgili soru sorun.
 
O çocuklar psikolojik tedavi görürken nasıl “benim dışımda” dersiniz?
 
Benim yetki alanım dışında demek istiyorum.
 
Peki hani İslam rönesansı başlayacaktı? Türkiye bunun önderi olacaktı. Hangi engeller çıkıyor karşınıza?
 
Onu da sonraya bırak.
 
Diyanet İşleri Başkanı olmak ne zor. Hem alim, hem bürokrat olacaksınız, hem içerdeki 90 bin insanı idare edeceksiniz, hem devletle çatışmayacaksınız, sabırlı olacaksınız.
 
Bir defa siyaset üstü olmak gerek. Şu ana kadar hiçbir siyasi emele hizmet etmedim. Tabii sabır istiyor. Yerine göre rahmetli yerine göre şiddetli olacak; ama zulmetmeyeceksiniz. Din görevlilerimizin siyasetin dışında kalmasına azami gayret gösterdim. Kur’an “İyiliği emredin kötülükten men edin.” diyor. Bizim görevimiz de budur.
 
İyiliği emretme, kötülüğü menetme konusunda manevra kabiliyetiniz var mı?
 
Müeyyide uygulayacak bir müessese değiliz, bazıları bizden zabıta görevi bekliyor.
 
Bu makamın belirli bir süresi yok. Siyasiler alıncaya kadar görevde kalınıyor. Bunun atalet içine girmek gibi bir sakıncası var mı sizce?
 
Ben hiç atalet içine girmedim. Bir şeyler yapmak için çırpınıyorum. Yapacağım birkaç iş var. Rönesans dediğimiz şey için bir Stratejik Araştırma Merkezi düşünüyorum. İslam dünyasıyla irtibat kurabilecek, araştırmalar yapabilecek bir merkez.
 
Adı askeriyeyi çağrıştırıyor. Neden strateji?
 
Strateji tabiri yerine oturuyor çünkü. Ama Diyanet Araştırma Merkezi de diyebiliriz. İslam dünyasıyla ayrı yaşayarak bir çok şeyimizi kaybettik. Bir aydınlanma başlayacaksa bütün İslam dünyasıyla bir bütünleşme olmalı.
 
En acil konu adı olarak neyi verirsiniz?
 
Kur’an’ın mesajlarını iyi anlayabilmek. Metinden ziyade ruha bağlılık. İki; bir ihya hareketinden söz edilmiş, bu herkesin keyfine göre olmaz. İlmî esaslara bağlamak lazım. Hayatla ilgili meseleler var, mesela sigorta caiz midir vs. Dinle hayat çatışırsa huzursuzluk olur. Dinle hayatı bir uyum içinde yürütmenin yollarını arayalım.
 
Ben de zaten yaşanabilir bir din modeli neden sunulamıyor diye soruyorum?
 
Egemenlik Allah’ındır diyerek insanların kanun çıkaramayacağını söyleyenler var. Burada fizikî egemenlikle metafizik hakimiyet birbirine karıştırılıyor. Bu ayrılacak işte.
 
Devletin sistemindeki bazı problemler çözülmeden, Diyanet bir rönesans hareketi başlatabilir mi?
 
Bu rönesansı biz diğer ilim adamlarıyla birlikte yapacağız. Stratejik Araştırma Merkezi kurmamızın sebebi bu işte.
 
Başkanım, cuma günleri okunan hutbelere baktım, hiç kaliteli bulmadım. Bayramları da sayarsak yılda 54 kez hutbe veriliyor. Neden acaba insanların aklında kalacak, kalbinde yer edecek, reklam sloganı gibi 54 tane şık, sıcak, akıllı cümle yok?
 
Hutbeler fazla uzatmadan vatandaşın anlayabileceği şekilde hazırlanıyor.
 
MGK’dan, hutbelerde şunları işleyin gibi fikirler geliyor mu?
 
Hayır.. Hutbe komisyonu var. Bir yıllık program hazırlanır bizde.
 
Albay danışmanınızın katkısı oluyor mu?
 
Albay işlere karışmıyor. Ben kendim aldım onu da hiç kimse tavsiye etmedi. Kabiliyetli bir insandır. Emekli olunca birden aklıma onu işe almak geldi.
 
Oğlunuzla başkanlık şoförleri ve korumalar arasında, araba yıkama meselesi yüzünden bir kavga olmuş. Sonra tayini çıkmış o insanların. Nedir o olay?
 
Yok öyle bir şey. Yani önemli bir mesele değil, barıştılar gitti. Sen de hep ters şeylere giriyorsun.
 
Sevgili Başkanım; geçmişinizi, özel hayatınızı, ailenizi, hobilerinizi soruyorum söylemiyorsunuz. Hizmetlerden konuşalım diyorum, “O benim konum değil, bu benim konum değil” diyorsunuz. Ben daha ne sorayım size. Hiç spor yapıyor musunuz?
 
Evde kültür fizik yapıyorum.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
y.a 2015-05-06 16:15:22

Bu adam sakalını kesipte küpe koyan adam değil mi ?

Avatar
SALİH 2015-05-06 16:31:04

Bu konuda ne kadar yorum gelecek merak ettim. görcez bakam. ve nasıl gelcek

Avatar
ali 2015-05-06 16:51:01

diyanet ıyı bır sey olunca bu dıyanetın eseridır diyor. kotu bır sey olunca o falan fılan cemaat vs karalıyor. gardaşım daha dune kadar dıyanetın halı bu idi 10 baskan geldı ise 8 bu adam gıbı ıdı. ondan sonra imamlar cıkıp falan cemaat şu filan cemaat bu dıyor (fatosu cemaatten saymıyoruz o mason yahudi locası yahudi cemaati) diğerlerine lafım yok.

Avatar
hakkı 2015-05-06 17:06:50

Ya arkadaşlar, Mehmet Nuri Yılmaz'la fikri bir birlikteliğimiz olmamıştır. Ama adama haksızlık yaptığınızı söylemeliyim. Onun başkan olduğu konjonktürle bu günkü bir mi Allah aşkına. Sayın Cumhurbaşkanımız teşkilat kanununu çıkarana kadar Diyanet İşleri başkanının statüsü bile belli değildi. O günlerde halkın oylarıyla başbakan olan Necmettin Erbakan bile baskılara dayanamayıp başbakanlığı terketmek zorunda kaldı. Bu gün arkalarında dev gibi bir Tayyip Erdoğan var. Buna rağmen hata yapıyorlar. Bakmayın moraller bozulmasın diye eleştirmediğimize. Onun için bizim eleştirimiz de güvenilir olmalı, gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya koymalı ki etkili olsun. Ayrıca haksızlık vicdanımızı sızlatır. (Not: İçimi acıtan bir konudur onun için bahsetmeden geçemeyeceğim: Onun zamanında hutbenin sonuna eklenen ve cemaate de coşku verip cumanın mehabetini ortaya çıkaran muhteşem duayı, vatan düşmanlarının gazına gelerek okumaktan korkan imamlar hatta müftüler ondan daha mı vatansever. )

Avatar
feraset 2015-05-06 17:09:34

Bu Diyanet İŞl.Değil başka şeylerin başkanı olur ancak. Prolu okey oynarken O mekanda görenler var. Başkaşeylerle ne işi olurki sen onu sormuyorsun. Kuklaydı ogünün pıtırtısının ve düzenin. belki Diyanet en kötü günlerini bununla geçirdi.

Avatar
Murakıp 2015-05-06 19:44:24

Vallahi biz şu an Sayın M.NURİ YILMAZ BEYİ ARAR OLDUK. TEŞKİLATTA BİRÇOK KİŞİDEN BEN AYNI İFADEYİ DUYDUM.

Avatar
imam 2015-05-06 21:21:10

Şimdiki görevlilerin çektiği eziyeti görünce eski başkanı mumla arar olduk.boşuna dememişler gelen gideni aratır diye

Avatar
GERÇEK 2015-05-06 22:51:59

M.Nuri Yılmaz dönemi diyanetin en pasif dönemlerinden birisidir.Adam 11 yıl gibi uzun bir süre başkanlık yapmış, fakat sorunları GÖRMEZDEN gelmiştir.Emekli olunca ancak hatırlayabilmiştir.Teşkilat altın çağını A.Bardakoğlu ile yaşamıştır.Şimdi ise acaba bu başkan müftü ve üst görevde olanlara adaletten uzak duracaksınız diye talimat mı veriyor.Mülakatlarda haksızlığın ,adaletsizliğin en maximumu yapılıyor.Bakın hac,umre ,yurtdışı,nakil mülakatlarına.ALLAH korkusu bunlarda yok.