İşte Diyanet'in yeni planı!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avusturya Millet Meclisi'nde kabul edilen "İslam Yasası" nedeniyle üç yıl sonra Türkiye'ye dönmeleri söz konusu olan imamların yerlerini Türkiye'de ilahiyat eğitimi almış gurbetçilerle doldurmayı planladıklarını bildirdi.

İşte Diyanet'in yeni planı!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avusturya Millet Meclisi'nde kabul edilen "İslam Yasası" nedeniyle üç yıl sonra Türkiye'ye dönmeleri söz konusu olan imamların yerlerini Türkiye'de ilahiyat eğitimi almış gurbetçilerle doldurmayı planladıklarını bildirdi.

03 Mart 2015 Salı 05:55
İşte Diyanet'in yeni planı!
 
 Görmez,  Avusturya Millet Meclisi'nde kabul edilen "İslam Yasası" ile  ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avusturya'nın İslamiyeti resmen  1912 yılında kabul eden ilk Avrupa ülkesi olduğunu hatırlattı. 
 
   Avusturya'nın aradan geçen sürede içerisinde, bu konumunu  güçlendirerek Avrupa ülkelerine örnek olması gerekirken, son yıllarda başlayan  İslamofobi, ötekileştirme ve aşırı sağ gibi bir takım akımların etkisinde  kalarak, yeni İslam Kanunu'nu çıkardığını dile getiren Görmez, şöyle konuştu: 
 
   "Bu kanun uluslararası evrensel hukuk kriterlerine göre farklı inanç  grupları arasında doğrudan ayrımcılıklar getirdiği için mecliste kabul edilse  dahi hukuk nezdinde kabul edileceğine ihtimal vermiyorum. Daha sonra Avrupa İnsan  Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) geri döneceğini düşünüyorum. Fakat üzücü olan son  yıllarda Avrupa'da meydana gelen İslamofobi'yi bertaraf etmek varken, her ülkenin  oturup kendi İslam'ını inşa etmeye kalkışması doğru değildir. Hiçbir ülkenin bir  dini mühendislik konusu haline getirerek ona şekil verme haddi olamaz, olmamalı.  Bilakis bilimadamları ve ilgili müesseselerle oturup entegrasyon politikalarını,  güvenlik politikalarını yeniden gözden geçirerek daha iyiye doğru bir takım  iyileştirmeler yapmalarının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Doğrusu benim  endişem bunun başka ülkelere kötü örnek olması." 
 
"İmamların üç sene sonra geri gelmeleri söz konusu" 
 
 Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaklaşık 40 yıldır Avrupa'nın  her ülkesinde hizmet verdiğini hatırlatarak, hizmet götürdüğü ülkelerdeki hiçbir  camisinde ve mescidinde bugüne kadar İslam ahlakına, birlikte yaşama hukukuna  zarar verebilecek hiçbir hareket ve davranışın ortaya çıkmadığını vurguladı. 
 
 Diyanet İşleri Başkanlığının 40-50 yıllık çabalarını yok sayarak, bunu  içişlerine müdahale saymalarını kabul etmelerinin son derece büyük bir haksızlık  olduğunu ifade eden Görmez, "Avrupa'daki imamların üç sene sonra geri gelmeleri  söz konusu. Ancak bizim bu konumuzda ikinci bir hazırlık, B planımız var.  Avrupa'da doğmuş büyümüş, artık oralı olmuş aileleri, Türkiye'den giden Türk  çocukları, Türkiye'ye gelerek ilahiyat okuyorlar. Onlar kendi ülkelerine  döndüklerinde inşallah o camilerde en güzel hizmeti yapmaya devam edeceklerdir"  diye konuştu. 


Anahtar Kelimeler:
İslam Yasası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinasi ÖZTÜRK 2015-03-03 19:13:52

Bu durumun olabileceğinden hareketle böyle bir çözüm hedefine yönelik çalışmanın gerektiğini bundan 10 yıl kadar önce eski başkanımız Sayın Ali BARDAKOĞLU hocamıza Almanya'da Ataşe ve Müşavirler toplantısında net bir ifade ile ben söylemiştim...

Avatar
daha 2015-03-05 04:52:52

Sırada diğer ülkeler de var. Fransa meselâ Türkiyeden gelen imalardan rahatsız. Başka bir devletin kendi memleketindeki
insanlara memur göndererek yönlendirmesine iç işlerine müdahale olarak kabul ediyorlar. En ılımlısı Avusturya idi. O böyle olunca diğerleri nasıl olacak bakalım. Devletçeilik adına dinî cemaatleri dışlayan Avrupa daki birinci nesil neredesiniz. Şu an Avrupadaki Tr den gelen dini manada kalifiye elemanları değerdirmeyen diynet bidaha bi düşünmeli ben nerede yanlışlık yapıyorum diye.

Avatar
ANIL 2015-03-06 01:13:27

Ben oranın vatandaşı olabilirim. Diyanet gönderirse. Daha gelmem de. Beklyorum.