Kimsesizlerin kimsesi; Diyanet Vakfı

TDV'den geçen yıl yurtiçine 250 milyon liralık yardım

Kimsesizlerin kimsesi; Diyanet Vakfı

TDV'den geçen yıl yurtiçine 250 milyon liralık yardım

05 Nisan 2015 Pazar 13:19
Kimsesizlerin kimsesi; Diyanet Vakfı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), geçen yıl yurtiçinde 250 milyon 548 bin liralık yardım faaliyeti gerçekleştirdi.
 
TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, AA muhabirine, vakfın 2014'te yurtiçinde eğitim, kültür, dini hizmetlere verdiği destekler ile sosyal ve hayri yardımlar alanlarında yaptığı çalışmaları değerlendirdi.
 
Yeryüzünde iyiliğin egemen olması misyonu, Türkiye ve yedi kıta insanlığın hizmetinde bir vakıf olma vizyonuyla TDV'nin faaliyetlerini yurtiçi ve dışında sürdürdüğünü belirten Palakoğlu, hayırseverlerin bağışlarını muhtaç, mazlum ve mağdurlara ulaştırırken hiçbir ayrım gözetmediğini söyledi.
 
Palakoğlu, Türkiye'nin merhamet elini uzatırken, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadıklarını ifade etti.
Yurtdışı faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye'de gerçekleştirdikleri eğitim, kültür, sosyal ve hayri yardım projelerinin de vakfın çalışmalarında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Palakoğlu, TDV olarak 2014'te yurtiçinde 250 milyon 548 bin liralık yardım yaptıklarını bildirdi.
 
Palakoğlu, vakfın geçen yıl yurtdışına da 53,24 milyon dolar yardım yaptığını hatırlattı.
 
-"Hayırseverlerin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık"
 
TDV'nin kuruluş gayesi doğrultusunda Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerini desteklediğini dile getiren Palakoğlu, cami, Kur'an kursu, müftülük hizmet binalarıyla din eğitimi verilen binaların inşaat ve onarımları için geçen yıl 138 milyon 995 bin lira yardımda bulunduklarını kaydetti.
 
Palakoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığımızla işbirliğimiz, İslam'ın asli hüviyetiyle anlaşılmasını ve dünya Müslümanlarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını amaçlamaktadır. Yurtiçinde ve dışında, irşad, hac ve umre, müftülük, Kur'an kursu, eğitim merkezleri ve cami hizmetlerinin süratli ve etkin şekilde yürütülmesi için Başkanlığımıza gerekli desteği sağlıyoruz" dedi.
 
Ramazan ve Kurban bayramlarının yanı sıra yurtiçinde yıl boyunca yardım çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Palakoğlu, sosyal ve hayri faaliyetlerle diğer giderler kapsamında geçen yıl Türkiye'de 37 milyon 56 bin lira yardım faaliyeti gerçekleştirdiklerini aktardı.
 
Palakoğlu, fakir ve yardıma muhtaç vatandaşların tespiti ve bunlara dağıtılacak ayni ve nakdi yardımlarla ramazanda yapılan alışveriş yardım kartı ve gıda yardım paketlerinin dağıtımı, iftar sofraları, vekalet yoluyla kurban kesim programı, adak kurban kesimleri, deprem, sel gibi afetler ile tüm hayri faaliyetlerde hayırseverlerin bağışlarını yıl boyunca ihtiyaç sahibine ulaştırıldığını anlattı.
 
-Eğitim ve kültür alanına büyük destek
 
Gelecek nesillerin yetiştirilmesi için eğitime öncelik verdiklerine işaret eden Palakoğlu, 2014'te burs, eğitim desteği, imam hatip liselerinin desteklenmesi gibi alanlarda da 43 milyon 574 bin lira yardımda bulunduklarını kaydetti.
Palakoğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
"Vakfımız, kadim medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, öz güveni yüksek, alanında uzman, iyi bir insan ve iyi bir Müslüman neslin yetişmesi için eğitime öncelik vermektedir. Kur'an kurslarından, hafızlık eğitimine, imam hatip lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlerimize sağlam bir din eğitimi vermek için çalışmaktadır."
 
Vakfın, kültür hayatına İslam Ansiklopedisi ve Hadislerle İslam gibi eserler de kazandırdığını belirten Palakoğlu, dini yayınlar ve kültürel etkinlikler gibi birçok alanda 30 milyon 923 bin lira yardım faaliyetinde bulunduklarını kaydetti.
Palakoğlu, kültürü gelecek nesillere aktarmak suretiyle milletin bekasına yardımcı olmak için ilmi ve kalıcı eserler üreterek, kültür hizmetlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Palakoğlu, "İlim kültür sanat ve yayın kurulumuz İLKSAY ile inanç ve değerlerimize uygun, yayınlar hazırlayarak kültür yayınları yelpazesine anlamlı katkıda bulunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
-"İSAM kültür hayatımıza çok değerli katkılar sunuyor
 
İslam Araştırmaları Merkezinin (İSAM), İslam tarihi, kültürü ve medeniyetinin doğru ve bilimsel tarzda öğrenilmesi ve tanıtılması amacıyla ulusal ve uluslararası bilimsel araştırma projelerini desteklediğini vurgulayan Palakoğlu, merkezin, üretilen bilginin daha geniş kitlelere ulaştırılması için ansiklopedi, dergi ve kitaplar yayınladığını, sempozyum ve konferanslar düzenlediğini anlattı.
 
Palakoğlu, İSAM'ın özellikle İslami ilimler alanında bilimsel çalışmalarını yoğunlaştırarak sürdürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"İSAM bir taraftan Türk ve İslam dünyasının tarihi mirasını modern bilimsel yöntemlerle araştırarak günümüz insanının dikkatine sunmakta, diğer taraftan da Müslüman coğrafyadaki dini, sosyal, kültürel ve entelektüel değişim ve gelişmeleri izleyerek araştırmacı, bilim adamı ve yöneticiler için bilgi birikimi sağlamakta, nitelikli çalışmalar yürütmek amacıyla Türkiye içindeki ve dışındaki bilimsel ve akademik kurumlarla ilişkilerini sürdürmektedir. Kültür hayatımıza çok değerli katkılar sunan İSAM, aynı zamanda yüzyılın kültür hazinesi olan ve 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen İslam Ansiklopedisi'ni yayınlamış, dini ve kültürel muhteva açısından eşsiz olan bu eseri toplumumuza kazandırmıştır."Son Güncelleme: 16.09.2016 02:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman 2015-04-05 16:22:48

vay kimsezinlerin kimsesiymiş hadi ordan imamalara maddi bir yardımını söyleyinya hangi lojman inşatına 1 krş yrdm ediyorlar.. ama hep para talep etsin onlar.