'Komisyoncu yazar' İsmail Amasyalı

Diyanet Vakfı’nın Bütçesine Ulaşılamıyor Mu Dediniz?

'Komisyoncu yazar' İsmail Amasyalı

Diyanet Vakfı’nın Bütçesine Ulaşılamıyor Mu Dediniz?

01 Ocak 2015 Perşembe 22:44
'Komisyoncu yazar' İsmail Amasyalı

Türkiye ne zaman kendini toparlayıp dünya da bende varım dese ve halkın güvenini kazanan kurumlar yaptıkları önemli faaliyetlerle adından söz ettirmeye başlasa dünyada birileri rahatsız oluyor. Onların ülkemizdeki uzantıları da onlarla birlikte rahatsız oluyor. Ne yapıp edip bu yükselişi durdurmak için iftira ve karalama kampanyaları dâhil her türlü çirkinliği mübah görüyor.

İsmail Amasyalı’nın Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) hakkında yazdığı yazıyı okudum. Bunun üzerine Türkiye Diyanet Vakfı yetkililerine vakıf senedini, vakfa yapılan bağışları, camilerde toplanan paraları ve İsmail Amasyalı’nın vakıfla iletişime geçip geçmediğini sordum.

TDV yetkililerinden; İsmail Amasyalı’nın camilerin halılarını yıkayan bir şirkete danışmanlık yaptığını belirterek, vakıf yetkilileri ile Türkiye genelindeki camilerin halılarının temizlenmesi için görüştüğünü, istediği karşılığı bulamayınca da vakfın bütçesini istediğini öğrendim.

Vakıf yetkilerinden aldığım bilgilerle, İsmail Amasyalı’nın Türkiye Diyanet Vakfı hakkındaki yazdığı yazıları bir araya getirince İsmail Amasyalı’nın danışmanlığını yaptığı şirkete ticari bir kazanç sağlayarak komisyon almaya çalıştığı, ticari bir kazanç sağlayamayınca da eski dönemlerde olduğu gibi işi almak için gazetelerde tutarsız yazılar yazdığı anlaşılmaktadır.

Komisyoncu yazarİsmail Amasyalı’nın şunu iyi bilmesi gerekir ki Diyanet Vakfı özünde bir vakıftır. Vakfın gayesi, uzuvları, bu gayeye tahsis edilen mallar ve haklar, vakfın teşkilatı, ikametgâhı ve ismi vakıf senedinde yazar. Bir vakıf kurulurken bu senedin hazırlanması gerekir. Vakıf senedinde yazılan her şey yapılamayacağı gibi, vakıf senedinin de dışına çıkılamaz.

Yardım toplarken de böyledir. Eğitim, insani yardım gibi sebeplerle halktan yardım talep ettiğinizde talep edilen paranın nerede kullanılacağını da belirtmeniz gerekir. TDV’de bütün yardım faaliyetlerinde olduğu gibi camilerden yardım topladığı kampanyalarda da bu hususu özellikle belirtmekte ve bu doğrultuda para toplamaktadır. Diğer bağış yöntemleri ile yapılan bağışlarda da bağışçı, yaptığı bağışların nerede kullanılmasını talep ederse ona göre bağış kalemlerini seçebilmektedir. TDV’nin bağış topladığı https://bagis.diyanetvakfi.org.tr/ sayfasında bağışçı bağış yapmak isteği kalemi seçebilmektedir. Şartlı olarak alınan bir bağışta kesinlikle amacı doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta, amacı dışında kullanılmamaktadır.

Fakat komisyoncu yazar Amasyalı, belli bir amaç için toplanan paraların danışmanlığını yaptığı şirketin faaliyetleri doğrultusunda cami halılarının temizliği için harcanmasını talep etmektedir. Bu doğrultudaki bir talep hem şeran hem de hukuken caiz değildir. Bu durum “komisyon” almak için vakfı usulsüzlüğe zorlamaktan başka bir şey de değildir.

Diyanet Vakfı Türkiye’deki her hangi bir vakıf gibi vakıflarla ilgili tüm kanunlara uymak zorundadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri, vakıf mallarının gayeye uygun surette ve tarzda idare ve sarf edilip edilmediğini belli periyotlarla denetlemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş kanununun 17. Maddesine göre de “Başkanlık gerektiğinde, senedindeki hükümler çerçevesinde Türkiye Diyanet Vakfı ile iş birliği yapar. Anılan Vakıf hakkında 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri uygulanmaz.” denilmektedir. Bu kanun çerçevesinde iki kurum iş birlikleri yapabilmekte ve beraber birçok proje yürütebilmektedir.

Bu durum TDV’nin resmi web sayfasında net olarak şu şekilde ifade edilmektedir; “Bu bağlamda Vakfımız, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez hizmetleri ile eğitim merkezleri, müftülükler ve Kur’an kursları için ihtiyaç duyulan ve bütçe imkânlarıyla karşılanamayan demirbaş eşya ve kırtasiye malzemelerinin temini ile su, elektrik, doğalgaz, hizmet araçlarının bakım-onarım, sigorta ve akaryakıt giderleri için gerekli katkıyı sağlamaktadır. Ayrıca, 2012 yılı içerisinde yayın hayatına geçen Diyanet TV’de yayımlanacak programların hazırlanması/yapımı ve teslimi ile ilgili her türlü alım, satım, kiralama vb. iş ve işlemler Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakfımız Genel Merkezi ile koordineli olarak Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmemizce yürütülmektedir.” denilmektedir.

Komisyoncu yazarAmasyalı vakıf senedini okuduğunda görecek ki vakfın kuruluş amacı sadece camilere yardım etmek değildir. “Komisyoncu yazar” Amasyalı, yazılarında vakıf senedinde belirtilen faaliyet alanlarını çarpıtarak, takip ettiği işi sonuçlandırmak için vakfın sadece camilere yardım etmesini isteyerek gerçek maksadını ifade etmektedir.

Ayrıca Diyanet Vakfının 985 şubesi vardır. Her şube kendi il veya ilçe sınırları içerisinde bağış toplayarak, camilerin ve ya diğer hizmet alanlarındaki resmi bütçe ile karşılanamayan ihtiyaçlarını gidermektedir. Cami dernekleri de bir caminin yaptırılması ve yaşatılması amacı ile kurulduğundan camilerin ihtiyaçları ile ilgili yardım toplamaları çok tabii bir durumdur.

Diyanet Vakfı, gerçekleştirdiği bütün kampanyalardan elde ettiği bağış miktarını hem kendi web sayfasından hem de değişik medya organlarından hayırseverlere duyurulmaktadır.

Komisyoncu yazar” Amasyalı’nın ifade ettiği gibi Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcıları vakfın tabii mütevelli heyeti üyesi değildir. İki yılda bir yapılan genel kurul ile üyeler seçilmektedir. Bu kadar açık konuda bile araştırma ihtiyacı duymayan, gözünü hayırseverlerin bağışlarına diken, para kazanma hırsı ile hezeyanlara giren birinin sözüne ve yazdıklarına ne kadar inanılır?

Hayır kurumları ve hayırseverlerin iyilik duygularının köreltilmesi adına “silahşörlük” yapan “komisyoncu yazar” İsmail Amasyalı’nın “bozacısı” Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer yine hiçbir araştırma yapmadan “komisyoncu yazarın” yazısını olduğu gibi köşesine koymuş. Bu adamlar “kelli felli, ilkeli gazeteciler!” oluyor!?

2014 yılında planlanan bütçesi 321 milyon olan ve bu gün itibari ile bütçe gerçekleşmesi yaklaşık 240 milyon lira olan Türkiye Diyanet Vakfı, bu bütçesi ile 101 farklı ülkede eğitimden insani yardıma, cami inşaatlarından kültürel faaliyetlere kadar birçok alanda profesyonel hizmet yürütmektedir. Bu faaliyetler de değişik vesilelerle birçok kuruma rapor edilmekte ve basın kuruluşlarında da yayınlanmaktadır. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Türkiye Kalkınma Yardımları 2013 Raporu'na göre, savaş, deprem, kuraklık ve doğal afetlerin yaşandığı coğrafyalara Türkiye'den en çok yardım, 35,74 milyon dolarla Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapılmıştır. Vakfın bütçesi kimseye verilmese bu raporlar nasıl hazırlanacaktır?

Ulaşılması çok kolay bilgileri bile kullanmaktan aciz olan, Diyanet Vakfından iş alamayacağını anlayınca vücut kimyası bozulan “komisyoncu yazarİsmail Amasyalı hezeyanlarına; “Diyanet Vakfı adına toplanan paralarla özel okullar, yurtlar, çocuk yuvaları, hastahaneler, huzur evleri, mülteci kampları, yetimhaneler açar. Şimdi cami önünde toplanan paraların cami ihtiyaçları için değil, gayesi dışında kullanılacağının yasal kılıfını gördünüz mü?” diye devam ediyor.

Halı yıkamayı okul yapmaya tercih eden, ticari kazancı için her yolu mübah gören “komisyoncu yazarİsmail Amasyalı’nın bu ülkede milletvekilliği yaptığını ve halen bir gazetede yazı yazdığını düşününce memleketin bu güne kadar neden kalkınamadığını da çok iyi anlıyoruz.

“Komisyoncu yazarİsmail Amasyalı ve “bozacısı” Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer Maun Suresini okusunlar. Okusunlar ki belki ibret alırlar.

Maun Suresi’nin meali; Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı! (1) İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.(2-3) Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, (4) Onlar namazlarını ciddiye almazlar.(5) Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.(6) Ufacık bir yardıma bile engel olurlar (7)

Not: “Komisyoncu yazarİsmail Amasyalı’nın danışmanlığını yaptığı şirketin kime ait olduğunu şimdilik açıklamadım. Gerek duyarsam o şirketin adını ve kime ait olduğunu da yazacağım.


DİĞER HABERLER İÇİN RESME TIKLAYINIZ

 
Son Güncelleme: 16.09.2016 02:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Diyanetli 2015-01-01 23:36:50

Ne danışmanı,oğlunun şirketi olmasın.........

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-01-01 23:44:10

Doymamışlar mı? Diyanet'in kılçığı var.

Avatar
elif 2015-01-02 00:25:16

zıkkımın kökünü yesin

Avatar
misafir 2015-01-02 14:35:35

Eceline susayan it cami duvarına isermis

Avatar
imam 2015-01-02 15:15:08

Eskilerin yüzünü gördükçe içim karardı Diyanetle uğraşan iflah olmaz.Adamlarda utanma duygusu kalmamış ölenlerdende ibret almazlarmı YAZIK yazık

Avatar
Dadaş imam 2015-01-02 17:20:48

Kurumumuza dil uzatma para avcısı Darda kaldıysan git süleyman demirelden iste

Avatar
emali42 2015-01-02 21:24:05

Ya iki de bir suratsız ve meymenetsize Süleymancı deyip durmayın bu sahtekar yıllar önce bu cemaatden uzaklaştırılmış bir menfeaatçi dir. Süleyman efendi ve evlatlarının kesip attığı kör tırnağa kurban olsun bu gibi hainler... Lütfen Süleymancı diyerek güzide insanları rencide etmeyin.. Zira Manen cezalanırsınız, Her kurumun ve cemaatin arasına sızan hain ve münafıklar mutlaka vardır. Saygılarımla...

Avatar
Melih 2015-01-04 23:22:43

____ADMİNİN YORUMU___Yazımızın arkasındayız....