Kur’an Kursu Öğreticileriyle İstişare Toplantısı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir otelde düzenlenen Kur’an Kursu Öğreticileri İstişare Toplantısına katıldı.

Kur’an Kursu Öğreticileriyle İstişare Toplantısı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir otelde düzenlenen Kur’an Kursu Öğreticileri İstişare Toplantısına katıldı.

11 Mart 2016 Cuma 18:18
Kur’an Kursu Öğreticileriyle İstişare Toplantısı!
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir otelde düzenlenen Kur’an Kursu Öğreticileri İstişare Toplantısına katıldı. Yaklaşık 750 kadın Kur’an Kursu öğreticisinin katıldığı programda konuşan Görmez, İslamdaki kadın erkek eşitliğinden bahsettikten sonra Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına değindi.

Dünyadaki mazlumların yaralarını sarmaya çalışırken Türkiye’de sıkıntılar yaşamaya başladıklarını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Biz millet olarak dünyadaki mazlumların, mağdurların yaralarını sarmaya çalışırken kendi evimizde sıkıntılar yaşamaya başladık. Son aylarda hassaten Güneydoğumuzda, Şırnak’ta Silopi’de, Cizre’de, Nusaybin’de, Dargeçit’te, İdil’de, Silvan’da, Sur’da milletimizin her ferdini kalben yaralayan acılar yaşadık. Nice evlatlarımızı şehit verdik. Nice ailemizin harimi ismetine tecavüz edildi. Nice evler yıkıldı. Nice insanlar kendi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu bölgede görev yapan arkadaşlarımızla istişare toplantıları yapmaya karar verdik. Önce Mardin’de, bu ilçelerde görev yapan din görevlisi, din günülüsü arkadaşlarımızın yarısıyla beraber olduk. Onları üç gün boyunca dinledik. Onlarla üzüldük, sevindik, umutlandık. Geleceğimizi nasıl inşa edeceğimizi konuştuk. Sonra ikinci yarısını Van’da topladık. Van’da onlarla birlikte olduk. Aynı şekilde Van’daki arkadaşlarımızla birlikte olduk” şeklinde konuştu.
İstişare toplantısına katılan kadın öğreticilerin geçmiş 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutlayan Mehmet Görmez, "Eğer biz sevgili Peygamberimizin kadın konusunda insanlığa bıraktığı o yüce değerlere, hayatı boyunca mücadele ettiği o i ideolojiyi bir tarafa bırakır ilahi rabbimizin mesajları ile doğru ilişki kurabilseydik hala bizim toplumumuzda kadına karşı şiddet diye bir şey olmazdı. Aile içi şiddet diye bir şey olmazdı. Kadının kadın olduğu için aşağılayan cahiliye ideolojileri hala aramızda dolaşmazdı" diye konuştu.

"Bölgemiz, coğrafyamız ve dünya zor bir süreçten geçiyor. Bilhassa millet olarak dünyadaki mazlumların, mağdurların yaralarını sarmaya çalışırken kendi evimizde de sıkıntılar yaşamaya başladık. Biz de bu bölgelerde görev yapan din görevlileriyle ilk olarak Mardin'de istişare toplantıları başlatarak onları dinledik. Geleceğimizi nasıl inşa edeceğimizi konuştuk, sonra bir kısmıyla da Van'da istişare yaptık. Bu toplantılar esnasında ve sonrasında sizlerden bize mesajlar geldi ve 'bizi din görevlilerinden saymıyor musunuz neden bizimle de istişare yapılmıyor' diye bir serzenişler geldi. Doğrusu serzenişleriniz yerindeydi ama bu sizi ihmal ettiğimizden değildi bunu sıraya koymuştuk. Dolayısıyla bu bölgelerde zor şartlarda görev yapan insanlara inançlarını, dinlerini, değerlerini ve İslamiyeti öğreten, hem anne hem eş olan ve milletimize Kur'an öğreten kardeşlerimizle istişare etmeden bu konuda sağlıklı kararlara varılamayacağımızın idrakinde olarak bugün Şanlıurfa'da bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz."

Görmez, ırkçılığın, insanlığın ortadan kaldırmakta en çok zorlandığı köklü ideolojilerden biri olduğuna işaret etti.

Söz konusu ideolojinin, Peygamberimiz tarafından ortadan kaldırıldığını dile getiren Görmez, "Müslümanlar olarak Peygamberimizin bu mirasına sahip çıkamadık" ifadesini kullandı.

"Peygamberimizin kadınlar konusunda insanlığa bıraktığı o yüce değerlere önem verilseydi toplumumuzda kadına şiddet diye bir şey olmazdı" diyen Görmez, bu nedenle kadın din görevlilerinin Diyanet İşleri Başkanlığı içindeki varlığının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Sayıları 17 bini aşan din görevlisi hanımefendinin varlığının Diyanet İşleri Başkanlığına çok büyük bir güç kattığını aktaran Görmez, "O güçle beraber aile teşkilatımıza nezaket ve nezafet getirdiniz bundan dolayı teşkilatım adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Peygamber efendimiz ilk vahyi aldığı zaman ilk istişaresini kiminle yapmıştır herkes bu soruyu kendisine sorsun. Yani nübüvvet yeryüzünün en büyük hadisesidir. Bunu ilk istişare ettiği insan da bir kadın yani Hatice annemizdir" ifadelerini kullandı. 

Programda konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise diyanet teşkilatından güç aldıklarını belirterek, “Diyanet sadece ibadetlerin ve dini vazifelerin yerine getirilmesinde önderlik yapmıyor. Diyanet teşkilatı emin olun en az jandarma ve emniyet güçleri kadar bu ülkenin huzuruna, asayişine ve güvenliğine katkıda bulunuyor. Çünkü dinimizin emirleri insanlarımız arasında ilk önce sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, birlikte en güzel şekilde geçinmeyi emrediyor” ifadelerine yer verdi. 
Son Güncelleme: 11.03.2016 18:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.