Medrese Alimleri Vakfı, Diyanet'ten Taleplerini Açıkladı

Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), Diyanet İşleri Başkanlığından taleplerini yaptıklarını yazılı açıklamayla duyurdu.

Medrese Alimleri Vakfı, Diyanet'ten Taleplerini Açıkladı

Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), Diyanet İşleri Başkanlığından taleplerini yaptıklarını yazılı açıklamayla duyurdu.

07 Eylül 2014 Pazar 18:04
Medrese Alimleri Vakfı, Diyanet'ten Taleplerini Açıkladı
banner283
MEDAV Genel Sekreter Nizamettin Yakışık yaptığı açıklamada, “Herkesin malumudur ki Türkiye’de hatta Orta Doğu’da kangrenleşmiş bir Kürt sorunu vardır. Bu sorunun asıl sebebinin Kur’an’dan ve Sünnet-i Seniyye’den uzaklaşmak olduğu gayet açıktır. Bu son derece önemli meseleyi halletmek için sorumluluk taşıyan herkesin üzerine düşeni hakkıyla yapması gerekir. Sorunu ortadan kaldırmak için var gücüyle çalışmanın vacip olduğu hususu ise ilim ehlinin ve akıl sahibi kimselerin malumudur. Bu bağlamda büyük mesuliyet taşıyanlar, hiç şüphesiz ki alimler ve amirlerdir. Nitekim tarih boyunca da bu topluma tesir eden iki sınıf vardır: O da alimler ve amirlerdir. Bu millet büyüklerine, alimlerine saygılıdır, itaat eder. Alimlerin rolü burada daha çoktur. Ehliyetli seydalar, isterlerse toplumlarını tedenni çukurundan terakkinin zirvelerine çıkarabilirler. Toplum olarak; Türküyle, Kürdüyle bu millet, akan kanın durdurulmasını haykırmaktadır. Kimi “Yeter artık, analar ağlamasın.” derken, diğer tarafta aynı şekilde kimileri de “Êdi bese, bila dayîk ne bigrîn ne jî bên giryandin” şeklinde feryat etmektedir. Bu haykırışlara kulak vermek Allah’ın Rahim isminin tecellisi olsa gerek. Çünkü imanî ve insanî mesuliyet bunu gerektirir” dedi.

 
“Başta hükümet bütün kurumlarıyla ve STK’lar özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığının ve buna bağlı olarak din görevlilerinin bu meseleye eğilmesi ve bu konuyu cesaretle ele alması halinde bu mesele en az yüzde 80 oranında çözülecektir” diyen Yakışık, “Zira Diyanet her köye, her mahalleye imam ve vaizle doğrudan ulaştığı gibi, bizatihi diyanetin insanlar üzerinde etkisi de bu kurumun misyonu itibariyle yüksektir. Irkçılık hastalığına karşı ve Türkiye tarihinin en büyük problemi olan Kürt meselesinin çözümünde Diyanetin ve İslami cemaatlerin bir duruşu, bir projesi ve katkısı olmalıdır. Diyanet, İslami cemaatler ve dindarlar bu meselede taraf olmalıdır. Adaletin, kardeşliğin, sulhun ve çözümün tarafı olmalıdır. Söz konusu bu müesseselerin kanın durdurulmasında ciddi anlamda katkılarının olması zaruridir. Bu da kararlı bir çözüm iradesini göstermekle mümkün olur. DİB ve İslami cemaatler devletin iradesince ortaya konan çözüm sürecine sahip çıkmalı, bütün kurum ve görevlileriyle bunun idamesi için çalışmalıdırlar. Bu problemin bitirilmesinde dindarların önemli bir sorumluluğu olduğu ortadadır. Çünkü Allah’ın yanında bir insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek gibidir. Bir insanı diriltmek de bütün insanları diriltmek gibidir. Bununla beraber çözüm meselesinde devletin gerisinde kalmaları taşımış oldukları misyon ile bağdaşamaz. Sözü edilen kurum ve STK’ların bu gibi sosyal problemlerin çözümünde rol almaları elzemdir” diye konuştu.
 
TALEPLER
 
Yakışık, Diyanet İşleri Başkanlığından beklenti ve talepleri şöyle sıraladı:
 
“Medrese mezunlarına statü kazandırılması, Uluslararası islami toplantılarda medrese mensuplarına yer verilmesi, Başkanlık bünyesinde temsil sorununun çözülmesi, Medresede öğretilen kitapların ihtisas merkezlerinde okutulup ve diyanet vakfı tarafından yayınlanarak ülkedeki medreselere sunulması, ayrıca şafii mezhebinin kitaplarına da önem verilmesi. Tebliğ ve irşatta Kürt dilinin kullanılması, Bölgedeki medrese geleneğine ve eğitimine sahip çıkılması, Kürtçe vaaz ve hutbelerin serbestçe verilmesi için imkan sağlanması, Kürtçe eserlerin Diyanet tarafından basılması, Bölgeyi tanıyan ve gönüllü kimselerin atanması, Din Adamlarınca Ortak Akıl Komisyonu / Kardeşlik ve Muşavere Komisyonu kurulması, Her ilde sosyal barışa katkı sağlayacak, insanlar arası problemlere sulh için aracılık edecek kurulların kurulması, Vatandaşlarımızın din görevlileri tarafından zihinsel olarak rehabilite edilmeleri ve bilgilendirilmeleri, Kutlu doğum konferanslarının Kürtçe yapılabilmesi, Kürtçe yayın faaliyetlerine katkı sunulması, Sınav kurullarının adil bir şekilde kurulması, Hutbe ve vaaz’larda kardeşlik temasının hakim olması, ayırımcılığın yapılmaması, Tebliğ ve irşatta Kürtçenin edebi dil olarak kullanılmasının teşvik edilmesi.”
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uzman 2014-09-07 21:29:39

Çok güzel bir çağrı olmuş. Umarım karşılık bulur.

Avatar
hinan 2014-09-07 22:22:00

Bu sorunun büyümesinde ve bu güne getirmesin de minber ve mihrap görevlilerinin negatif anlam da katkımız çok büyüktür çünkü biz hiç bir zaman hakkı ve gerçeği ne mihrapta nede kürsüde dile getiremedik ve halen de birçoğumuz öyleyiz öyle olmayanları tenzih ederek halklarda, özellikle de camı cemaatin den özür diliyorum diyorum ve diye bilmeliyiz ve istiğfar etmeliyiz. çünkü bir çoğumuz şakşakçılık yap tık rızk ve ecel korkumuzdan yada sustuk.adil olmadık yada olamadık ön yargılarımızı yıkamadık ve heva ve heveslerimize muhalefet edemedik...v.s..v.s..v.s..slm cezakumllahu hayran

Avatar
hakperest 2014-09-08 09:58:36

medav tam anlamıyla bu sorunu çözecek reçeteyi sunmuş

Avatar
mustafa 2014-09-08 10:34:29

elbette çok yerinde ve değerli ve de önemli talepler bütüüüün bunlar......ama her şey yukarıdan olmuyor....biraz da aşağıdan olması gerekenler vardır....onun için üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde bir defa yerine getirmemiz gerekir....değişik dillerde dini öğretim-eğitim yapılabilir ama bunu kötüye kullananlar da olabilir....onun için müşterek resmi ve de müşterek dini dilimiz var....bütüüün bunları herkes bir defa öncelikli olarak kabul etmelidir.....şuculuk,buculuktan ziyade herkes ve her alim gerçek ilmi değeri ve de gerçeği kavramalıdır....uzlaştırıcı,bütünleştirici olmak ve de birleştirici olmak gerekiyor her şeyden önceeeee......bu gerçekleri bir kere daha yazıyorum ve de tarihe kayıt düşüyorum.....hayırlı ve de mübarek olsun .....

Avatar
mert 2014-09-08 17:28:37

inşaallah bu talepler dikkate alınır güzel talepler