Mehdi Kur'an'da yok

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu akşam NTV Özel Yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

Mehdi Kur'an'da yok

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu akşam NTV Özel Yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

29 Ağustos 2016 Pazartesi 22:27
Mehdi Kur'an'da yok
"MEHDİ KUR'AN'DA YOK"

Diyanet İşleri Başkanı, FETÖ elebaşının "mehdi" kavramını kullanmasına da şu sözlerle değindi:

"Mesih hareketleri dinimizde hep sorun olmuştur. İslam'dan önce de bütün dinlerde kurtarıcı beklentisi olmuştur. İslam'da da bu vardır. 14 asır geçti, İslam peygamberinin üzerinden, yüzlerce mehdi geldi hepsinin sahte olduğu ortaya çıktı. İslam bireysel olarak sorumluluğu her insana vermiştir. İnsanın iyiliği de kötülüğü de kendisinedir. İslam peygamberi kızına "babam peygamberdir diye bana güvenme" der.

Hiç kimse başka bir kimsenin üzerindeki vebali alma gücüne sahip değildir. İslamın bu noktada insanın sorumluluğuyla ilgili bu temel hususu ortaya koyduğunu bilmeliyiz. Mehdilik konusu Kur'an-ı Kerim'de hiçbir ayette yer almaz. En temel hadis kitaplarımızda da bu kavram yoktur. Mehdi vardır ya da yoktur gibi bir tartışma başlatmak istemem. Ama hadis rivayetleri içerisinde mehdilik rivayetleri vardır, bazıları sahih bazıları uydurma olarak kabul edilir. Tarih boyunca birçok insan mehdiliğini ilan etmiş ama bunun sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra kimsenin bunu istismar etmemesi için uyanık olmamız lazım."


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2016-08-30 06:31:36

Mehdi hadisleri mutevatirdir nerden biliyosun diyeceksin ebubekir sifil hc nin mehdi hadisleri hakkindaki yaziyi okuyunbutun muhadisler mutevatirdir der nuzulu isa meseliside aynidir mutevatirdir dogru okuyalim anlayalim muhaddis olmayana itibar yoktur

Misafir Avatar
ramazan ÖZTÜRK 2016-08-30 14:40:46 @imam

sayin başkanimiz bi̇r hadi̇sçi̇di̇r...hatirlatmak i̇steri̇m....

Beğenmedim! (0)
Avatar
imam 2016-08-30 06:47:30

Hadis ilminin birçok otoritesi, tıpkı nüzul-i İsa (a.s) hadisleri gibi Mehdi hadislerinin de “mütevatir” olduğunu belirtmiştir. Ezcümle hepsi de Hadis hafızı olan Muhammed b. el-Hüseyin el-Âburî –İbn Huzeyme’nin öğrencisi–, el-Câmi’ li Ahkâmi’l-Kur’ân sahibi el-Kurtubî (et-Tezkire, 651), İbnu’l-Kayyım (el-Menâru’l-Münîf, 142), el-Mizzî (Tehzîbu’l-Kemâl, XXV, 149), İbn Hacer (Fethu’l-Bârî, VI, 493; Tehzîbu’t-Tehzîb, IX, 126) es-Sehâvî (Fethu’l-Muğîs, III, 43) ve daha birçok alim Mehdi hadislerinin tevatür seviyesinde olduğunu söylemiştir.
Ayrıca gerek genel olarak “kıyamet alametleri”, gerekse Hz. İsa (a.s)’ın nüzulü ve Mehdi konusunda müstakil eser veren el-Berzencî (el-İşâ’a, 112), es-Sefârînî (Levâmi’u’l-Envâr, II, 84), eş-Şevkânî ve el-Kınnevcî (el-İzâ’a, 61-2), el-Heytemî (el-Kavlu’l-Muhtasar, 17-8), el-Kevserî (Nazratun Âbire, 55) gibi ulema Mehdi hadislerinin mütevatir olduğunu açıkça ifade etmiştir.

Avatar
kerim tunç 2016-08-30 11:01:14

eğer mehdilik beklentisi varsa,bu durumu bir çok kişi fetö suiistimal eder.bence islamda bu kadar belirsiz bir anlayış yoktur.yani mehdi nedir,kimdir,buna kim karar verir,bana göre mehdi ahmettir,diğerine göre hasandır,bunun kararını kim verecek? fetö cülere göre mehdi fetö,adnan oktarın kediciklerine göre de mehdi,adnan oktar,o zaman hangisi doğru? cübbeli hocaya göre mehdi mahmut ustaosmanoğlu,adıyaman cemaatine göre bir başkası,süleymancılara göre de başka birisi,iran şiilerine göre de kim bilir hangi ayetullahtır..yani belirsizlikler çok, dolaysıyla müslümanlar böyle bir beklenti içinde olmamalılar.mehdilik varsa bana göre islama en güzel hizmet eden,müslümanlığın gelişmesine katkıda bulunan herkes birer mehdidir.

Avatar
osman 2016-08-30 13:02:49

bence dinimiz peygamberimiz hz muhammed ile tamamlanmıştır yani mehdi diye bişey gelmeyecektir.

Avatar
imam 2016-08-30 00:49:06

işte böyle bu mehdilik konusuna da bir neşter atmak lazım önüne gelen ben mehdiyim diye zırvalıyor

Avatar
İmam 2016-08-30 11:53:49

Ebubekir sifil muhaddis değil.görmez başkan muhaddis.ayrıca sifil hocamız kelam ve felsefe alanı sanırım

Avatar
Abdullah Osmanoğlu 2016-09-01 00:01:18

Bilge kral Aliya İzzetbogoviç ne güzel demiş: " Mehdi bizim tembelliğimizin adıdır. "
Bu yüzden vardır yoktur tartışması bizi kurtarmaz.

Avatar
ahmet 2016-08-30 16:38:17

Mehdi hadisleri mütevatir imiş. Hadi oradan. Başkan Görmez açıkça söyleyemiyor bari ben söyleyeyim. Hepsi israiliyat kaynaklı. Mehdi geldi ama görene. Köre ne?