Mehmet Görmez, çocukların organize ettiği ‘Kutlu Doğum ve Çocuk’ programında...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, tamamını çocukların organize ettiği ‘Kutlu Doğum ve Çocuk’ programına katıldı.

Mehmet Görmez, çocukların organize ettiği ‘Kutlu Doğum ve Çocuk’ programında...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, tamamını çocukların organize ettiği ‘Kutlu Doğum ve Çocuk’ programına katıldı.

26 Nisan 2015 Pazar 15:35
Mehmet Görmez, çocukların organize ettiği ‘Kutlu Doğum ve Çocuk’ programında...
banner283
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, çocukların düzenlediği Kutlu Doğum programına katıldı
 
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’nın himayesinde Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenen programa eşi Hatice Görmez ile birlikte katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, programa katılmaktan duyduğu heyecanı memnuniyeti dile getirerek, çocuklara böyle bir program düzenledikleri için teşekkür etti.
 
Göz aydınlığı olarak tanımladığı çocukların savaş ve şiddet hareketlerinin en büyük mağduru ve mazlumu olduklarını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ‘Hz. Peygamber dünyaya, çocuk hakları bildirgesi diyebileceğimiz ilkeler, prensipler getirdi. Ancak bugün çocuklar savaş ve şiddet hareketlerinin en büyük mağduru ve mazlumudurlar. Dünyada açlığa, eğitimsizliğe ve ölüme terkedilen çocukların hesabını Allah’a zor veririz’ dedi.
 
Allah’ın çocukların yüreğine yerleştirdiği merhamete bugün tüm insanlığın ihtiyacı olduğuna değinen Başkan Görmez, şöyle konuştu;


 
“Allah’ın çocukların yüreğine yerleştirdiği merhamete bugün tüm insanlığın ihtiyacı var…”
 
Bugün çocuk konusunu ele alarak, Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Avrasya’ya kadar dünyanın muhtelif yerlerinde çocukların içine düştüğü durumu ele alarak bir araştırma yaptığınızda insanlığın merhametinin azaldığını görürsünüz. İnsanlık merhamet kaybına uğruyor. Bugün insanlığın çocukların yüreğine Rabbimizin yerleştirdiği merhamete ihtiyacı var. Yeryüzünde inşa etmek zorunda olduğumuz merhameti öğrenmek istiyorsa insanlık, onu ancak çocukların kalbinde, yüreğinde, hayatında görebilir, öğrenebilir.


 
“Bugün insanlığın ciddi bir merhamet sözleşmesine ihtiyacı var…”
 
Bugün insanlığın ciddi bir merhamet sözleşmesine ihtiyacı var. Bugün insanlığın o insanlığı yeniden keşfetmeye ihtiyacı var. Sevgi kelimesi elbette güzeldir ancak merhamet kelimesiyle mukayese edilemez. Merhamet kelimesi ahlakı, adaleti, sevgiyi de içine alan yüksek bir kavramdır. Onun için Allah, Peygamberimiz için en güzel kelime olan bu kelimeyi seçmiştir. ‘Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik’ buyurmuştur. Böyle olduğu için Rabbimiz bize çok merhametli olan Kerim bir Peygamber gönderdi. O peygamber önce babasını sonra annesini kaybetmiş, bir çocuğun dünyada karşılaşacağı en büyük zorlukları yaşayarak Peygamberlik yolunda ilerledi. Baba olunca Hz. Fatma hariç bütün çocuklarının acısını yaşamıştır. İnsanların yaşayacağı bütün acı tecrübeleri yaşayan bir peygamber gönderdi Allah. Bu bir tesadüf değildir.
 
“Biz büyükler, Afrika’da ve dünyanın farklı yerlerinde açlığa, eğitimsizliğe, ölüme mahkum edilen çocukların hesabını Allah’a zor veririz…” 
Peygamberlik gelmeden önce ve peygamberlikle birlikte yeryüzünde ‘Çocuk Hakları Bildirgesi’ diyebileceğimiz bütün metinlere kaynaklık yapacak çok önemli ilkeler, prensipler getirdi yeryüzüne.  Biz büyükler bugün, Afrika ve dünyanın farklı yerlerinde açlığa, eğitimsizliğe, ölüme mahkum edilen çocukların hesabını Allah’a zor veririz. Eğer yeryüzünün kıyameti bir büyük günahtan dolayı kopacak olsa, yeryüzünde insanların çocuk haklarına riayet etmediği, çocukları himaye etmediği için çocuklara karşı ve merhametsiz olduğu için olur bu kıyamet. Bugün bütün savaşlarda, şiddet hareketlerinde en büyük mağdur ve mazlum, gözümüzün nuru, kalbimizim süruru çocuklardır. En büyük zulmü onlar görüyor.
 
“Çocuklar, Allah’ın yeryüzünde büyüklere en büyük emanetidir…”
 
Kutlu Doğum haftaları zaman zaman yanlış algılanıyor. Peygamberimiz sadece gül peygamberi, sevgi peygamberi değil, Peygamberimiz aynı zamanda adalet ve özgürlük peygamberidir. Yeryüzüne hakkı, hakikati, adaleti getiren, zulmü ve kötülüğü ortadan kaldıran bir Peygamberdir. Çocuklara Onu anlatırken bu yönlerini anlatmalıyız. Onun bütün çocuklarla arkadaş muamelesi içinde olduğunu her büyük bilmelidir. Çocuklarla ilgili efendimizin en büyük sünneti, çocukları arkadaş gibi görerek muamele etmesidir. Bir çocuklar konuşurken ayakta, tepeden çocuğa bakarak konuştuğunu kimse gösteremez. Bir çocukla ne zaman konuşsa eğilip onun boyuna inerek yüz yüze göz göze gelerek onunla konuşmuştur. Çocuk Allah’ın yeryüzünde büyüklere en büyük emanetidir.


 
“Ülkemizdeki, dünyadaki ve İslam coğrafyasında zorluk içinde olan tüm çocukların gözlerinden öpüyorum…”
 
Geleceği görmek için gözün nura ihtiyacı var. Göz nuru olan çocukları korumamız, muhafaza etmemiz, onlara en güzel eğitimi ve terbiyeyi vermemiz gerekir. Sadece okula emanet edip testlerle uğraşmasını değil, aynı zamanda onların o güzel yüreklerinde zaten var olan yaratıcı kudrete karşı sevgiyi saygıyı, efendimizi onlara iyi anlatmalıyız. Bir tek iyi insan bazen bir toplumu bütün kötülüklerden koruyabilir. Çocuklarımızı korumaz onları muhafaza etmezsek toplum olarak geleceğimizi göremeyiz. Yeryüzünde hiçbir çocuğun zulme uğramadığı, istismar edilmediği bir dünyayı birlikte inşa etmeyi Allah bizlere nasip etsin.


 
Bütün çocukları ve onların şahsında ülkemizin ve dünyamızın İslam coğrafyasında zorluk içinde olan çocukların gözlerinden öpüyorum. Onları rabbime emanet ediyorum. Yeryüzünde hiçbir çocuğun hiçbir kötülüğe maruz kalmadığı bir dünyayı inşa etmeyi Allah bizlere nasip etsin.
 
Programda çocukların yazıp oynadığı Hz. Peygamberin Hayatı adlı tiyatronun ardından çocuklar Başkan Görmez’e çiçek hediye ettiler. Başkan Görmez çocuklarla hatıra fotoğrafı çekindi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Beyaz 2015-04-26 20:10:30

Çok çalışkan bir diyanet işleri başkanımız var allah uzun ömürler versin .belliki koltukta fazla oturmayı sevmiyor. Dinimize hizmet etmek için var gücüyle gayret ediyor.

Avatar
abdullah 2015-04-26 20:41:32

Mehmet Görmez hocamız ,peygamberimizin sünnetin de olduğu gibi çocuklarla hem hal olmuş, çocukların arasında, onların hizasında görünmesiyle güzel bir davranış sergilemiştir.

Avatar
acizkul 2015-04-26 23:41:01

Gelecegin projesi diken diyanet lideri Barekellllah fike we ficemii men meeke