Mehmet Görmez, Hırvatistan’da Avrupa'yı Eleştirdi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Avrupa'nın kendi varlığını, birlik olarak varlığını İslamsız olarak temellendirmesi doğru olmamıştır. İlmi olarak da doğru olmamıştır, tarihi olarak da doğru olmamıştır" dedi.

Mehmet Görmez, Hırvatistan’da Avrupa'yı Eleştirdi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Avrupa'nın kendi varlığını, birlik olarak varlığını İslamsız olarak temellendirmesi doğru olmamıştır. İlmi olarak da doğru olmamıştır, tarihi olarak da doğru olmamıştır" dedi.

26 Nisan 2016 Salı 17:05
Mehmet Görmez, Hırvatistan’da Avrupa'yı Eleştirdi
Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması

ZAGREB (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Avrupa'nın kendi varlığını, birlik olarak varlığını İslamsız olarak temellendirmesi doğru olmamıştır. İlmi olarak da doğru olmamıştır, tarihi olarak da doğru olmamıştır." dedi.

İslam'ın Hırvatistan’da resmi dinlerden biri olarak kabul edilmesinin 100. yılı dolayısıyla Zagreb İslam Merkezi’nde düzenlenen Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması’na katılan Görmez, burada yaptığı konuşmada, her yerde islamofobik nefretin yaygın olduğu bir zamanda Hırvatistan'da uluslararası bir toplantı düzenlenmesinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması vesilesiyle Balkanlardaki Müslümanların temsilcileriyle Avrupa'da yaşayan Müslüman azınlıkların temsilcilerinin bir araya geldiğini belirten Görmez, burada üzerinde durulması gereken birçok konu olduğunu ifade etti.

Görmez, "Avrupa'nın kendi varlığını, birlik olarak varlığını İslamsız olarak temellendirmesi doğru olmamıştır. İlmi olarak da doğru olmamıştır, tarihi olarak da doğru olmamıştır." ifadesini kullandı.

Hırvatistan'da Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması


Medeniyetlerin insanlığın ortak değerleriyle ayakta durduğuna işaret eden Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müslümanların İspanya’da kurdukları Endülüs medeniyetinin, Avrupa’yı Ortaçağ'ın dogmatik uykusundan uyardığını ben söylemiyorum, tüm bilim adamları söylüyor. Dolayısıyla hem Endülüs tecrübesi hem Osmanlı tecrübesi hem de yaklaşık 100 senedir İslam dünyasının muhtelif yerlerinden göçmen olarak gelip yerleşen insanlar, kendilerini Avrupalı olarak addediyorlar. Tüm bunlar varken Avrupa'nın İslam'ı sonradan kendi topraklarına gelmiş bir unsur olarak görmesi, bütün Müslümanları da göçmen ve muhacir olarak görmesi, varlığını bir güvenlik sorunu haline getirmiş olması bugün konuşulması gereken en önemli hususlardan bir tanesi."

Görmez, üzerinde durduğu bir diğer önemli konunun da öz eleştiri olduğunu ifade ederek "İslam dünyasında ortaya çıkan hastalıkları, düşünce hastalıklarını Avrupa’ya taşımamalıyız. Bu son derece önemli." dedi.

Avrupa'da yaşayan Müslüman çocukların ve gençlerin eğitimli olması gerektiğini vurgulayan Görmez, "Hem kendi tarih ve kültürlerine yabancı kalmaları, hem içinde yaşadıkları toplumun tarihine ve kültürüne yabancı kalmış olmaları diyalog imkanını tamamen ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla bilhassa Avrupa'da yaşayan Müslümanların kendi çocuklarının eğitim seviyesini yükseltmek için çok daha büyük çaba içinde olması gerekiyor. Müslüman dini kurumların da bu konu üzerinde durması gerekiyor." diye konuştu.

Görmez, Avrupa'da yaşayan tüm Müslümanların siyasetin dışında dini ve manevi bir otoriteye ihtiyacı olduğunu kaydederek "Bu şahıs değil, daha çok hepsini kuşatan bir istişare heyetinin oluşmasına ihtiyaç var. Bunun çeşitli denemeleri yapıldı ama başarılı olunamadı. Bu teklif üzerinde de durdum." ifadesini kullandı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic de Hırvatistan’ın İslamiyet'i ülkedeki diğer dinlerle eşit kabul ederek Avrupa’daki birçok ülkede hala olmayan Müslümanların görünürlüğünü güvence altına aldığını kaydetti.

Bu yıl dönümünün tüm İslam cemiyetleri ve Hırvatistan, Bosna Hersek ve tüm diğer bölge ülkelerindeki Müslümanlar için önemli olduğuna işaret eden Kavazovic, İslamiyet'in Hırvatistan’da kabul edilmesinin ülkedeki din kurumlarında, camilerde, minarelerde görüldüğünü vurguladı.

Kavazovic, Hırvatistan’ın ülkedeki Müslüman halka yönelik olumlu yaklaşım sergilediğini söyleyerek “İslamiyet'in resmen kabulü önemli çünkü insanlar bu şekilde kendilerini bulundukları ülkenin, toplumun ve devletin bir parçası olarak hissediyor.” diye konuştu.

Husein Kavazovic, Avrupa’da ve dünyada artan islamofobiye de değinerek bazı lobilerin, politikaların ve insanların yaptıklarıyla hayatı Müslümanlar için tahammül edilmez hale soktuğunu ifade etti.

“Avrupa’da Müslümanlar-Miras ve Gelecek” temalı Avrupa İslam Cemiyetleri Buluşması, düzenlenecek çalıştayın ardından sonuç bildirisinin yayınlanmasıyla sona erecek.

Etkinliğe Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Fransa, Almanya, Belçika, Ukrayna, Kazakistan, Macaristan, Rusya, Norveç, İngiltere ve Arap ülkelerinden dini liderler, müftüler ve İslam alimleri katılıyor.

- Hırvatistan’da İslamiyetin kabulü

Hırvatistan Meclisi, 27 Nisan 1916 tarihinde İslamiyet'i resmen kabul ederek ülkedeki diğer dinlerle eşit saydı.

Meclisin 100 yıl önce aldığı bu karar, Hırvatistan İslam Birliği’nin işleyişi açısından büyük bir adım olarak değerlendirilirken aynı zamanda devlet ile İslam Birliği arasındaki ilişkilerin de temelini oluşturdu.

Ülkede 1919 yılında ilk kez askeri imam, 1922 yılında askeri müftü görevlendirildi.

Hırvatistan’da bugün yaklaşık 63 bin Müslüman yaşıyor. Bu, toplam nüfusun yüzde 1,5’ine tekabül ediyor. Ülkedeki Müslümanlar bugün okullarda kendi dinlerini öğrenme hakkına da sahip.
Son Güncelleme: 27.04.2016 19:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim 2016-04-27 12:24:53

görmez hocamız avrupayı eleştirmekte hakılı ancak yurtdışı diyanette ne kadar usulsuzluk yolsuzluk olduğu biliyor mu acaba?