Mehmet Görmez’den Çanakkale Şehitleri’ne dua

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den Çanakkale Şehitleri’ne dua…

Mehmet Görmez’den Çanakkale Şehitleri’ne dua

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den Çanakkale Şehitleri’ne dua…

19 Mart 2015 Perşembe 10:27
Mehmet Görmez’den Çanakkale Şehitleri’ne dua
 
Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yılı anma etkinliklerinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Çanakkale Şehitleri Abidesi önünde gerçekleşen resmi törene katılarak şehitler için dua etti. Türk harp tarihinde müstesna bir yeri olan Çanakkale Deniz Muharebesinde şehit düşen 250 bin vatan evladı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okutulan 250 bin hatimin duasını da yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, duada şu ifadelere yer verdi;
 
“Çanakkale şehitlerinin huzurunda ellerimizi açtık, sana iltica ediyoruz, ellerimizi boş çevirme Allahım…”
 
Ey bizleri ve bütün mevcudatı yoktan var eden, varlığından, sevgisinden ve rahmetinden haberdar eden Yüce Rabbimiz! Çanakkale şehitlerinin huzurunda ellerimizi açtık, sana iltica ediyoruz, ellerimizi boş çevirme Allahım. Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı, bütün insanlığı kuşatan Rahman ve Rahim olan Ulu Allah’ımız! Rahmetini lütuf ve keremini mağfiretini bizlerden esirgeme Allahım! Ey yerlerin ve göklerin yegâne sahibi, kalplerimizin, sırlarımızın, niyet, gaye ve hedeflerimizin, arzu ve kederlerimizin yegâne maliki olan Yüce Mevlâ’mız!
 
Hamd Senin, nimet Senin, mülk Senin, servet Senindir! Senin eşin ve ortağın yoktur! Bizler ancak Sana ibadet eder, ancak Sana kulluk eder ve ancak Senden yardım dileriz! Hamdimizi, senamızı, şükrümüzü, duamızı sana arz ediyoruz. Kabul eyle Yâ Rabbi. Server-i asfiyâ, Hâtem-i Enbiyâ, Muhammed Mustafa, aleyhi ekmelü’t-tahâyâ Efendimize salât ü selâm ediyoruz; her türlü ihtiramımızı O’na, âline, ashâbına ve etbâına gönderiyoruz. Sen kabul eyle Ya Rabbi!
 
“Taşın, toprağın şüheda gövdesiyle yoğrulduğu, ağaçların şüheda kanıyla sulandığı Çanakkale’de, sana yalvarıyoruz, ellerimizi boş çevirme Ya Rabbi…”
 
Allah’ım, bugün bir kez daha, taşın toprağın şüheda gövdesiyle yoğrulduğu, ağaçların şüheda kanıyla sulandığı Çanakkale’deyiz. Hayâsızca bir akını durdurmak için sıradağlar gibi dizilen, gencecik bedenini vatanına siper eden, canını senin uğrunda feda eden, ruhunu sana armağan eden şehitlerimizin huzurundayız. Tam bir asır sonra bu mukaddes mekânda milletçe ellerimizi açtık Sana yalvarıyoruz. Ellerimizi boş çevirme Ya Rabbi!
 
“Çanakkale ruhuyla yanan güneşleri, yurdumuzun üzerinden hiçbir zaman eksik etme Allahım…”
 
Allah’ım, bir lokma ekmeğin, bir tas çorbanın değil, imanın verdiği güç ve kuvvetle en kesif orduların karşısında duran Mehmetçiğimizi, bayrağımızdaki hilali ilelebet payidar kılmak için teker teker toprağa düşen güneşlerimizi rahmetle, minnetle, hürmetle anıyoruz. Sen onların makamlarını âlî eyle! Çanakkale ruhuyla yanan güneşleri, yurdumuzun üzerinden hiçbir zaman eksik etme! Gazilerimizi şükranla yâd ediyoruz. Sen onlara ve bizlere de şüheda ile birlikte
haşrolmayı, cennet ve cemalinle buluşmayı nasip eyle Allah’ım!

 
“Aziz ve necip milletimize Çanakkale misali derin acıları, ağır imtihanları, onulmaz yaraları bir daha yaşatma Allahım…”
 
Ya ilâhe’l-âlemîn, aziz ve necip milletimize Çanakkale misali derin acıları, ağır imtihanları, onulmaz yaraları bir daha yaşatma! İzzetimizi, şerefimizi, onurumuzu, harîm-i ismetimizi çiğnetme! Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesine, ezanlarımızın susmasına, şanlı bayrağımızın inmesine asla ve kat’a fırsat verme Allah’ım!
 
“Kirte’de, Zığındere’de, Arıburnu’nda, Anafartalar’da bir hilal uğruna batan nice güneşlerin diyarından, binlerce şehidimizin tertemiz makamından Sana sesleniyoruz Allahım…”
 
Allah’ım yüce kitabında din, iman, millet, vatan, hak, hakikat, adalet, erdem, fazilet uğruna can veren şehitlere ‘ölüler’ demeyiniz, ‘bilakis onlar diridirler’ buyuruyorsun. Dipdiri olduklarına şeksiz şüphesiz inandığımız şehitlerimizin

‘Amin’ sesleri eşliğinde sana yalvarıyoruz. Dualarımızı kabul eyle Allah’ım!

 
Allah’ım bugün bir asır önce karada, denizde, Kirte’de, Zığındere’de, Arıburnu’nda, Anafartalar’da bir hilal uğruna batan nice güneşlerin diyarından, binlerce şehidimizin tertemiz makamından Sana sesleniyoruz. Onların makamlarını âli eyle! O güneşlerin ışığını yurdumuzun, milletimizin üzerinden hiçbir zaman eksik etme Allah’ım!
 
“Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi, Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi…”
 
İstiklal Şairimizin ifadesiyle ‘Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi, Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi’ müjdesine layık şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, başta Efendimiz Sevgili Peygamberimiz olmak üzere bedir ashabı ile birlikte Hz. Aliyyü’l Murtaza, Seyyidü Şüheda Hz. Hüseyin Efendimiz ile birlikte haşrolmayı, cennet ve cemalinle buluşmayı nasip eyle Allah’ım!
 
“Bizleri onların uğruna canlarını verdikleri yüce değerlere ihanet edenlerden eyleme Allah’ım!...”
 
Allah’ım, şehitlerimizi dünyaya getiren, bin bir çile ile büyüten ve onları yüce ideallerle yetiştiren annelerimize rahmet eyle! ‘Git evladım ben yıllarca oğulsuz kalayım, hadi yavrum hadi git, ya gazi ol ya şehit’ diyerek evlatlarını Çanakkale’ye gönderen tüm annelerin bugüne kadar muazzez değerler uğruna can veren bütün şehit annelerinin ruhlarını aziz eyle! Allah’ım millet olarak bizlere şehitlerinin aziz hatırasını ruh ve gönül dünyasında yaşatmayı nasip eyle! Bizleri onların uğruna canlarını verdikleri yüce değerlere ihanet edenlerden eyleme Allah’ım!
 
“Dinimizin, milletimizin, devletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici fitnelerden bizleri halas eyle Allah’ım…”
 
Allah’ım, dilleri, kavimleri, ırkları, beldeleri farklı ancak imanları, idealleri, azimleri, gayeleri, niyetleri, duyguları, aynı nice Mehmetçiklerimiz burada can verdiler. Bugün de aynı iman, aynı gaye, aynı azim, aynı niyet, aynı duygulara sahip kardeşler topluluğu olmayı, barışı, huzuru, esenliği, kardeşliği, hakkı, adaleti, erdemi, fazileti egemen kılmayı bizlere nasip eyle Allah’ım! Dinimizin, milletimizin, devletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici fitnelerden bizleri halas eyle! Kötü niyetlilere fırsat verme Allah’ım!
 
“Şehitlerimizin bize öğrettiği birlik, beraberlik ve kardeşliği ülkemizden, İslam beldelerinden eksik etme Allah’ım…”
 
Allah’ım, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, Şam’dan, Bağdat’tan, Beyrut’tan, Kahire’den, Üsküp’ten, Saray Bosna’dan, Kafkasya’dan son ehli salibin salvetini yıkmak için Çanakkale’ye gelen ve burada ölesiye kardeş olan şehitlerimizin bize öğrettiği birlik, beraberlik ve kardeşliği ülkemizden, İslam beldelerinden eksik etme Allah’ım! Bize de o kardeşliği ver! Kin ve nefrete mağlup etme Allah’ım!
 
“Ateş ve baruta güvenmiş insanlığa bizleri umut eyle Allah’ım…”
 
Ateş ve baruta güvenmiş insanlığa bizleri umut eyle Allah’ım! Dünyadaki mazlum Müslüman kardeşlerimize bu aziz şehitler hürmetine nusretini nasip eyle Allah’ım! Allah’ım, Çanakkale aynı zamanda çağdaş dünyaya savaş ahlakını, savaş hukukunu öğreten bir mekteptir, bir okuldur. Nice Mehmetçikler, yaralı düşman askerlerini sırtında taşımış, kırbasından su içirmiştir. Bizleri, ülkemizi, milletimizi, İslam beldelerini, ahlak dışı, hukuk dışı her türlü savaştan, her türlü afetten, her türlü fitneden, fesattan muhafaza eyle Allah’ım! Selam isminle bizlere barış ve huzur lutfeyle Allahım!
 
“Anadolu’nun her köyünden her kasabasından bugün buraya dualar taşıdık. Sen bu dualarımızı kabul eyle Allah’ım…”
 
Bedrin aslanları ve Malazgirt kahramanları kadar şanlı ve muazzez olduğuna inandığımız aziz şehitlerimiz hürmetine ülkemizi ve gönül coğrafyamızı her türlü tefrikadan, kardeş kavgasından ve fitneden muhafaza eyle Allah’ım! Allah’ım, bugün burada Anadolu’nun her köyünden her kasabasından buraya dualar taşıdık. Sen bu dualarımızı kabul eyle Allah’ım. En büyük dua olan yüce kitabımızın 250 bin hatm-i şerifini şehitlerimize armağan ediyoruz sen vasıl eyle. Ruhlarını haberdar eyle Allah’ım! Okuduğumuz hatmi şerifleri başta Efendimiz Muhammed Mustafa’ya, Ehl-i Beytine, Ashabına bağışladık sen vasıl eyle Allahım! Bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne kadar ila-i kelimetullah uğruna can veren bütün şehitlerimize, gazilerimizin ruhlarına bağışladık sen vasıl eyle Allahım! Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhlarına ve onları yetiştiren annelerin ve babaların ruhlarına hediye ediyoruz sen vasıl eyle Allah’ım!
 
İstiklal şairimizin veciz ifadesi ile;
 
“Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber” Yüce Peygamberimizin hamd adlı sancağı altında birleşmeyi, buluşmayı, hepimize nasip eyle Allah’ım!
 
Başkan Görmez, Çanakkale Şehitleri için yaptığı duanın ardından şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tahir olgun 2015-03-19 14:50:38

saın başkanım size teşekkür eder çalışmalarının devamını dilerim. her zaman kurumun gözdesiniz