Mehmet Görmez'den Din Gönüllülerine Ramazan Ayı Talimatı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ'den Din Görevlilerine 2014 Ramazan Ayı Özel Talimatı!

Mehmet Görmez'den Din Gönüllülerine Ramazan Ayı Talimatı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ'den Din Görevlilerine 2014 Ramazan Ayı Özel Talimatı!

06 Haziran 2014 Cuma 15:26
Mehmet Görmez'den Din Gönüllülerine Ramazan Ayı Talimatı!
2014 yılı Ramazan ayına yaklaşmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız.  27 Haziran Cuma günü kılınacak ilk teravih namazının ardından 28 Haziran Cumartesi günü tutulacak ilk oruç ile bu bereketli iklime girmiş olacağız.
 
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik değişimler baş döndürücü bir hızla yaşanmaktadır. Bu değişim ve dönüşümler beraberinde olumlu birtakım gelişmelere vesile olurken diğer taraftan da sosyal ilişki ağlarında zayıflama, çözülme, bencilleşme, ötekileştirme gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilmektedir. Ekonomik problemler, göçler, savaş, terör, doğal afetler, aile içi geçimsizlik ve boşanmalar, kültürel ve ahlaki erozyon, toplumdaki dezavantajlı kesimleri her geçen gün artırmaktadır. Hayat mücadelesinde zorlanan, maddi olduğu kadar manevi açıdan da korunmaya ve desteklenmeye ihtiyaç duyan bu kırılgan kesimlere el uzatmak, dolayısıyla toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma duygusunu güçlendirme yolunda çaba harcamak, köklü kurumsal yapısı ve temsil ettiği değerler dikkate alındığında Başkanlığımızın asli vazifelerinden birisidir.
 
İslam’ın huzur ve barış ikliminden giderek uzaklaşan günümüz insanın yitirmeye yüz tuttuğu nice değerler vardır. Hiç şüphesiz bu değerlerden biri de yüce dinimizin üzerinde hassasiyetle durduğu toplumsal duyarlılık, başka bir ifadeyle yardımlaşma ve diğerkâmlıktır. İslam, ferdî sorumluluğu ön plana çıkardığı kadar, birlikte hareket etmeyi, paylaşmayı, dayanışmayı ve hayatı birbirimize kolaylaştırmayı emreder. Bencilliği, diğerini yok saymayı, çevreye karşı duyarsızlığı yasaklar. Hz. Peygamber (s.a.s) hiç kimsenin kendisini yalnız, kimsesiz, çaresiz hissetmesine, ümitsizlik ve karamsarlığa düşmesine kayıtsız kalmamıştır. İhtiyacı olsa da başkalarını kendisine tercih etmiş, kimseyi kapısından boş çevirmemiş; yoksula, yetime, kimsesize, çocuğa, kadına, hastaya, yaşlıya daima şefkat ve merhamet kanatlarını germiştir.  Allah Resulü, “Kişi kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe tam anlamıyla iman etmiş olamaz.” sözleriyle müminler arasında bulunması gereken merhamet, muhabbet, şefkat gibi güzel hasletlere vurgu yapmış ve hayatı boyunca da bunları tatbik ederek kimsesizlerin kimsesi olmuştur.
 
İnsanın yalnızca zor durumlarda değil, hayatın her anında yardıma, ilgi ve desteğe, uzatılacak bir ele, gönül alıcı bir söze, içten bir tebessüme ihtiyacı vardır. Unutulmamalıdır ki yoksulluk sadece varlığın yok olması demek değildir. Yoksulluk aynı zamanda içimizdeki merhametin yok olması, karşımızdakini merhametin zenginliğinden yoksun bırakmaktır. Yetim, öksüz ve kimsesiz kalmak sadece maddi olarak anneden ve babadan mahrum kalmak değildir. Yetim, öksüz ve kimsesiz kalmak, aynı zamanda sevgi, şefkat ve merhametten uzak kalmak demektir. Mümin, fıtrî olarak öz çocuğuna duyduğu sevgi ve şefkati bir ahlak olarak hayatına yansıtan, diğer bütün çocukları, garipleri, kimsesizleri kendi çocuğu gibi görebilen kimsedir. Kısacası mümin, Kur’an’ın ve Hz. Peygamber’in mesajlarıyla gönlünü imar eden kimsedir.
 
Diğerkâmlık, fedakârlık, paylaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duygularının en fazla hissedildiği Ramazan ayı, bu açıdan hepimiz için iyi bir fırsattır. Bu kutlu ayda gönül dünyamızı ülkemiz ve ülkemiz dışında yaşayan bütün kardeşlerimize açarak, huzur ve mutluluğa vesile olmak büyük bir kazanım ve bahtiyarlık olacaktır.
 
Başkanlığımız, son yıllarda Ramazan ayı etkinlikleriyle özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, bu hususta toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı bir görev kabul etmektedir. Bu çerçevede, 2014 yılı Ramazan ayı teması “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” olarak belirlenmiştir. Söz konusu tema kapsamında ay boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının, paylaşma, dayanışma ve duyarlılık bilincinin pekişmesine katkıda bulunulacaktır. Herkesin birilerinin kimsesi olması teşvik edilecek, “Müslümanların birbirlerinin kimsesi” olduğu hissettirilecektir.
 
Bu vesileyle Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifade edilmesi amacıyla aşağıdaki hususların yerine getirilmesinde ve görevlilerimize duyurulmasında yarar görülmüştür:

ÖZEL TALİMATI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hmm 2014-06-07 01:43:31

camide aksam namazını kıldırcam...ıftar yapıp gelıp vaaz edıcem...oylemı...ha bide namazı hızlı kıldırmıcam tadılı erkana rıayte edıcem.....bu emırler zıncırı adeta hakaret zıncırı olmus...kafıre nasıhat eder gıbı nedır bu yaaa