Merve Kavakçı'nın Diyanet Hazımsızlığı

Meclis'te yemin ettirilmediği için ABD'ye yerleşen Merve Kavakçı, akademisyen olarak yurda döndü. Kavakçı, Yeni Türkiye'yi değerlendirdi.

Merve Kavakçı'nın Diyanet Hazımsızlığı

Meclis'te yemin ettirilmediği için ABD'ye yerleşen Merve Kavakçı, akademisyen olarak yurda döndü. Kavakçı, Yeni Türkiye'yi değerlendirdi.

21 Eylül 2014 Pazar 15:30
Merve Kavakçı'nın Diyanet Hazımsızlığı
Ağzı olan konuşuyor

Bundan 15 yıl önce ,1999'da Meclis'e başörtüsüyle geldiği için büyük tepkiyle karşılanan ve milletvekili yemini ettirilmeyen Merve Kavakçı uzun yıllar kaldığı Amerika'dan dönüş kararı aldı. Üsküdar Üniversitesi'nde siyaset dersleri vermeye hazırlanan Kavakçı, Ak Parti iktidarıyla büyük bir değişim yaşayan yeni Türkiye'yi değerlendirdi.

 
"Türkiye baharını son 12 yıl içinde yaşadı. Benim üniversitede başörtülü bir akademisyen olarak oturabilmem Türkiye'nin 10 yılda ne kadar değiştiğinin en güzel ispatıdır. Ama atılması gereken çok adım var. Bu yüzden temkinli bir iyimserlik içerisindeyim” dedi.

Dedi demesine ama bazı zihniyeti hiç değişmedi. "Yontma Taş Devri"nden kalma fikirlerini savunan Kavakçı
, hala Diyanet kapalıtılmalıdır gibi ucuz laflar ederek Diyanet camiasından kendini uzuklaştırmayı uygun gördü.

Son zamanlarda Fetullah ve militanlarının islam adı altında neler yaptığını görmezden gelen ucuz kahramanın Milliyet Gazetesi'ne vermiş olduğu o röportaj..
 

“Bence Diyanet laiklik ilkesine aykırı”
 
2013’te verdiğiniz bir röportajda “Devlet din üzerinden elini çekmeli” diyerek, Diyanet’in kapatılması gerektiğini savunuyordunuz. Bu günlerde de zorunlu din dersleriyle ilgili bir tartışma, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) aldığı bir karar var...
 
Görüşlerim değişmedi. Cumhuriyet tarihinin başından itibaren din bir araç, insanları bir araya getiren bir birleştirici, bir anlamda bir yapıştırıcı madde olarak kullanıldı. Ancak bu esnada dinin insan hayatındaki yeri değiştirildi. Bu biraz da zorla yapıldı. İstiklal Mahkemeleri gerçeğine baktığımız zaman bunu açık açık görebiliyoruz. Ben devletin dini bir araç, aparat haline getirmesine karşıyım. Diyanet İşleri Başkanlığı, devlet otoritesinin bir kurumudur. Çalışanlar kamu personelidir. Devlet ve din işlerinin ayrışması bu şekilde olmaz. Bu bence laiklik ilkesine de aykırı. Zaten Türkiye çarpık laiklik ilkesinden çok çekti. Başörtüsü yasağı da laiklik anlayışının Türkiye’ce yorumlanması anlamına geldi. Tam anlamıyla laiklik ancak din ve devletin birbirleri üzerinde hakimiyet kurmamalarıyla olur. Burada biz dinin üzerinde hakimiyet kurmuş oluyoruz.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yakışıklı İmam 2014-09-21 15:48:13

ABD de kaldı. Korkum odur ki bu kadın ajan olması. Yazık çok yazık. Sevmedim bu kadını hiç bir zaman. ama çok üzülmüştük vekilliği döneminde yaşanan olaylara...

Avatar
ALİ OSMAN 2014-09-21 17:33:30

ABD'de laiklik bir başka yorumlanmaktadır. Kim hangi dine inanmak istiyorsa inanabilir ve ibadethanesini, okulunu ve dini anlamda gereksinimi olan bütün faaliyetlerini bakkal dükkanı açar gibi açar ve yürütür. Hiç kimse karışamaz. Ancak dikkat etmesi gereken iki nokta var.Biri kesinlikle devletten yardım talebinde bulunmayacak, diğeri devletin ve rejimin aleyhine kavli, fiili ve takriri herhangi bir müdahelede bulunmayacak. Merve Kavakçı hanımefendi bu anlayışa sahip bir ülkede yaşadığı için ifadelerini o şekilde kullanmış. Bununla beraber, Türkiye ile ABD birbirinden çok farklı iki ülke. Diyanet ülkemizin en hassas ve olmazsa olmaz kurumlarımızdandır. Diyanet kapatılamaz kapatılması dahi teklif edilemez. Aksi halde diğer İslam ülkelerine döneriz Allah muhafaza

Avatar
Kerim tunç 2014-09-21 17:44:01

Gerçekten saçmalamış.Diyanetin olmadığı ülkelerin halini görünüz.Irak,Suriye gibi.Diyanet olmasa O zaman Türkiyede kargaşayı görün.Cemaatler birbirine girer.ve birbirini yerler.Şimdi bile güçleri yetse bakınız neler yapıyorlar.Baksananıza Gülen gurubuna.

Avatar
abdullah 2014-09-21 18:03:57

yanlış bile olsa insanın görüşünü ifade etmesi niye saçmalık olsun. başkasına göre de sizin görüşünüz saçma olabilir. ne olacak?

Avatar
religion man 2014-09-21 18:42:25

syn kavakçıdan siyaset dersi alan öğrencilerin vay haline ......

Avatar
tarik arslan 2014-09-21 18:50:23

Bir akp urunu daha iste bunlar neden kaunaklandi diye sorarsaniz iktidar serhoslujj bunlar iste.Ancak bilmedikleri bir sey guc ve iktidar sahibi sadece ALLAH TIR.Size vermis oldugu iktidari istedigi zaman alir.Rabbim simarmayin diyor bize simarmayin...

Avatar
hatice 2014-09-22 10:22:52

sayın merve kavakçı mesajım sana 100 99 u Müslüman bir ülkede neden diyanet kapatılsın

Avatar
saffet 2014-09-22 14:56:01

personeli ile inanılmaz derecede restleşen ters düşen merkez ile taşrayı bir birine düşüren böyle bir yönetime mahkum kalan bu şerefli camia hakkında ne söylenecekse yeridir.özellikle son yönetmelik bıçağı kemiğe dayandırdı mevlam görelim neyler