Müftü Artan; Şimdi yaraları sarma zamanı!

Diyanet Haber- Dünya üzerinde birbirini alevlendiren nice çatışma ve savaşın yaşandığı ağır bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Antalya Müftüsü Osman Artan, “İslam coğrafyasının farklı köşelerinde insanlığın utancı niteliğinde kara günler yaşanıyor

Müftü Artan; Şimdi yaraları sarma zamanı!

Diyanet Haber- Dünya üzerinde birbirini alevlendiren nice çatışma ve savaşın yaşandığı ağır bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Antalya Müftüsü Osman Artan, “İslam coğrafyasının farklı köşelerinde insanlığın utancı niteliğinde kara günler yaşanıyor

12 Şubat 2016 Cuma 11:34
Müftü Artan; Şimdi yaraları sarma zamanı!
 Artan, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” başlığıyla yeni bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Aziz milletimizin birbirinin yaralarının bizzat sarması yahut bizzat sarmaya yardımcı olması hem birliğimiz için, hem dirliğimiz için, hem kardeşliğimiz için, hem de geleceğimiz için önemlidir. Buradan bütün iş adamlarımızı, bütün sanayicilerimizi, bütün esnafımızı, sanayi ve ticaret odalarımızı, sendikalarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve milletimizin her ferdini bu kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum. Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi terör mağduru olan vatandaşlarımızın yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi Bayırbucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır” şeklinde konuştu.

Dünya üzerinde birbirini alevlendiren nice çatışma ve savaşın yaşandığı ağır bir dönemden geçtiğimizi dile getiren Antalya Müftüsü Osman Artan, “İslam coğrafyasının farklı köşelerinde insanlığın utancı niteliğinde kara günler yaşanıyor. Masum Müslümanlar dayanılmaz acılar yaşıyor. Akan kan bir türlü dinmiyor. Çevremiz bir ateş çemberi ile sarılmışken, Türkmen, Arap ve Kürt binlerce kardeşimiz, barış umuduyla ülkemize sığınıyor” dedi.

 ZOR ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ

“Diğer taraftan ülkemiz de zor zamanlardan geçiyor” diyen Başkan Artan, “Birliğimizi sınayan, bütünlüğümüzü hedef alan hain eller, vatanımızın bir köşesinde şiddeti tırmandırıyor. Onlarca kahraman evladımız şehit düştü. Ciğerler dağlanıyor, ailelerin boynu bükülüyor. Bugün varlığımızı seferber ederek yıkılanları yeniden inşa etmek, yorulana can, boğulana nefes, kimsesize kimse olmak, kardeşliğimizi bir daha hatırlamak durumundayız. Şimdi gözlerin feri, dillerin duası, yüreklerin cesareti olma zamanıdır.  Şimdi yaraları sarma zamanıdır” şeklinde konuştu.

 YÜREKLERDEKİ YANGIN SÖNSÜN

Antalya Müftüsü Osman Artan, “Öncelikle vatanımızın güvenliğini canları pahasına sağlayan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, onları en derin minnet ve şükranla yâd ediyorum. Yüce Rabbimiz onları rahmet ve mağfireti ile huzuruna kabul buyursun. Mekanları cennet olsun. Şehitlerimizin ailelerine bir defa daha başsağlığı diliyorum. Şehitlerini en yüce makamlarda ağırlayan Rabbimiz, onlara sabır ve metanet ihsan etsin. Yüreklerindeki yangını söndürsün, gözyaşlarını dindirsin” ifadesini kullandı.

 ŞEHİTLERİMİZE VEFA BORCU ÖDEME ZAMANI

Şimdi milletçe şehitlerimize olan vefa borcumuzu ödeme zamanı olduğunu kaydeden Müftü Osman Artan şu ifadeleri kullandı; “Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Onların evlatları biz olalım, ellerini biz öpelim, hallerini biz soralım, dualarımızı onların dualarına katalım. Şehit eşlerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarında yanlarında olalım. Şehitlerimizin bize emaneti olan çocuklarını bağrımıza basalım. Şehit, Rabbine kavuşmuştur, nimetlerle ikrama ermiş, ebedi mutluluğa erişmiştir. Bize düşen, onun ardında bıraktığı emanetlere bu hayatı kolaylaştırmak, hayata tutunma ve ayakta kalma gücü aşılamaktır.

Şimdi terörün mağdur ettiği kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanıdır. Evleri yakılıp yıkılan, şehirlerini terk etmek zorunda kalan, çocuklarını okula gönderemeyen, iş yerlerinin kepenklerini kapatan binlerce insanımız hayata dönmeyi bekliyor. Bugün bizim vazifemiz onlara ensar olmak, dertlerine derman olmak, halleriyle hemhal olmaktır. Bugün bizlere düşen, hayatın eski tadı ve ahengi ile akması ve hatta eskisinden daha büyük umutlar taşıması için kardeşlerimizin yanında olmaktır. Evsize ev, yuvasıza yuva, kimsesize kimse olmayı bilen milletimiz, bugün terör mağduru olan kardeşlerimizi yalnız bırakmayacaktır. Terörle örselenen ruhları tedavi edelim, toprağından koptuğu için garipleşen yüreklere dokunalım. Bu vatanın geleceği olan yavruların gözlerinin önündeki yıkıntı sahnelerini silelim, kulaklarındaki silah seslerini unutturalım”

TÜRKMENLERİN YARALARINI SARMA ZAMANI

Bayır Bucak Türkmenlerinin de unutulmaması gerektiğini ifade eden Osman Artan, “Şimdi Bayır Bucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır. Türkmen kardeşlerimiz, son ana kadar topraklarını zalimlere karşı savunmak ve yurtlarını terk etmemek için uğraşmış, canlarını dişlerine takarak hayatta kalma mücadelesi vermiştir. Son büyük saldırı ve bombalamaların ardından ülkemize sığınan binlerce soydaşımızın ağır yaralarını sarmak için seferber olma zamanıdır. Onlara hicretin zorluklarını unutturacak, kendilerini dost ellerde hissettirecek, yitirdikleri güven ve huzur iklimine kavuşmalarını sağlayacak her türlü yardım ve desteğimiz için gün bugündür. Gün, yaraları sarma günüdür” dedi.

 AZİZ MİLLETİMİZ DUYARSIZ KALMAZ

Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Diyanet Vakfımız olarak daha önce milletimizin hayır elini dünyanın pek çok noktasına ulaştırdıklarını kaydeden Antalya Müftüsü Osman Artan, “Şimdi de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” başlığıyla yeni bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Aziz milletimizin birbirinin yaralarının bizzat sarması yahut bizzat sarmaya yardımcı olması hem birliğimiz için, hem dirliğimiz için, hem kardeşliğimiz için, hem de geleceğimiz için önemlidir. Buradan bütün iş adamlarımızı, bütün sanayicilerimizi, bütün esnafımızı, sanayi ve ticaret odalarımızı, sendikalarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve milletimizin her ferdini bu kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum. Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi terör mağduru olan vatandaşlarımızın yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi Bayırbucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır. Yardımlar hem SMS yoluyla, hem doğrudan havale yoluyla, hem bütün il ve ilçe müftülüklerimize, hem Türkiye Diyanet Vakfı şubelerimizden yapılabilecektir. Doğrudan SMS ile yardım yapmak isteyenler “YARASAR” yazıp 5601’e gönderebilirler” şeklinde konuştu.
 
Son Güncelleme: 16.09.2016 00:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.