Onlar Ramazan'ı iyi biliyorlar

Kamerun'da Ramazan'ın gelmesini bekleyenler sadece Müslümanlar değil. Hıristiyan yetim çocuklar da ay boyunca yapılan yardımlar için Ramazan'ı dört gözle bekliyor.

Onlar Ramazan'ı iyi biliyorlar

Kamerun'da Ramazan'ın gelmesini bekleyenler sadece Müslümanlar değil. Hıristiyan yetim çocuklar da ay boyunca yapılan yardımlar için Ramazan'ı dört gözle bekliyor.

10 Temmuz 2015 Cuma 10:00
Onlar Ramazan'ı iyi biliyorlar
'Hristiyan ve yetim bir çocuğu Ramazan ayı bu kadar sevindirir mi?' sorusuna en güzel yanıt belki de Afrika'da veriliyor. Afrika'nın tam göbeği, Kamerun. Başkent Younde'nin merkezinde bir çocuk yuvası; Esos Yetimhanesi. Burada kalan çocukların ihtiyaçları Hristiyan bir vakıf tarafından karşılanıyor. Yokluğun zirve yaptığı ülkede devletin yetimhanelere bir katkısı olmayınca sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşüyor.
 
DİYANET VAKFI YAOUNDE'DE
 
Türkiye Diyanet Vakfı, hayırseverden emanet aldığı yardımları Kamerun'a ulaştırdı. Bir ailenin 6 aylık kuru gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan yüzlerce yardım kolisi, Başkent Yaounde'deki yetimhane, hapishane, yaşlı evi, cami ve valilikçe belirlenen muhtaç ailelere dağıtıldı. Kent merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki Esos Yetimhanesi'nin yolunu tutan Ramazan kolisi yüklü kamyona biz de eşlik ediyoruz. Kamyonun yetimhanenin bahçesine girmesi ile büyük bir çocuk cıvıltısı başlıyor. Yetimhanede kalan çocuklar; sevinç ve heyecanla yerlerinde duramıyor. İçeriye gidip tekrar bir sevinçle gelip kamyona bakıyorlar.


 
Kamerun'da Ramazan sevinci

BÜTÜN ÇOCUKLAR RAMAZAN'I BİLİYOR
 
Yetimhane sorumlusunun Türk heyetini karşılamasının ardından koliler kamyondan indirilmeye başlanıyor. Yetimhane sorumlusu, bunun Haziran ayında Türkiye'den kendilerine ulaştırılan ikinci yardım olduğunu anlatıyor. 'Çocuklar neden burada olduğumuzu biliyorlar mıdır?' sorusunu yönetiyorum. Yetkili; şunları söylüyor: "Buradaki 42 çocuk bu ayın Ramazan olduğunu bilir. Çünkü burası yardımlarla geçiniyor. Genellikle Ramazan ayında bol bol yiyecek gelir onlara. Onlara 'hangi aydayız?' diye sorsanız, 'Ramazan' cevabı alırsınız."


 
YEMEK YOKSA DUA VAR
 
Sıkıntılarını sorduğumuzda ise aynı yetkili şu cevabı veriyor: “En büyük sıkıntı beslenme ve barınma. Yetim sayısı oldukça fazla. Yardımlarla geçindiriyoruz bunca yetimi. Bu ay Türkler bize ikinci defa geliyor. Çocuklar çok mutlular. Çünkü biliyorlar ki en önemli şey yemek. Yemek olduğu zaman eğitim veriliyor. Yemek olmadığı zaman dua ediyoruz." Sosyal İşler Bakanlığı'na bağlı bulunan Esos Yetimhanesi'nin marangozhanesi, bir kaynak makinası ve adına hastane verdikleri küçük bir bölmesi bulunuyor. Oradan kazanılanlarla yetimhanenin giderlerini karşılamaya çalışıyorlar.


 
YARDIMIN DİNİ DİLİ OLMAZ
 
Kısa bir konuşmanın ardından yardımlar kamyondan indiriliyor. Ayrılık vakti gelince kolilere sarılan çocukların görüntüsü objektiflere yansıyor. Diyanet Vakfı'nı temsilen yardımları ulaştıran ekibin başındaki isim Ahmet Acar'a Hristiyan yetimhanesinde Diyanet Vakfı'nın yardım dağıtmasının anlamını ve bunun haberde kullanıp kullanamayacağımı soruyorum. Verilen cevap, “Elbette. Çünkü yardımları dağıtırken dil ve din gözetmiyoruz" oldu.
 
Hapishane ve camilere de ulaşıldı


 
Diyanet Vakfı Kamerun'da toplam 860 Ramazan kolisi dağıttı. Diyanet Vakfı'nın yetimhane öncesi ilk durağı Kamerun'un Darulaceze'si diyebileceğimiz N'Kolmeseng Yaşlılar Evi oldu. 1985 yılında kurulun Yaşlı Evi'nde 16 kişi yaşıyor ve onlar da dışarıdan gelen yardımlarla hayatlarını sürdürüyor. Diyanet Vakfı'nın Başkent Yaounde'de yardım dağıttığı diğer kurumlar şunlar: Olembe Camisi, Briqueteri Merkez Camisi, Lamidou Merkez Camisi, Nkondinqui Hapishanesi¬ ve Abo¬m Yetimhanesi.
 
Yoounde'nin 40 yetimhanesi var
 
Diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi Kamerun'da da yetimhane sayısı dikkatleri çekiyor. Sadece başkentte 40 yetimhane bulunuyor. Aile kavramının yaygın olmadığı kara kıtada, bir kız çocuğuna çocuk doğurmadan insan gözüyle bakılmıyor. Yetimhanelerdeki en büyük sorunlarından biri doğum belgelerinin bile olmaması.

Son Güncelleme: 16.09.2016 01:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.