Paralel yapı Diyanet’i tehdit mi etti?

Yeni Akit Gazetesi yazarı Serdar Arseven "Her yerde var, bir Diyanet’te yok!.." makalesiyle Diyanet'teki paralel yapıya göndermelerde bulundu!

Paralel yapı Diyanet’i tehdit mi etti?

Yeni Akit Gazetesi yazarı Serdar Arseven "Her yerde var, bir Diyanet’te yok!.." makalesiyle Diyanet'teki paralel yapıya göndermelerde bulundu!

10 Haziran 2014 Salı 21:50
Paralel yapı Diyanet’i tehdit mi etti?
Gündemde “Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olur mu olmaz mı?” tartışmalar var.
 
Ben bu mevzua fazla girmiyorum.
 
Zira meseleyi tartışmanın pratikte fazla bir anlamı yok.
 
Sayın Erdoğan isterse –Allah’ın izniyle- Cumhurbaşkanı olur, bu belli.
 
Partinin yaptırdığı son anketten oyunu gittikçe arttıran bir Lider olarak çıkıyor.
 
AK Parti bu işlerde muazzam uzmanlaşmış bir siyasi oluşum, Recep Tayyip Erdoğan meselenin “çetrefilli” taraflarını inceden inceye hesaplayabilecek bir Lider.
 
Sonunda bir karar verecek, ihtimaller içinde “Bütün yorumcuları ters köşeye yatırmak!” da var.
 
Verecekleri karar ülkemize milletimize hayırlı uğurlu olsun.
 
Ben bugün, dikkat çekmenin son derece anlamlı ve hayırlı olacağına inandığım bir mevzua girmeyi düşünüyorum...
 
Efendiiim...
 
“Paralel Devlet” tartışmalarının iyice alevlendiği günlerde, “Paralel İlahiyatçı”lardan biri  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki karar mekanizmalarına “Bu işe karışmayın, fena olur!” yollu bir “köşe yazısı” göndermişti.
 
Nereyi ne şekilde dinlediler, kimlerin kayıtlarını tuttular ve kimlere ne gibi şantajlarda bulundular...
 
Bunlarla ilgili çok şey yazıldı, söylendi.
 
Bütün bu süreç içinde...
 
Dikkatinizi çekti mi bilmem;
 
Bu “paralel oluşum” Diyanet’de ne ölçüde yer etti, yer etmedi, kimlere uzandı, uzanmadı mevzuları gündemde –nedense- pek yer bulmadı.
 
Nedense?..
 
¥
 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasında Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez’i övdüğü anlarda bunları düşünüyordum.
 
¥
 
Kim kimi niçin övmüş mevzularından öte, yorumlardan öte, “malzemeler” üzerinde konuşmak lazım.
 
“Paralel yapının bütün kurumlardaki faaliyetleri çatır çatır gündeme getiriliyor da, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi hassas bir alandaki faaliyetleri niçin gözlerden uzak?” sorusu önemli.
 
Bu soru kayda değer ama tek başına anlamlı değil.
 
Dün konu üzerinde biraz çalıştım.
 
Önceki çalışmalarımı üzerine ekledim...
 
Şöyle bir sonuca vardım:
 
“Paralel yapı –beklendiği gibi- Diyanet alanını ihmal etmemiş. Üzerine fena halde yüklenmiş....
 
Bu arada...
 
“ Hz. Muhammed’in (SAV) Peygamber olduğuna inanmayanlar da Cennet’e gidebilir! Aksini söylemek diyalog çalışmalarına zarar verebilir!” muhtevalı telkinlere karşı çıkan Diyanet Personeli de hayli sıkıntı çekmiş!..
 
¥
 
“Yok böyle bir şey ispatlayamazsın!” denirse...
 
“İslam tek mutlak doğru değildir, doğru inançlardan biridir!”  şeklindeki İslam inancına taban taban zıt ifadelerin açılımı olan çok sayıda misali...
 
Hem de Diyanet’e bağlı kurumlardaki “ders notlarından” çıkartabilirim!..
 
“Dinler ve kültürlerarası diyalog, farklı inanç grupları arasında hoşgörü, son yıllarda bütün dünyada yükselen bir değer olarak öne çıktı ve önem kazandı!” cümlesini referans noktası olarak öne uzatan “Çok Meşhur ve Çok Yetkili Bir Diyanet İlahiyatçısı”nın konuşmalarından nice örnekler verebilirim.
 
İlahi Hükümlerle sabit “Başörtüsü” emrini  “yumuşatmaya” ve işi “Böyle bir kesin emir yoktur!”a kadar götürmeye varan telkinlerin Diyanet gündemine getirilmek istenmesinin sebeplerini sorgulayabilirim.
 
Bunları sorgulayan, bunlara karşı çıkan Diyanet personelinin “Belgeleri dışarı çıkartmaktan ve başkalarıyla paylaşmaktan dolayı” ne işlemlere, sorgulara, soruşturmalara muhatap kılındığını da...
 
Takip edenlerimiz bilir, belgelemiş bir gazeteciyim!..
 
¥
 
Demem o ki...
 
Bu Diyanet alanı öyle “Paralel Yapı”nın ilgi göstermeyeceği ve abanmayacağı alanlardan biri olarak görülüyorsa...
 
“Bir yerde yoksanız hiçbir yerde yoksunuzdur!” anlayışının buraya el atmadığı “zannediliyorsa” güzel...
 
Bırakınız böyle gitsin!..
 
¥
 
Amma velâkin...
 
Ya işte dediğimizi dedik...
 
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Paralel Yapı”nın bütün ilişkilerinin ortaya dökülmekte olduğunu dile getirirken...
 
Başbakan Yardımcımız Sayın Emrullah İşler, “Paralel Yapı”nın marifetlerini (!) teker teker sıralarken...
 
Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez, “Herkesin işini lâyıkıyla yapmasının önemine” dikkat çekerken...
 
Biz de...
 
“Ana temaları itibarı ile Diyanet alanıyla çok ilgili olan bu ‘yapı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki faaliyetlerine dikkat çekelim” dedik.
 
“Paralel Yapı’nın Diyanet alanında hiçbir çalışması olmamıştır! O alanı tamamen ihmal etmişlerdir! ” yollu bir açıklama gelirse...
 
 “Hayli şaşıracağımı” belirtir...
 
İlgililere sevgi ve saygılarımı sunarım efendim.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail 2014-06-10 20:10:13

serdar bey en başta diyaneti ele geçirmişler.imamlar paralelin bel kemiğidir.camilerinde hizmetin hocaları prığram yapar.halk imama güvendiğinden yardımlar peygamber s.av. adına kurban keseceğiz diye para toplamalar v.s vs.
paralel müftüler müftülüğün imkanlarını hizmet alanında kılıfına uydurarak kullanmasını çok iyi bilirler.2002 ile 2014 de dahil yur dışına gönderilenlere ve sınavla atanananlara bakın paraleli bulursunuz. il merkezlerindeki önemli camilerde paralelci görevlileri ve en iyi yerlerde onların ekseriyetl olduğunu ufak bi araştırma söyler size daha neler neleeer.şimdi de yakın bi zaman da başbakan bizimle anlaşacak onun için bu salataya soğan doğrayanları göreceğiz o zaman diyorlar.

Avatar
madur 2014-06-10 21:15:52

Alasi var diyanette olmaz olur mu..ozellikle manisa eğitim merkezinde tescilli sahislar var paralel olarak nedense hala payitahtlari devam ediyor...bu konunun üstünde daha fazla durulmalıdır. ..hem devletin parasini yiyip hemde devlet aleyhine hareket ikiyuzluluktur..

Avatar
Kim demiş 2014-06-10 21:15:55

Sn. serdar Arseven'in görüşlerine aynen katılıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığında paralel yapı mensupları sanıldığından çok daha fazladır. Merkezde Prof ünvanlı daire başkanları da var il müftüleri de. Hatta yurt dışı müşavirlerde. İmam- Hatip, Müezzinler de var. Hemde '' Bugün'' gazetesini kahvehane, dernek gibi yerlere bizzat dağıtanlar var. Özellikle son dönemde yapılan şube müdürleri sınavında da bayağı paralel yapı mensubu alındı. ( Hükümete yönelik 25 Aralık operasyonunun hemen akabinde bu sınav yapılmıştı. Herhalde bu defa hükümet kesin olarak gider düşüncesiyle paralel yapının üst düzey yetkilileri bu düşünceden dolayı çok rahat hareket ettiler kanaatine sahibim.) Gerçekten de Diyanette bayağı paralel yapı mensubu bulunmaktadır. Bu güzide kurumunda paralel yapı elemanlarından temizlenmesi gerekir.

Avatar
Şükran 2014-06-10 21:23:25

Bu önemli konuyu manşete alan Dini Haberler Sitesi yetkililerine teşekkür ederken Serdar Arseven'in dile getirdiği konu üzerinde düşünmeye dahi gerek yoktur diyorum. Çünkü paralel yapı mensubu sanıldığından çok daha fazladır. Ama bunları deşifre edecek kim var ki? Başkanlığın her biriminde örgütlenmişler. İl ve ilçe müftülüklerindeki ulakları paralel yapı aleyhinde aktif olan arkadaşlarla alakalı sahte isimlerle şikayet edilip kendi adamları olan müfettişlere görev çıkarttırılıp aktif olan bu arkadaşlara cezalar verilmektedir.

Avatar
kim demiş 2014-06-10 21:33:55

en babası dıyanette ...arastırsınlar bakalım kac saman gazetesı abonesı var....bır zamanlar muftulugun vakıf parasıyla ıkı abone alan muftu gordum ben ...hıkayeeeeeee

Avatar
Müdür 2014-06-10 22:51:53

Teşekkürler Serdar Arseven bu konuyu gündeme getirdiğn için özellikle son dört yılda diyanette tam bir paralel kadrolaşma oldu kadroya alınan 7000 bayan kuran kursu öğreticisinin 5000 den fazlası paralel yapıdan paralelin birçok il ve ilçe müftüsü bunların kadroya alınmasına yardımcı oldu bilen biri olarak söylüyorum

Avatar
paralel düşmanı 2014-06-10 23:04:09

evet 30 mart yerel seçimler öncesi yapılan tüm sınavlar iyice araştırılmalı şb müdürlüğü , vaizlik ve murakıplık sınavlarında ne kadar paralel yapı yandaşı varsa hepsini vaiz, murak ve şb müdürü yaptılar. 30 mart yerel seçimlerde izin alıp paralel yapıya çalışan o kadar görevli varki başbakan bunlarla savaşırken başbakanımızın arkasından bunlarla işbirliği yapmak tamamen yazıda da belirtildiği gibi tehditlerdir ancak sadece diyanete ait bir sorun değil eminim tüm kamu kurum ve kuruluşlarında hala etkin ve güçlüler düdükleri hala ötüyor

Avatar
objektif 2014-06-10 23:46:46

bu kadar politize olmuş bir dini kurum başka ülkelerde yoktur heralde. paralel arayanlar bayrak indiren pkk lılara baksın önce.. sonra sınavların hepsini didik didik edince göreceğiniz sonuç şu olacak şüpheniz olmasın: 1. Daire Başkanı olmak için Bakan Referansı (son atamalarda şahidi olduğum bir daire başkanı örneği) 2. Diyanet Merkeze geçmek için de kaç kişiye selam durmanız gerektiği gerçeği... velhasıl dediğimiz gibi 30 mart öncesini araştırın; korkunç gerçeği kendiniz görün..