Somali ile kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulduk!

“Aynı ümmetin parçaları olduğumuzu idrak etmedikçe başarılı olmamız mümkün değildir”

Somali ile kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulduk!

“Aynı ümmetin parçaları olduğumuzu idrak etmedikçe başarılı olmamız mümkün değildir”

03 Haziran 2015 Çarşamba 21:13
Somali ile kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulduk!
Somali Din İşleri ve Evkaf Bakanı Abdülkadir İbrahim Şeyh ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Çok değerli dost ve kardeş ülke Somali Din İşleri ve Evkaf Bakanı ve heyetini Başkanlığımızda ağırlamaktan mutluluk duydum. Biz Somali ile tarihte kaybettiğimiz kardeşliği yeniden bulduk. Bu kardeşliği bulmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.
 
Bu ziyaretle iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazanacağını belirten Başkan Görmez, Afrika’nın üç büyük düşmanla mücadele edip mağlup etmeden başarılı olmasının mümkün olamayacağına vurgu yaparak şunları söyledi;
 
“Savaşacağımız birinci düşman cehalettir”
 
Afrika'da üç büyük düşmanla savaşmadan ve onları mağlup etmeden başarılı olmak mümkün değil. Bu İslam dünyasının geneli için de geçerlidir. Savaşacağımız birinci düşman cehalettir. Bugün üzülerek belirteyim ki öğretilmiş bir cehaletle karşı karşıyayız. Yani cehaleti bilgi sanan bir dünya ile karşı karşıyayız. 
“Aynı ümmetin parçaları olduğumuzu idrak etmedikçe başarılı olmamız mümkün değildir…”
 


Mağlup etmemiz gereken ikinci düşman ise tefrikadır. Bu ister etnik, ister mezhep, ister statü temelinde tefrika olsun hepsini bir tarafa bırakmadıkça, aynı ümmetin parçaları olduğumuzu idrak etmedikçe başarılı olmamız mümkün değildir.
 
“Biz yeryüzünü imar etmekle emrolunmuş müminler topluluğuyuz…”
 
Üçüncü düşman da fakirlik. Fakirlik derken sadece üretime sahip olmamayı kast etmiyorum. Hem fikri, düşünce, bilgi üretimi hem de maddi üretimi kast ediyorum. Biz aynı zamanda yeryüzünü imar etmekle emrolunmuş müminler topluluğuyuz.
 
“Somali’de yaşanan kıtlık sadece maddi bir kıtlık değil, aslında vicdan ve merhamet kıtlığı idi…”
 
Son yıllarda kaybedilen kardeşliklerin tekrar sağlandığını ve Türkiye ile Afrika arasında yeniden köprülerin kurulduğunu hatırlatan Başkan Görmez, şöyle devam etti;
 
Sadece Somali ile değil, Afrika'daki diğer kardeşlerimizle aramızdaki köprüleri kuran bir ülke olduk. Bilhassa hem Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hem de diğer kurumlarla birlikte son yıllarda Somali ile geliştirdiğimiz kardeşlik örneği başka dünyalara da örnek olarak gösteriliyor. Somali de başlayan kıtlık probleminden sonra İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı'nın düzenlediği toplantıda şunu söylemiştim, ‘Yaşanan kıtlık sadece maddi bir kıtlık değil, aslında vicdan ve merhamet kıtlığıdır’ Çünkü Allah Afrika kıtasına, başka kıtalara vermediği nimetler verdi. Başka kıtalar Allah'ın Afrika’ya verdiği nimetleri zulmederek, sömürerek aldı ve kara kıtayı sefil bıraktı. Bugün hala hem Hristiyan dünyasında hem de İslam dünyasında Afrika üzerinden oynanan bazı oyunları kabul etmek mümkün değil.
 
“Şiddet üreten unsurların Afrika toplumlarının geleceğini rehin almaya başlaması endişe vericidir…”
 
Çok büyük üzüntüler yaşandı. Bugün de İslam dünyasında son asırlarda ortaya çıkan mezhepçilik anlayışının Afrika’da yayılmaya çalışılması kabul edilemez. Afrika'nın tarih boyunca kabul ettiği bir mutedil İslam anlayışı hep var olagelmiştir. Şiddet üreten unsurların bu toplumların geleceğini rehin almaya başlaması endişe vericidir.
 
“Kaybettiğimiz kardeşliğe tekrar vasıl olmanın sevincini yaşıyoruz…”
 
Türkiye, Somalili kardeşlerini ayağa kaldırmak için çaba içindedir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Türkiye Diyanet Vakfımızla birlikte Mogadişu’da bir merkez açtık. Somali’den öğrenciler getirdik. Faaliyetlerimiz devam ediyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Henüz düşündüklerimizi yapabildik diyemeyiz ama o yoldayız. Sizlerin bu ziyaretiyle hem bugüne kadar yaptıklarımızı değerlendirme fırsatı buluruz hem de yapacaklarımızı yeniden planlama fırsatı buluruz.
 
Konuk Bakan Abdülkadir İbrahim Şeyh ise, Türkiye’nin misafirperverliği ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in kabulünden dolayı teşekkür etti.
 
‘Bizler buraya ikinci ülkemize gelmiş gibi değil, kendi memleketimize gelmiş gibi hissediyoruz’ diyen Bakan İbrahim, şunları söyledi;
 
“Türkiye sıkıntılarımızda hep yanımızda oldu”
 
 Bizleri kabul ettiği için Başkan Mehmet Görmez’e çok teşekkür ediyoruz. Kendisi İslam alemini çok iyi bilen, İslam dünyasının sorunlarına vakıf, uluslar arası platformlarda İslam Dünyasının içinde bulunduğu sorunları dile getiren önemli bir isim. Kendisinin karşısında konuşurken hakikaten çok şey öğreniyoruz. Biz Türkiye’yi güçlü bir abi olarak görüyoruz. Bizim bir sıkıntımız olduğunda Türkiye’yi çağırmadan onlar kendi vicdanlarına seslenip el uzatıyorlar. Türkiye sıkıntılarımızda hep yanımızda oldu.
 
“Somali’ye yardım elini uzatan Türkiye oldu…”
 
Sadece bugün değil, beş yüz yıl öncesine bile dönersek Somali Portekiz istilasına uğramıştı. Somalili Müslümanlara tek destek Osmanlı’dan gelmişti. Osmanlı bahriyesi Somali ile beraber Portekiz ve Hristiyanlara karşı Somali'yi korudular. Bugün hala Somali’de Osmanlı bahriyesi Abdülaziz adına bir kule var. Somali bu şekilde Müslüman kimliğini muhafaza etti. Osmanlı bahriyesi Abdülaziz, daha sonra da Somali’de kalarak Somali halkına İslami ilimler dersi verdi. Beş yüz yıl öncesinde olduğu gibi bugün de Somali’ye yardım elini uzatan Türkiye oldu.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.