Sultanahmet'te Mehmet Görmez'e sevgi seli

Cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e vatandaşlar destek geldi.

Sultanahmet'te Mehmet Görmez'e sevgi seli

Cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e vatandaşlar destek geldi.

15 Ocak 2016 Cuma 15:07
Sultanahmet'te Mehmet Görmez'e sevgi seli
Sultanahmet Camii'nde cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i cami  girişinde ve avlusunda karşılayan binlerce cemaat, sevgi gösterisinde bulundu.

İslam'a, Diyanet'e ve şahsına yapılan saldırıları protesto eden cami cemaati, "Biz seni biliyoruz başkanım için rahat olsun" diyerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e sahip çıktılar.

Cuma hutbesini okuyan Görmez ise birlik çağrısında bulundu.


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kendi inançlarına göre bir canı kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak gibi olduğunu vurgulayarak, “Bugün İslam coğrafyasında nice çocuklarımız ateşe yürüyor. Hayatın baharında nice gençler ateş dolu çukurların kenarında dolaşıyor. Aziz vatanımızın bir bölgesinde Mehmetçiğimiz şehit oluyor. Güvenlik görevlilerimiz saldırıya uğruyor. Bu toprağın kandırılmış çocukları kendi geleceklerini yok etmek için çukurlar kazıyor, evlerini, yurtlarını, yuvalarını harabeye çeviriyor, insanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye çalışıyorlar. Bu tabloya rağmen biz huzur içinde namazlarımıza devem edebilecek miyiz? Bütün bu yaşananlara gözlerimizi kapatıp, çığlıklara kulaklarımızı tıkayıp kendi dünyamıza çekilmeye devam edebilecek miyiz?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Sultanahmet Meydanı’nda IŞİD tarafından düzenlenen canlı bombalı saldırının ardından ilk Cuma Namazını Sultanahmet Camii’nde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cuma hutbesini irad etti ve namazı kıldırdı.

-“KENDİ DÜNYAMIZA ÇEKİLMEYE DEVAM EDEBİLECEK MİYİZ?”-

Görmez, hutbede cemaate, aşk ve şevk ile ibadet eden bir insanı düşünmelerini ve o kişi namaz kılarken yanı başında hayatının baharında bir gencin ateşe yürüdüğünü hayal etmelerini istedi. İslam inancına göre o kişinin namazını terk ederek genci kurtarmazsa o kişinin günahkar olacağını kaydeden Görmez, “Çocuk ateşe düşerse, namazını bozup ona engel olmadığı takdirde katil olur. Çünkü bizim inancımıza göre bir canı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir. Çünkü bir canı korumak, bir insanının canını muhafaza etmek bütün ibadetlerden mukaddestir. Bugün İslam coğrafyasında nice çocuklarımız ateşe yürüyor. Hayatın baharında nice gençler, ateş dolu çukurların kenarında dolaşıyor. Aziz vatanımızın bir bölgesinde Mehmetçiğimiz şehit oluyor. Güvenlik görevlilerimiz saldırıya uğruyor. Bu toprağın kandırılmış çocukları kendi geleceklerini yok etmek için çukurlar kazıyor, evlerini, yurtlarını, yuvalarını harabeye çeviriyor, insanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye çalışıyorlar. Bu tabloya rağmen biz huzur içinde namazlarımız devem edebilecek miyiz? Bütün bu yaşananlara gözlerimizi kapatıp, çığlıklara kulaklarımızı tıkayıp kendi dünyamıza çekilmeye devam edebilecek miyiz?” dedi.

-“BÜTÜN BUNLARDA BİZİM HİÇ KUSURUMUZ YOK MU?”-

Hutbesinde, geçtiğimiz günlerde Sultanahmet Meydanı’ndaki bombalı saldırıya değinen Görmez, “Daha 3 gün önce bu mübarek Sultanahmet ve Ayasofya’nın duvarlarında hain bir bombanın sesi yankılandı. Bu meydan halbuki tarihin haşmetini tefekkür meydandır. Bu mekan İslam medeniyetinin bütün güzelliklerini, birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu gösteren bir mekandır. Bu mukaddes mekana ziyarete gelip, hidayet ve inayet uman insanları hangi ruh katletmeye kalkışabilir? Bu ruhun insanlara hayat veren, yeryüzüne merhamet getiren İslam’la bir ilişkisi olabilir mi? Bütün bunlarda bizim hiç kusurumuz yok mu? Küçük tamahlar uğruna parçalanmamızın, bütün bu olayların içinde payı yok mudur? Bugün İslam’ın cahil müntesiplerinin dini mubin-i İslam’a verdiği zarar azılı düşmanların verdiği zararları fersah fersah geçmiştir. Buna iman, hangi izan onay verebilir? Hangi aklı selim kabullenebilir? Terörün din, iman, merhamet ve insaniyet tanımayan yüzü bir defa daha lanetlememizi hak ediyor” ifadelerini kullandı.

-“IRKÇILIĞIN KİN KOKAN NEFESİ BİZİ TÜKETMEK İSTİYOR”-

Vatandaşları bütün nefret söylemlerini yok etmeye davet eden Görmez, “Gelin bütün öfke ateşlerini birlikte söndürelim. Gelin insanlık şerefinin çiğnenmesine, İslam ümmetinin dağılmasına, umudumuzun kavrulup kül olmasına engel olalım. Bu millet biziz, bu vatan, bu ülke hepimizin. Doğusu ile batısıyal bu topraklarda doğduk. Biz kardeşiz, karındaşız. Biz ayrışırsak yazık olur, bütün insanlık kaybeder. Bütün İslam ümmeti kaybeder. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demeden birbirimize yurt olmazsak halimiz nice olur? Gelin Rabbimizin, ‘gevşemeyin’ diyen fermanını dinleyelim. Gelin Efendimizin, ‘birbirinize, nefret ve düşmanlık beslemeyin’ diyen sözlerini dinleyelim” diye konuştu.

Fitne ve fesatın kanlı elinin kendilerini ayırmak istediğini vurgulayan Görmez, “Biz tevhide de vahdette birleşelim. Irkçılığın kin kokan nefesi bizi tüketmek istiyor. Biz, ‘hilkatte eş ya da dinde kardeş diyerek yeniden’ dirilelim. Akılla, imanla, sabırla ve dua ile sıkıntıları aşağımıza olan inancımızı daima ayakta tutalım” dedi.

-“İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZLERİ HELAK ETME ALLAH’IM”-

Daima barışın, ahlakın ve adaletin yanında yer almaları gerektiğini ifade eden Görmez, “Aklını ve ahlakını kaybetmiş hiçbir insanın söyleyemeyeceği sözleri, aile hayatımıza; izzeti, iffeti, nezahati, nezaketi getiren İslam’a ve sahih İslam’ı milletimize anlatmakla yükümlü Diyanet İşleri Başkanlığımıza isnat etmeye kalkışanlara itibar etmeyiniz. İslamafobik nefret içeren gayriahlaki, gayri insani, gayri insani haber mühendisliklerine, yalan iftira ve bühtanlara asla tenezzül etmeyiniz. Hep birlikte bu mübarek zamanda Rabbimize yalvaralım ve şöyle dua edelim: ‘Milletimizin metanetini birlik ve beraberliğini, kardeşliğini daim elle, bizleri her türlü tehlikeden maddi ve manevi zarardan, dahili ve harici düşmanlardan muhafaza eyle. Ya Rabbi kötüye ve kötülere asla fırsat verme. Hayra anahtar, şerre kilit olamayı murat ediyoruz nasip eyle. Sen bizlere gayret, kuvvet, basiret lütfeyle. Bizlere vahdet ver. Merhameti unutan, insan olmayı unutan zavallıları sen ıslah eyle. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak etme Allah’ım. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak etme Allah’ım. Sen bize acı, bize yardım et’ amin” diyerek hutbesini sonlandırdı.

-ERDOĞAN NAMAZ SONRASI PATLAMA ALANINA KARANFİL BIRAKTI-

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın camiye girişinde ve çıkışında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan’ın camiye girdiği sırada cemaatin ayağa kalkması nedeniyle kargaşa yaşanırken, cami görevlileri ve vaaz okuyan İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran sık sık ayağa kalkan cemaati, “Burası camidir, sükuneti muhafaza edelim” diyerek anonslar yaptı.

Erdoğan’a kabineden İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti. Erdoğan, cami çıkışında beraberindeki bakanlarla patlamanın meydana geldiği Dikilitaş’a giderek karanfil bıraktı.

Patlamanın ardından ilk Cuma namazında Sultanahmet Camii tamamen dolarken, iç ve dış avluda da vatandaşlar saf tuttu.

 
Son Güncelleme: 15.01.2016 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.