Tarihe Geçen Başkan Görmez’den tarihi hutbe

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk gerçekleşti. Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa'da on binlerce Müslüman'a tarihi bir cuma hutbesi irad etti.

Tarihe Geçen Başkan Görmez’den tarihi hutbe

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk gerçekleşti. Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa'da on binlerce Müslüman'a tarihi bir cuma hutbesi irad etti.

15 Mayıs 2015 Cuma 19:17
Tarihe Geçen Başkan Görmez’den tarihi hutbe
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den tarihi hutbe
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Miraç Kandili dolayısıyla bulunduğu Kudüs'te cuma namazını kıldırdığı Mescid-i Aksa'da Müslümanların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Cuma hutbesi için minbere çıkan Başkan Görmez, Mescid-i Aksa'da on binlerce Müslüman'a hitap etti. 
 
Hutbede, Birinci Dünya savaşı ile 1917'de İngiliz askerlerinin Kudüs’e girmesinin ardından, yüzlerce yıl burayı Osmanlı yönetimi altında idare eden Türklerin şehri terk ettiğini hatırlatan Başkan Görmez, "Osmanlıların Kudüs’ü terk etmesinin ardından şehri işgal eden İngiliz ordusu ile büyük problemler silsilesi başladı. Yahudilerin 1967 yılında Kudüs’ü ele geçirmesinin ardından da şehir, her çeşit ihlal ve hırsızlığa sahne oldu. Aynı zamanda Mescid-i Aksa’yı tehdit eden kazılar da başladı" dedi.


 
“Sizi inciten, bizi de incitir”
 
Diyanet İşleri Başkanlığının Kudüslü Müslümanları desteklemek gibi bir sorumluluğu olduğunu ifade eden Başkan Görmez sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Kudüslü kardeşlerimiz, maruz kaldıkları bu zulümle yaşamaya devam edemezler. Türkiye’deki kardeşlerinizin, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, sizleri desteklemek ve zulmü sonlandırmak gibi bir sorumluluğu var. Bu ziyaret, sizin yanınızda olduğumuzun göstergelerinden sadece birisi. Sizi inciten, bizi de incitir. İhtiyacınız olan her şeyi size sağlamak bizim görevimiz."  
 
“Kudüslü kardeşlerimiz, asırlardır zulme maruz kaldı”


 
"Kudüslü kardeşlerimiz, asırlardır zulümlere, işkencelere, katliamlara maruz kaldı, zorla yerinden edildi. Bu topraklarda yaşayanlar, İslamiyet'in hakim olduğu dönemler dışında din özgürlüğü, güvenlik, ekonomik istikrar ve siyasi adalete kavuşamadılar. Kudüs, Halife Ömer ibn el-Hattab (r.a), Emeviler, Abbasiler, Eyyübiler, Memlukler ve Osmanlı Devleti dönemlerinde, İslam yasaları altında  güven, adalet ve barışla yönetilmiştir."
 
Osmanlı Devletinin, Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Kubbet-us Sahra ve diğer kutsal mekanlardaki miraslara verdiği değerden dolayı, şehrin etrafını muhkem surlarla çevirdiğini, kaleler inşa ettiğini ve şehri her yönden güçlendirdiğini ifade eden Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kudüs'e 28 Aralık 1516'da kan dökmeden ve barış içinde giren Osmanlı Sultanı Yavuz Selim, gayri Müslimlere daha önce sağlanan ayrıcalıkları ve hakları da aynen muhafaza etti. Kudüs'teki Hristiyan halkın kiliselerinde özgürce ibadet edebilmelerini güvence altına alan Yavuz Sultan Selim, şehirdeki Ortodoks Ermenilerin Memlukler döneminde yaşadıkları gibi yaşamalarını sağlamak için 'fermanlar' yayımlattı. Kudüs kadısı tarafından yayımlanan söz konusu fermanlarda gayri Müslimlerin tüm haklarının korundu. Hz. Ömer döneminde Hıristiyan ve Yahudilerin hak ve sorumluluklarını gözetmek üzere çıkartılan yasaya dayanan Osmanlı fermanı, Başkalarının haklarına saldırmadıkları ve barışçıl davrandıkları sürece, farklı dinlere mensup tüm Kudüs halkının güvenlik ve refahını garanti altına aldı."
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali günebakan 2015-05-15 20:21:10

Allah başımızdan eksik etmesin....

Avatar
kerem254 2015-05-15 23:05:52

Rabbim basimizdan eksik etmesin boyle baskani

Avatar
ahmet Yılmaz 2015-05-15 23:20:22

Diyanetin başına geçen son yıllardaki en kaliteli başkan. Kendisini şiddet ve hareretle destekliyorum.Allah basimizdan eksik etmesin

Avatar
adem 2015-05-16 00:00:00

israili otorite bilen feto ğaranti kızmıştır.israile söylenen her söz feto söylenmiştir.

Avatar
ademoğlu 2015-05-16 00:03:51

başkanımızdan allah razı olsun çalışan hiç durmayan reisimizi kıskananlar çatlasın

Avatar
kıymetli hocam 2015-05-16 00:23:55

Yolunuz açık olsun.Rabbimiz yar ve YARDIMCINIZ olsun

Avatar
Mahmud alemdar 2015-05-16 04:26:55

İlmi siyaset yapmayıp gerçekleri yalın olarak söylediği için başkana teşekkürler.

Avatar
bayram kir 2015-05-16 06:04:55

Rabbim razi olsun tüm İslam aleminin kandili mübarek olsun