Teorikte Yaderk Pratikte Özerk Diyanet
Bilimsellikte tam özerk Diyanet 

Diyanet-siyaset ilişkisi hep tartışma konusu olmuş. Geçmişten bugüne Diyanet İşleri Başkanlığı her zaman siyaset üstü kalmaya özen göstermiştir.  Bugün din-siyaset ilişkisi bağlamında Diyanet nerede duruyor? Sorusuna Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar'ın cevabı...

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’nin anayasal bir kurumudur. Sonuç olarak Başkanlık’ta bulunan, görev yapanlar da devlet memurudur. En üst temsilden en ücra köşedeki temsile kadar bu kurumda çalışanlar mevzuat çerçevesinde hareket ederler. Devletin ve hükûmetlerin politikaları var.

Siyasi partilerin kendi talepleri var, yerel siyasilerin yaklaşımları var. Bütün bunlara bir bütün olarak baktığımızda hem Türk siyasetinin hem de Diyanet’in bu konuda bir öğrenmişliği olduğunu söyleyebilirim. Türk siyaseti her düzeyde Diyanet’ten taleplerini çoğu zaman özenli bir biçimde yapmaktadır. Bunun her zaman böyle olduğu belki söylenemez, ama büyük oranda bu böyledir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu süreçlerde anayasa ve kanunlar doğrultusunda yolunu çizmiştir. Hükümet politikaları açısından bakıldığında da hükümetlerin Diyanet’le ilişkisinin hangi düzeyde olacağı, taleplerin ne olacağı bellidir. Bunun yanında yerel, mahalli siyasi figürlerin talepleri olabilir, olacaktır da. Bunlar karşısında da bir nezaket ve dikkat dili çerçevesinde, hakkaniyet ölçüsünde bir iletişim söz konusudur. Diyanet mütemadiyen merkezdeki yerini koruyan, toplumun bütün katmanlarına eşit mesafede durmaya gayret gösteren bir duruş ve hassasiyet sergilemektedir. Şimdi bu süreç içerisinde tikel birtakım örnekler yaşanmış olabilir. Bu tikel örneklerden hareketle Diyanet’in de siyaset içerisine girdiği yahut siyasetin Diyanet’i şekillendirdiği yönündeki yaklaşımı doğru bulmuyorum.
 


Bilhassa bilimsel konularda Diyanet’in tam özerkliğinin olduğunu ifade edebilirim. Diyanetin tabii ki bürokratik, yönetsel ve bilimsel tarafları var. Bilimsel taraflarının bağımsızlığını, özerkliğini sağlayan şey, daha çok Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından temin ediliyor. Kurul üyeleri İslam’ın ana kaynakları, bilgi metodolojisi ve tarihsel tecrübesi istikametinde aktüel çağdaş değerleri de dikkate alarak meselelere çözüm üretiyorlar. 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol