Türkistan'da Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete hazır

Bağımsızlığını kazanmasının ardından Kazakistan’a ilk giden sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), bu ülkedeki hizmetlerine yenilerini ekliyor.

Türkistan'da Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete hazır

Bağımsızlığını kazanmasının ardından Kazakistan’a ilk giden sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), bu ülkedeki hizmetlerine yenilerini ekliyor.

12 Nisan 2015 Pazar 15:11
Türkistan'da Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete hazır
banner283

Atayurda Türkiye’den iki hediye birden

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kazakistan’ın Türkistan şehrinde, Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi adına yaptırılan cami ve külliye, 17 Nisan Cuma günü iki ülkenin üst düzey devlet erkanının katılımıyla ibadete açılacak.
 
Yine Türkistan şehrinde yer alan ve yaklaşık 14 bin öğrencinin eğitim gördüğü Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi yerleşkesi içerisine TDV tarafından yaptırılacak caminin temeli de aynı gün atılacak.
 
Büyük Türk mutasavvıf ve şairi Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesinin bulunduğu alanın hemen yanına inşa edilen ve 10 milyon 461 bin dolara mal olan camide, aynı anda yaklaşık 3 bin kişi ibadet edebilecek. Hoca Ahmet Yesevi Cami ve Külliyesi’nin bütün finansmanı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanırken, üniversiteye yapılacak caminin yapımını da TDV üstlendi.
 
Yaklaşık 70 yıl komünist rejim yönetiminde kaldıktan sonra Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte 16 Aralık 1991’de bağımsızlığına kavuşan Kazakistan’ın yardımına koşan Türkiye’nin kardeş ülkeye yönelik yardım ve destekleri hız kesmeden sürüyor. 


Kardeş Kazakistan halkının yanında olduk

Türkiye Diyanet Vakfı'nın Kazakistan’da yaptığı çalışmaları değerlendiren TDV Mütevelli Heyet 2. Başkanı Mazhar Bilgin, Türkiye Diyanet Vakfının, bağımsızlığının ardından Kazakistan’a ilk giden sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını ve hayata geçirdiği projelerle öncü kuruluşlardan biri olduğunu söyledi.
 
Yıllarca ihmal edilen ve Müslümanların büyük ihtiyaç duyduğu camilere büyük önem verdiklerini ifade eden Bilgin, Kazakistan’a, Miçurin, Tolgar ve Nikolayevka camileri ile Almatı Merkez Camii’nin onarımını yaptıklarını belirtti.

Kazakistan’a yönelik yardım faaliyetleri kapsamında, 1996'dan 2014'e kadar  5 bin 631 hisse kurban kesildiğini, Almatı’daki Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencilerine 2006 yılından 2014'e kadar eğitim yardımı yapıldığını kaydeden Bilgin, bu alanlarda 2,8 milyon dolar yardım yaptıklarını kaydetti.
 
Kazakistan'dan lise düzeyinde 26 öğrenci, lisans düzeyinde 8 öğrenci ve lisansüstü düzeyde 2 öğrenci olmak üzere toplam 36 öğrencinin halen Türkiye’de TDV bursuyla eğitim gördüğünü vurgulayan Bilgin, “Aynı zamanda Kazakistan Almatı Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi 4. Sınıf öğrencilerinden 20 öğrenci de Sakarya Üniversitesinde öğrenimlerine devam etmektedir” dedi.


 
Kazakistan’da bugüne kadar birçok projeyi hayata geçiren Türkiye Diyanet Vakfının bu ülkedeki hizmetlerine yenilerini eklediğini ifade eden Bilgin, şunları kaydetti:
 
“Kazakistan’da özellikle dini hizmetler, eğitim, sosyal ve hayri faaliyetler ile kültürel alanlarda yaptığı çalışmalarla önemli görevler üstlenen Türkiye Diyanet Vakfı, Türkistan şehrinde büyük Türk şair ve mutasavvıfı Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesinin bulunduğu alana yaptırdığı caminin inşaatı tamamladı.
 
UNESCO tarafından 2003 yılında dünya kültür mirası olarak kabul gören Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin bulunduğu alanın yanına inşa edilen ve temeli 16 Ekim 2009’da atılan cami, 17 Nisan Cuma günü iki ülkeden üst düzey katılımla ibadete açılacak.”

İki ülke dostluğunu yansıtıyor

Türk-Kazak dostluğunun yansıtıldığı cami, klasik Kazak mimarisi görünümüne sahip olmakla birlikte, yapımında modern malzemeler kullanıldı.
 
Tüm masrafları Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanan cami ve külliyesi, Türk-Kazak kardeşliğini yansıtan bir dekorasyon konseptiyle inşa edildi. Sadelik ana fikrini baz alan proje, geleneksel sanatları içinde barındıran detay zenginliğine sahiptir.
 
Orta Asya ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan, bölgedeki tarihi yapılarla da uyum içinde olan cami ve külliyede, kütüphane, aşevi, çok amaçlı salonlar, yemekhane, kafeterya, imam-müezzin odaları, sınıflar, morg, gasilhane gibi birçok hizmet alanı bulunuyor.
 
Cami ve müştemilatının oturum alanı 2.200 metrekare olan cami,  çevre düzenlemesiyle birlikte 20.000 metrekare alana sahiptir. 
 
Kapalı alanlarda yaklaşık 3.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Hoca Ahmet Yesevi Camisi, 10 milyon 461 bin dolara mal oldu. Milletimizin kardeş Kazakistan halkına vefa göstergesi ve ümmet kardeşliğinin bir nişanesi olarak inşa edilen caminin bütün maliyeti, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılandı.

Diyanet Vakfından Türkistan’a ikinci cami

Hoca Ahmet Yesevi Türbesi yanındaki camiyi tamamlayarak ibadete hazır hale getiren Türkiye Diyanet Vakfı, camiyi ibadete açarak aynı gün yine Türkistan şehrinde üniversite camisinin temelini atacak.
 
Türkistan şehrinde bulunan ve yaklaşık 14 bin öğrencinin eğitim gördüğü Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi yerleşkesi yanına yaptırılacak caminin temeli de 17 Nisan Cuma günü atılacak.
 
Uygulama projeleri tamamlanan, inşaat ruhsatı alınan ve temel atma aşamasına gelen camiyi, hayırsever milletimizin bağışlarıyla Türkiye Diyanet Vakfı yaptıracak.
 
Öğrenci alımına 1994-1995 öğretim yılında başlayan, iki ülke arasında ortak ve uluslararası bir öğrenim kurumu haline gelen Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde, bugün 7 fakülte ve 1 yüksekokulda yaklaşık 14 bin öğrenci öğrenim görmekte ve 880 akademik personel görev yapmaktadır.

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi merkez yerleşkesi, Güney Kazakistan'daki Türkistan Şehrinde 300 hektarlık bir arazi üzerine kurulmuştur.

 

Son Güncelleme: 16.09.2016 02:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çoğul 2015-04-12 18:19:11

Kübaya yapılaçak CAMİİ unuttunuz mu.Seçim öncesi gündeme alın belkide kübadan çok akp nin işine gelir.yoksa akp nin erimesinde payınız olur ağa babalar kızar