Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulu, genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulu, genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

23 Mayıs 2015 Cumartesi 19:20
Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulu yapıldı
TDV Konferans Salonu’nda yapılan 21. Olağan Genel Kurul, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Genel Kurulun açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı.

Başkan Görmez, vakfa emek veren, kuruluşunda görev alan ve her kademesinde hizmette bulunanlara teşekkür ederken, ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sıhhat ve afiyet diledi.

Genel kurulların vakfın istikametine önemli katkılar sunan toplantılar olduğunu vurgulayan Görmez, TDV’nin  olağan genel kurulunun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın 40 yıllık bir iyilik hareketi ve bir hayır hizmeti olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Görmez, şöyle konuştu:

“40 yıl içerisinde çok güzel hizmetler yapılmıştır. Biz de bugün hayırlı selefe, hayırlı halef olmak için arkadaşlarla birlikte yoğun bir çaba içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Türkiye’de ve dünyada pek çok hayır kuruluşu var ancak Türkiye Diyanet Vakfı’nın çok farklı yönleri var. Her şeyden önce kuruluş amaçları içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerini desteklemek yer alıyor. Hem milletimizin, hem de gönül coğrafyamızın hem de bütün Alemi İslam’ın ve bütün insanlığın din eğitimi meselesiyle ilgilenmiş olması bulunuyor. Din hizmetlerine katkıda bulunmuş olması, doğru dini bilgi üretimi, dini yayınlar konusunda çalışma yapmış olması da ayrı bir önem arz ediyor. Müslüman toplumların kendi Müslüman kimliklerini yeniden inşa etmek için gösterdikleri çabalara destek vermiş olması bunların başında yer alıyor.”

İnsanlığın başına bir musibet, bir felaket geldiğinde de oralarda TDV’nin insanlığın yardımına koştuğunu vurgulayan Görmez, bir hayır kuruluşu olarak, bütün yer yüzünde din, dil ırk ayrımı yapmadan insani yardımları ulaştırdıklarını kaydetti.“Vakfımızın bütün dünyada koşturan bir ekibi var”

Vakfın 40. yılına ulaştığını ve kuruluş tarihinin artık “iyilik haftası” olarak kutlanacağını vurgulayan Görmez, şöyle devam etti:

“Bütün dünyada ülkemizin umut olmaya başlaması, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’na çok daha büyük taleplerin yönelmesi sonrasında, vakfımızın yeniden yapılanma sürecine girmesi gerekiyordu. Yeni birimler oluşturuldu, yeniden yapılandı. Nitelikli insan kaynağını büyük oranda oluşturduk. Bütün dünyada koşturan çok güzel bir ekibi var vakfımızın. Bütçe esaslı bir çalışma sistemine geçildi. Proje ekipleri ve kaynak üretme ekibi oluşturuldu. Bağış toplama sistemimiz yenilendi. Son iki yıldır yapmaya çalıştığımız, iftihar hedefimiz dediğimiz şubelerimizin açılması.  997 şubemiz var. Bu şubelerimizi her ilimizde ve nüfusu 100 bini geçen her ilçemizde şehrin en merkezi yerinde TDV levhasının asıldığı, içinde eğitim hizmetleri ve Kadın Aile ve Gençlik Hizmetlerinin verildiği, bir merkeze dönüştürmeyi zorunlu hale getirdik. Müftülerimizin hizmet başarısı içerisinde de bunu zorunlu hale getirdik. Her müftümüz kendi ilinde ve ilçesinde bu çalışmaları başlatmış durumda.”“Dünyanın dört bir tarafından öğrenciler Türkiye’ye gelmek istiyor”

Öğrenci yurtlarına büyük önem verdiklerini ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

“Her üniversitenin ve ilahiyat fakültesinin olduğu yerde vakfımızın bir yurdunun olmasını istiyoruz. Ankara’daki ve İstanbul’daki yurdumuz açıldı. Eğitim hizmetlerine öncelik veriyoruz. 102 ülkeden öğrencimiz var. Bu yeterli değil. Geçen hafta Gazze’deydim. Bir sınav açılsa binlerce öğrenci gelmek isteyecektir. Dünyanın dört bir tarafından öğrenciler Türkiye’ye gelmek ve okumak istiyor. Bizim bu kapıları daha fazla açmamız gerekiyor. Yurt dışında açtığımız okullar var. Haiti’de, Somali’de okullarımız var. Ama bunlar yeterli değil. Buna öncülük yapmaya başlamalıyız. Suriyeli kardeşlerimiz için yardımlar topladık. Gıda yardımı ve diğer yardımları yaptık. Fark ettik ki herkes bu yardımı yapıyor. Biz daha farklı bir yardım yapalım istedik. Çadır kentlerin dışında yaşayan bir buçuk milyona yakın Suriyeli var. Bunların çocukları eğitim alamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okulları yarım günlüğüne talep ettik. Suriyeli öğretmenleri seçtik. Onların maaşlarını vermeye başladık. Suriyeli çocuklar okullara gelmeye başladı. Müfredatı oluşturdular. Şu anda Suriyeli 9 bine yakın öğrencimiz var. Bu insanların karnını doyurmak yetmiyor. Suriyeli kardeşlerimizin eğitimi çok önemli. Mutlaka üniversite kurulması gerekiyor. Bu konular üzerinde yoğunlaşmalıyız.”Ali Babacan genel kurul üyeliğine seçildi

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurul Divan Başkanlığı’na Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, oy birliğiyle seçildi.

Faaliyet Raporu ve Denetim Raporu’nun okunması ve müzakeresinin ardından her iki rapor da oybirliği ile ibra edildi.

Boşalan Genel Kurul üyeliği için seçim yapıldı. Genel Kurul üyelerinden bazılarının önerisi ile yapılan oylamada Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Genel Kurul Üyeliğine seçildi.

Genel Kurulda Mehmet Fevzi Mutlu, Mehmet Akif Ersin ve Ahmet Öztürk, Türkiye Diyanet Vakfının mütevelli heyet üyeliğine seçildi.

Türkiye Diyanet Vakfı 21. Olağan Genel Kurulunda, yeni Mütevelli Heyeti ve Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu:MÜTEVELLİ HEYETİ

1. Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ

2. Prof. Dr. Mehmet Emin ÖZAFŞAR

3. Prof. Dr. Hasan Kâmil YILMAZ

4. Prof. Dr. Mustafa SİNANOĞLU

5. Mazhar BİLGİN

6. Burhanettin AKTAŞ

7. Mehmet Fevzi MUTLU

8. Mehmet Akif ERSİN

9. Ahmet ÖZTÜRKDENETİM KURULU

1. Dr. Hüseyin KAYAPINAR

2. Dr. Yüksel SALMAN

3. İzani TURAN
Son Güncelleme: 16.09.2016 01:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.