Türkiye Diyanet Vakfı'ndan bilgilendirme toplantısı

Türkiye Diyanet Vakfı'nın gerçekleştirdiği hizmetlerin din görevlileriyle paylaşılması amacıyla Kayseri’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan bilgilendirme toplantısı

Türkiye Diyanet Vakfı'nın gerçekleştirdiği hizmetlerin din görevlileriyle paylaşılması amacıyla Kayseri’de bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

10 Mayıs 2014 Cumartesi 14:11
Türkiye Diyanet Vakfı'ndan bilgilendirme toplantısı
banner283
Kadir Has Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya Vakıf Mütevelli Heyeti II. Başkanı Mazhar Bilgin, Kayseri İl Müftüsü ve Vakıf Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ali Maraşlıgil, Vakıf Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Vakıf yetkilileri ile din görevlileri katıldı.
 
Toplantının açış konuşmasını yapan Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Vakıf kültürünün canlandırılmasının büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, “Osmanlıdan günümüze rücu eden vakıfların çoğu yok oldu. Osmanlı döneminde eğitim ve sağlık işlerinin tamamı vakıflar marifetiyle yürütülüyordu, bu hizmetler devlete yük olmuyordu.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfının da önemli bir kuruluş olduğunu belirten Maraşlıgil, Vakıf hizmetlerinin din görevlilerin destekleri ile yürüdüğünü bundan sonra da hizmetlerin daha kapsamlı bir hale gelmesi için bütün din görevlilerinin desteğini artırması gerektiğini söyledi.
 
Vakıf Mütevelli Heyeti 2. Başkanı Mazhar Bilgin de yaptığı konuşmada Türkiye Diyanet Vakfının 1975 yılında kurulduğunu, bugün hayri, sosyal, kültürel ve eğitim alanında sunduğu hizmetlerle kurulduğu zamanki hayalleri aşan bir vizyona kavuştuğunu söyledi.


 
Türkiye Diyanet Vakfı kurulmadan önce Diyanet İşleri Başkanlığımızın ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük sıkıntıların çekildiğini belirten Mazhar Bilgin “Bir zamanlar Diyanet İşleri Başkanlığımız, müftülüklerimiz, cami görevlilerimiz din hizmeti yaparken muhtaç oldukları en küçük bir maddi desteği bile temin etmekte zorlanırlardı. Dini ve hayri hizmetlerde çok istenilen ve arzu edilen bir yere gelemiyorduk. 1975’te kurulduk ve önemli bir boşluğu da doldurduk.  Biz artık göğsümüzü gere gere bizim Türkiye Diyanet Vakfımız var diyoruz.” dedi.
 
Türkiye Diyanet Vakfının yedi kıtada insanlığın hizmetine koşan bir vakıf olması için din görevlilerinin daha fazla gayret göstermesinin gerektiğini belirten Mazhar Bilgin, Vakfın din görevlileri ve hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile büyüyerek gurur duyulacak bir hale geldiğini sözlerine ekledi.
 
Vakfımız Genel Müdürü İsmail Palakoğlu da sunum eşliğinde yaptığı konuşmada, Vakıfta gerçekleşen yeniden yapılanma süreci hakkında bilgi vererek, yeniden yapılanma sürecinin bu yıl sonuna doğru şubeleri de kapsayacak tarzda neticeleneceğini söyledi.


 
Sunumunda özellikle fitre ve zekat konusu üzerinde duran İsmail Palakoğlu, bu tür dini ibadetlerin yerine getirilmesinde Vatandaşlarımıza yardımcı olmanın bir görev olduğunu hatırlattı. Fitre ve zekatların dinin emrettiği yerlere harcanmasının önemine vurgu yapan Palakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfının fitre ve zekatlar konusunda ne kadar hassas davrandığını ve nerelere harcandığını örneklerle anlattı.
 
Vakfa intikal eden bağışlarının tamamının Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı görevlileri nezaretinde dağıtıldığını belirten Palakoğlu, “Vakfımıza yapılan her bağış, hangi amaç için yapılmışsa orada değerlendirilmektedir. Yardımların tamamı hiçbir yere devredilmeden bizzat kendi görevlilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Halen dünyanın bir çok yerinde görevlilerimiz bulunmaktadır. Şu anda Afganistan’da meydana gelen doğal afet için daha hemen bir ekibimizi yola çıkardık.” dedi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.