Ümmetin İmdadına Diyanet Vakfı Yetişiyor

Türkiye Diyanet Vakfı 'nın ( TDV ) vekaletle kurban kesim programı kapsamında Almanya'nın Münih kentinde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Ümmetin İmdadına Diyanet Vakfı Yetişiyor

Türkiye Diyanet Vakfı 'nın ( TDV ) vekaletle kurban kesim programı kapsamında Almanya'nın Münih kentinde tanıtım toplantısı düzenlendi.

01 Eylül 2015 Salı 23:10
Ümmetin İmdadına Diyanet Vakfı Yetişiyor
Almanya’nın Hannover kentinde başlayan, Köln, Frankfurt, Karlsruhe ve Stuttgart kentlerinde devam eden tanıtım toplantıları Münih’teki programla tamamlandı.
Ingolstadt Kocatepe Camii konferans salonunda düzenlenen toplantıda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, DİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen, TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Türkiye’nin Münih Başkonsolosu Mesut Koç ve Münih Din Hizmetleri Ataşesi Kuddusi Uysal, bölgedeki din görevlileri, cami dernek yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.
TDV’nin vekaletle kurban programı hakkında gerekli bilgilerin verildiği toplantıda, programın Almanya’da daha iyi gerçekleştirilebilmesi için nelerin yapılması gerektiği konuları ele alındı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, üç yıldan beri yurt dışında kurban toplantıları düzenlendiğini belirtti.
Yılmaz, dünyanın farklı bölgelerinde Türkiye’den imdat bekleyen insanlar olduğunu ifade ederek, “Bir tarafta böyle bir ruh var. Bir tarafta da gerek Türkiye’de ülkemizde gerekse Avrupa ve başka ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın bu şefkat talebi karşısında gani gönüllü tavırları var. Bunların buluşturulması gerekiyor” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu amaçla vekalet yoluyla kurban programı düzenlediğini belirten Yılmaz, “TDV’nin vekaletle kurban programı bütün dünyayı saran bir merhamet eline dönüştü. Bugün Afrika’da ve dünyanın başka bölgelerinde Türkiye’ye karşı bir teveccüh varsa bunda, Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı hizmetlerinin çok önemli bir yeri var” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Türkler Daire Başkanı Kazım Türkmen de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt dışı hizmetleriyle ilgili bilgi verdi.
“Dünya üzerinde en geniş coğrafyada kurban kesmeye çalışıyoruz”
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun da toplantıda yaptığı sunumda, vakıf olarak yurt içinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımızdan, kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte Vekaletle Kurban Kesim Programı düzenlediklerini belirtti.
Hayırsever milletimizin emanetlerini bu yıl da gerek ülkemizde ihtiyaç sahiplerine gerekse yurt dışında mazlum coğrafyalara ulaştıracaklarını ifade eden Tutkun, 2015 yılı Vekaletle Kurban Kesim Programında 200 bin hisse hedeflendiğini, bu kapsamda yurt içinde 188 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında ise 90 ülkenin 456 bölgesinde görevli ve gönüllülerin nezaretinde kesim ve dağıtımlar yapılacağını söyledi. Tutkun, “Vekaletle kurban programı gurbetteki kardeşlerimizin emanetlerini mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyor. Biz de sizin emanetlerinizle dünya üzerinde en geniş coğrafyada kurban kesmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Kurban kesim programını dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet şiarıyla sürdürdüklerini vurgulayan Tutkun, Vekaletle Kurban Kesim Programının, Büyükelçilikler, Müşavirlikler, Ataşelikler, Koordinatörlükler, Müftülükler, TİKA, yurt dışındaki dini idareler ve partner kuruluşlar ile işbirliği içerisinde yapıldığını belirtti.
Mustafa Tutkun, “Kurbanlar dini esaslara uygun bir şekilde kesilerek; yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, Kur’an Kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurt dışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize dağıtılmaktadır” dedi.
Bu yıl kurban bedelinin Almanya için 150 Avro olarak belirlendiğini ifade eden Tutkun, kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla kestirmek isteyen gurbetçi vatandaşlarımızın, Din Hizmetleri Müşavirlikleri, ataşelikler ile bağlı dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışı yapabileceklerini kaydetti. 

Son Güncelleme: 16.09.2016 01:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.