Yıkıcı cemaatlere karşı millet Diyanet'e güveniyor

Bir dönem FETÖ alçağının rüzgarına kapılan bazı kesimler şimdilerde dinihaberler.com'un sözüne gelerek hatalarını geçte olsa anladılar. Bu bağlamda haber10.com'un Prof yazarı Diyanet'in nasıl zorunlu olarak devletin denetim ve gözetiminde dini hayatın tanzim edilmesini zorunlu kılan açıklamayı yaptı. Yıkıcı SÜLO VE FETÖ cemaatlere karşı millet Diyanet'e güveniyor

Yıkıcı cemaatlere karşı millet Diyanet'e güveniyor

Bir dönem FETÖ alçağının rüzgarına kapılan bazı kesimler şimdilerde dinihaberler.com'un sözüne gelerek hatalarını geçte olsa anladılar. Bu bağlamda haber10.com'un Prof yazarı Diyanet'in nasıl zorunlu olarak devletin denetim ve gözetiminde dini hayatın tanzim edilmesini zorunlu kılan açıklamayı yaptı. Yıkıcı SÜLO VE FETÖ cemaatlere karşı millet Diyanet'e güveniyor

19 Eylül 2016 Pazartesi 10:55
Yıkıcı cemaatlere karşı millet Diyanet'e güveniyor

Gelin gerçek sorunlarımızı konuşalım. Burada asıl mücadele, hala milletin demokrasi güçleri ile despotik vesayetçi-darbeci devlet anlayışı arasında. 15 Temmuz ihanetinin aktörleri, birinci değil ikinci kesime ait; millet düşmanı FETÖ'cü hainler, önceki darbecilerle aynı kumaştan dokunmuşlar, uluslararası destekçileri ve dayanakları da aynı… Bu nedenle FETÖ'ye karşı mücadele, sadece dindar görünümlü sapkın bir külte değil, aynı zamanda vesayetçi-darbecilere karşıdır. Bu mücadelede darbeci güruha, hukuk içinde hak ettiği cezalar verilmeli ama demokrasi ve özgürlükler bayrağı asla indirilmemeli tam tersine daha da yukarı çekilmelidir.

“Bu topraklar da, insanımız da, insanımızın düşünce ve inançları da azizdir. Devlet, esasen, buranın azizliğini muhafaza edebilmek, milletin düşünce ve inançlarını özgürce hayata geçirebilmesi için vardır.” Şiarımız bu olmalıdır. Buna göre, buradaki hayatta ve düzende, devlet değil insan ve toplum, kısıtlılıklar değil, özgürlükler esastır. Toplum, hür ve eşit vatandaşların varlıklarını ifa ettikleri ilişkiler ağıdır. Şiddetten uzak olunduğu sürece, dini topluluklar (tarikatlar, cemaatler) da dâhil olmak üzere, sivil örgütlenmenin önünde hukuki ve fiili engeller kabul edilemez. İnsanlar, siyasi partilerini olduğu gibi sivil toplum örgütlerini de serbest bir şekilde kurar ve onlara dilediğince katılabilirler.

Elbette demokratik bir toplumda sivil alanı dolduran birçok farklı çıkar ve etkileşim grupları olacaktır. Ama en nihayetinde devlet, genelin çıkarlarını esas alır ve toplumun gönüllü bir rızasıyla hukuki bir otorite tesis etmeye çalışır; toplumdaki çatışmaların bir izdüşümü olmak yerine o çatışmalardan alabildiğine muaf olmaya gayret eder. Vatandaşları arasında ayrım yapmadığı gibi, herkese ve her kesime karşı eşit mesafede, hakem konumundadır. Devlet, hakem sıfatından ayrı olarak ayrıca liyakate dayanmak zorundadır. Başka türlü bireyin özgürlüğünü, genelin çıkarlarını, hukukun üstünlüğünü sağlayamaz. Buna karşılık sivil alandaki tüm taraflar da, devletin çatışma-dışı kalması ve liyakat sisteminin (meritokrasi) galebesi için ellerinden geleni yapmalıdır. Siyaset alanı, elbette herkese olduğu gibi dini topluluklara da açıktır lakin dini topluluklar da devlette kendi güç ve etkilerini artırmak için değil ortak iyi için hareket etmek zorundadırlar.

Bu ifadeler, yeni Türkiye'nin yapı taşları… FETÖ ihanet şebekesi, bu yapı taşlarını, devletinin temellerine yerleştiremeyelim diye alçak darbe girişiminde bulundu. Biz de başta yeni anayasamız olmak üzere, tüm hukuki sistemimiz, demokratik hukuk devleti anlayış ve ilkelerine göre düzenlenmek durumundayız. FETÖ'cü alçakların zihinlerimizde oluşturmaya çalıştığı istifhama fırsat vermemeli, kaldığımız yerden demokratik Türkiye inşasına devam etmeli, gerçek sorunları konuşmalıyız.

Mutlaka konuşmamız gereken gerçek sorunlardan birisi, demokrasimizde, devlet-toplum-birey ve din ilişkilerinin kendine özgü koşulları. Mesela Batı'daki örneklerden yola çıkarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın lağvını veya yalnızca koordinatör olarak işlev görmesini, dini örgütlenme ve işlevlerin, din eğitiminin tamamen topluma bırakılması gerektiğini savunanlarımız çıkabilir, ki yakın zamanlara kadar ben böyle düşünüyordum. Oysa Müslüman toplumların, bu arada ülkemizin dinamikleri ve ihtiyaçları, Batılı demokrasilerin şablonlarını aynen alıp uygulayamayacağımız kadar farklı. Bizde, şüphesiz tamamen demokratik ve özgürlükçü bir bakış ve yöntemle, DİB gibi bir kurumun varlığı şart, aynı şekilde temel dini eğitimi esasen isteyen vatandaşlara devletin sunması gerektiği açık. Asgari din hizmetlerinin örgütlenmesi, İslami bilgi külliyatının arşivlenmesi, halka aktarılması ve dileyen vatandaşlara, sorusuna en uygun fetvanın ne olduğuyla ilgili bilgi sunulması DİB'i zorunlu kılıyor. Aynı zorunluluk temel dini eğitimin devlet tarafından ve/veya onun denetiminde verilmesi için de geçerli. Devlet, ailelerden, talebelerden gelen dini eğitim talebini her kademede karşılayabilmeli.

Bu tip uygulamalar, asla “doğru din”in devlet tarafından dayatılması gözüyle görülemez. Tam tersine, bireyin sivil alanda özgürce boy gösterebilen dini topluluklar karşısında güçlenmesi ve tercihinin daha bilinçli hale gelmesinin temini için gerekli ve adeta fanatizme ve modern kültlere karşı panzehir niteliğinde. Kendi adıma bu amaca matuf olarak ayrıca liselerde “din felsefesi” ve “karşılaştırmalı dinler” derslerinin verilmesini; İlahiyat Fakültelerinin ana işlevlerinden birisinin halka açık programlar olması gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde din görevlilerinin ve Batı'dakine (pastoral counselling) manevi danışmanlık hizmetlerini verecek olanların nasıl bir eğitimden geçmeleri gerektiğini de masaya yatırmak durumundayız.
Velhasıl, saçma sapan tartışmalardan başımızı kaldırıp artık gerçek sorunları konuşmalıyız…Haber10.com
Prof. Dr. Erol GÖKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilal 2016-09-19 13:04:04

Admin benim yorumuma inşAllah yayınlarsınız eğitimci bir Ailenin evladı olduğum ve kendim de olmak üzere bütün akrabalarım Diyanet te bulunduğu için gurur ve güven duyuyorum. Hiçbir Cemaat Tarikat Mezhep Siyasi Partiler ödün vermeden meslegimizi icra etmekten memnun duyuyoruz .Saygılarımla.

Avatar
imam 2016-09-19 13:08:32

Pek öyle degil. Kuran ve sunnete uyan vazifesini yapan hocalara güveniyor.malesef gerçek bu

Avatar
MURAT 2016-09-20 11:25:46

diyanetin verdiği bilgiler ekserisiyle doğru. fakat işin içine siyaset karışmamalı. yoksa politik olarak doğrular değişiyor. (cuma hutbelerinden "i̇nneddîne indallâhi̇l i̇slam" (al-imran 19) ayeti kaldirildi). ayrıca rahmetli erbakan hocanın da dediği gibi " yanlışın en tehlikelisi, doğruya en yakın olan yanlıştır. çünkü, doğruyla karıştırılması ve insanların daha kolay aldatılması ihtimali taşımaktadır." !
bunun yanında diyanetin namaz kıldırmak dışında halkı bilgilendirme, dinini öğretmek, dini islamiyeti yayılması konusunda aktif faliyet yürütmesi, yeni neslin dinini tam anlamıyla öğrenmesi konusunda da aktif olması gerekiyor. peki şuanda yeterli mi. şuanda yeterli olmaması şuanki gençliğin kaybı değilmi. peki bu boşluğu kim dolduracak. ilkoğretim 4 teki bir çocuk yaz tatilinde 1-2 saat gittiği mahalle caminden ancak subhaneke-ettahıyyatü öğrenin onunda gelecek yaza kadar. bu dinin namaz dışında öğrenilmesi gereken detaylarını kim öğretecek. olsun-olmasın la sorun çözülmüyor...

____ADMİNİN YORUMU___ SEN OKU O AYETİ SANA OKUMA DİYEN Mİ VAR... İFTİRA ATMAYIN KALDIRDI DİYEREK...

Misafir Avatar
murat kardeşim 2016-09-29 15:28:40 @MURAT

ben her hutbeye çıktığımda kaldırıldı dediğiniz o ayeti okuyorum ...diyanetin böyle bir talimatı yok...lütfen özellikle bazı dünyevi cemaatlerin asparagas haberleri ile hareket etmeyin...

Beğenmedim! (0)
Avatar
soruyorum 2016-09-29 15:26:54

din işleri yüksek kuruluna sorumdur ; mahalle cami yerine aynı mahallede mantar gibi bitmiş ve diyanetin adı kullanılarak toplanmış paralarla yapılmış süleymancı yurdunda ümmetten ayrı baş çekerek cuma namazı kılmak ve diyeneti karalayıp , diyanet personelinin itikadı bozuktur demek caiz mi ???