Zaman Gazetesi'nden Diyanet'e Büyük iftira

Zaman gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, Diyanet İşleri Başkanını absürt yazılarıyla eleştirdi.

Zaman Gazetesi'nden Diyanet'e Büyük iftira

Zaman gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, Diyanet İşleri Başkanını absürt yazılarıyla eleştirdi.

15 Eylül 2014 Pazartesi 13:34
Zaman Gazetesi'nden Diyanet'e Büyük iftira
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in sözleri paralelcilerin çiğerine ok gibi saplandı ve feleğini şaşıran Zaman gazetesi yayım yönetmeni absürt laflarla sözde eleştiri yapmaya kalktı.

"Elbette hırsızlık kötü bir şeydir. Ancak milletin maneviyatını çalmak çok daha kötü bir şeydir" diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gülen cemaatini topa tuttu.
 
Zaman gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, köşe yazısında Görmez'i sözde eleştirdi. "...İncitmek istemiyorum. Lakin tarih huzurunda şu kadarcığını söylemeye mecburum" diyen Dumanlı "Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, parti il teşkilatı gibi emre amade hale getirildi" yazdı.

 
İşte Dumanlı'nın yazısından ortaçağ ziyniyetini anımsatan bir bölüm:
 
"HER GÜN YALAN VE İFTİRA EN BÜYÜK MANEVİYAT HIRSIZLIĞI"
 
Dumanlı, iftira atmak ve gıybet etmekle eleştirdiği Görmez'in milyonlarca insanın kul hakkına girdiğini savundu. Maneviyat hırsızlığı suçlamasına Dumanlı, yazısında böyle cevap verdi:
 
"Maneviyat hırsızlığı diye bir hassasiyetiniz varsa şu tür cümleler kurmak zorunda değil misiniz: “Ey dini söylemlerle yola çıkıp halka öncülük etmek isteyenler! Milleti haraca bağlayıp havuzlar oluşturmak, o havuzlardan villalar yapmak, konaklar almak; hatta o imkânları kullanarak medya imparatorluğu kurmak ve oradan her gün yalan ve iftiraya başvurmak en büyük maneviyat hırsızlığıdır.”
 
"DİYANET PARTİ İL TEŞKİLATINA DÖNDÜ"
 
Söylenecek çok söz var; ancak Diyanet Teşkilatı’nda çalışan çok değerli bir kadro var; onları -dolaylı yollarla da olsa- incitmek istemiyorum. Lakin tarih huzurunda şu kadarcığını söylemeye mecburum:
 
Sayın Görmez, Diyanet Teşkilatı, hiçbir dönemde sizin zamanınızdaki kadar siyasetin küçük hesaplarına alet edilmedi, ağırlığını kaybetmedi. Zat-ı âliniz devrinde öyle yanlışlar yapıldı ki herkesi kucaklaması, temel hak ve özgürlüklerin yanında yer alması gereken Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, parti il teşkilatı gibi emre amade hale getirildi. Hutbelerin bile artık partinin ikbaline göre hazırlandığına dair bir iddiaya yüreklere su serpecek bir cevap veremediniz Sayın Başkan. Diyanet’e duyulan güveni her geçen gün daha derinden sarsıyor, siyasete yaslanan görüntünüzle Teşkilat’ın saygınlığına zarar veriyorsunuz. Saygınlık protokolde oturduğunuz sıra ile ölçülmez; şeaire tazim ve izzet-i İslami’nin vakur temsiliyle ölçülür. O Teşkilat’a yıllarını veren ve orada can u gönülden hizmet eden onca değerli insanın ilmini, emeğini siyasi rüzgârlara teslim etmek hangi İslamî prensiple telif edilebilir? Diyanet’in anahtarını siyasetçilere teslim etmek kadar büyük bir vebal var mı Allah aşkına!"
 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ NE DEMİŞTİ?
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve cemaate eleştiriler yöneltmişti:
 
"Tarihte, Diyanet sivil dini yapıları hep koruya gelmiştir. Hem onların hata yapmamalarını sağlamak için çaba içerisine girmiştir. Hem de devletle onlar arasında köprü olarak devletin onları tamamen ezmesinin de önünde engel olmuştur. Bu son derece önemli. Ama bu yapı özelinde değil. Bütün dini yapılar için. Şunu ifade etmek isterim, bu son konunun bir siyasi bir de hukuki boyutu var. O bizi ilgilendirmiyor. Hukuk, siyaset çerçevesinde o çözülecektir. Ama bu topraklarda bu tartışmanın bir de dini ve ahlaki boyutu vardır. Biz daha çok bu dini ve ahlaki boyutunun çok iyi konuşulması gerektiğini düşünüyoruz.
 
CEMAAT KURU BİR GÜÇ TUTKUSU İÇİN MİLLETİN MANEVİYATINI ÇALDI!
 
Bir dini yapı ortaya çıkarken daha çok halka dayanır. Halkın zekatlarına, sadakalarına dayanır. Yardım, sadaka toplarken ne demişse sadece o çerçevede hizmetini yapacak. Kırk yıllık bir emekten sonra bütün bunları kuru bir güç tutkusu adına ve uluslararası siyasete müdahale adına bütün bunları heba ettiği zaman, bütün o insanların hukukunu da çiğnemiş olur. Sadece söylediğiniz yapı özelinde bunu söylemiyorum. Bütün dini yapılar için söylüyorum. Elbette hırsızlık kötü bir şeydir. Ancak milletin maneviyatını çalmak çok daha kötü bir şeydir."

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kerim tunç 2014-09-15 15:03:26

Diğer medya guruplarını hoş değildi ama iftira atmalarını anlardım.Ama kendini müslüman kabul eden ve insanlara iftira atmanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen insanların iftira atmalarını anlamadım.Ama sanıyorum şu bir gerçek;ister adı müslüman olsun isterse başka bir şey.Bir insan,bir gurup yada bir zümre güçlü ise imkanı varsa karşı tarafının konumu meşrebi statüsü ne olrsa olsun ezmek için elinden geleni yapıyorlar.bir zamanlar bunu güçlü medyaalr yapardı şimdi ise hizmet medyası yapıyor.Amaçlarına ulaşmakiçin meşru ve gayri meşru her yolu deniyorlar.Anlayış;hedefe ulaşmak için her yol mübahtır anlayışı.Yazık Yazık vallahi yazık.

Avatar
adam 2014-09-15 15:17:13

Ekrem dumanlıdan başka bir şey beklenmezdi doğrusu
Ne yani tasdik mi edecekti

Avatar
alemdar 2014-09-15 15:55:21

Samanın saman kafalı bir başka dangalağı, Ali Ünal da ( güya dini yazıları nı yazan ilahiyat cı) türkiyede ki, fuhşun, şarkıcı kadınların artmasının, faiz ve tefeciligin çoğalması nın , anne baba hukuku nun azalmasını n, ickinin çoğalması şerli ve aşağılık kişilerin müslüman ların başında idareci olması vs. ( bir hadisi şerifi şerh etmiş güya) Nekadar ahır zaman fitnesi varsa onun sorumlusu akparti ve diyanet demiş, en geniş çapta ahlâk ve maneviyat hizmeti verende camia imiş, öküzlük hakikaten başa bela yav.

Avatar
alemdar 2014-09-15 15:57:35

sayın editör, Ali ünalın yazısı daha aşağılık bir yazı onuda haber yapın bence. husumetin boyutlarını nerelere çıkardıklarını görürsünüz

Avatar
EBUZER 2014-09-15 18:51:26

Bu KAFASI DUMANLI militana ve bu alçaklara destek olan DİYANET mensupları acil tesbit edilmeli hemen kurumdan ayıklanmalıdır.Başkan bir çok sözünde olduğu gibi,acaba ''Maneviyat Hırsızlığı'' SÖZÜNDE DE icraatını gösteremeyek mi?

Avatar
imam 2014-09-16 11:20:41

fitneciler hasedinden geberecekler bi gün

Avatar
İZMİRLİ 2014-09-16 13:25:21

NE OLDU PARELELCİLER MİLLETİN DUYGULARIYLA OYNAYIP CEPLERİNİ BOŞALTTINIZ DOYMADINIZ DİYANET HALKI UYANDIRDIKÇA KURUMA SALDIRIYORSUNUZ..BAZI PARELEL MÜFTÜLER EL ALTINDAN YİNE BU ÖRGÜTE ÇALIŞIYORLAR ..DİKKAT