Peygamberler ve kitaplar, Allah’ın yeryüzündeki halifesini, bu ulvi görevi yerine getirebilecek kıvama ve olgunluğa eriştirmek için gönderilmiştir. İnsanın tekâmülü, İslam’ın evrensel ahlaki prensiplerine uymakla gerçekleşebilir. Her fertte aranması/bulunması gereken doğruluk, güvenirlik, ahde vefa, sadakat, nezaket, adalet, hoşgörü ve cömertlik gibi ortak ahlaki değerlerin her devirde geçerliklerini korudukları muhakkaktır.
 Sözlerde ve davranışlarda doğruluğun esas alınmasını telkin eden İslam, sağlam ahlaki karakterin dürüstlükle elde edilebileceğini öngörmektedir. Yüce Allah’ın; “Ey Muhammed! Sen, beraberindeki tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı gitmeyin, doğrusu Allah yaptıklarınızı görür[1] buyruğu, huzur ve mutluluğun temini ile iç barışın sağlanmasını dürüstlüğe ve Allah’ın belirlediği sınırların dışına çıkmamaya bağlamıştır. Allah Resulü (sav); “Hûd suresi ve kardeşleri beni ihtiyarlattı” buyurarak doğruluğun en yüksek ve ulaşılması emek isteyen makam olduğuna işaret etmiştir. 
İslam, dürüstlüğü karaktere dönüştüren fertlerden müteşekkil erdemli bir toplum oluşturmayı hedefler. Sözlerinin ve davranışlarının insicamıyla müminlere model olan Allah Resulü (sav), sözle özün birleşerek sadakati/istikameti meydana getirdiğini yaşayarak göstermiş ve müminlere telkin etmiştir. “Ey Allah’ın Resulü! İslâm hakkında bana bir şey söyleyin ki, sizden sonra artık onu kimseden sormaya ihtiyacım kalmasın” diyen bir sahabiye Hz. Peygamber (sav): “Allah’a inandım de, sonra da dosdoğru ol”[2] buyurarak doğruluğu imanla bir arada zikretmiş ve doğrulukla iman arasında sıkı münasebetin varlığına işaret etmiştir. Mevlana’nın tarihe mal olan; “ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” sözü bu anlayıştan mülhemdir.
Doğruluğun iyiliğe, süreklilik arz eden doğruluğun da kişiyi sıddik derecesine yükselteceği ve cennete götüreceğini; yalanın günaha, yalanın sürekliliği de kişiyi yalancılar seviyesine düşüreceği ve cehenneme sürükleyeceğini[3] haber veren Allah Resulü (sav); doğru konuşmak, ahde vefa göstermek, emanete riayet etmek, iffetli olmak, başkalarının her türlü kutsalına (ırz ve namusuna) saygı göstermek, gözleri haramdan sakınmak, hiç kimseye zarar vermemek ve kötülük yapmamak hususlarında söz verene cenneti müjdelemektedir.[4] Allah Resulünün, doğruluğun ana unsurlarını ihtiva eden bu müjdesi; “Şüphesiz Rabbimiz Allah’tır, deyip sonra da dosdoğru olanlara hiçbir korku yoktur, onlar üzülmeyecekler de.[5]Şüphesiz ‘Rabbimiz Allah’tır’ deyip de sonra dosdoğru olanlar var ya, onların üzerine akın akın melekler iner ve derler ki: ‘Korkmayın, üzülmeyin, size vaat edilmekte olan cennetle sevinin’”[6] ayetlerindeki istikamet ifadesini açıklamakta, dünya ve ahret huzur ve mutluluğunun yolunu göstermektedir.
Bir kişide birbirinin alternatifi iki kişiliğin bulunamayacağı esasına dayanan dürüstlük, niyet, düşünce, irade, öz, söz, bütün iş ve davranışlar kapsamında ferdi ilişkilerden, içtimai ilişkilere, ticari ve mesleki faaliyetlerden amme hizmetlerine kadar hayatın bütün alanlarını ilgilendiren ve bütün bu alanların düzenlenmesini zorunlu kılan yaşam düsturudur. Dikey ve yatay (Allah ve insanlar) ilişkilerde kişiye saygınlık kazandırması ve erdemli toplumun baskın karakteri olması cihetiyle insanın kendi kişiliğine karşı en önemli ödevlerindendir.
Anlaşılıyor ki, insanı diğer canlılardan ayıran akli melekelerin önemli göstergelerinden biri durumundaki doğruluğun, İslam dininde müstesna bir yeri ve önemi vardır. Modern toplumlarda bilhassa İslam beldelerinde hâkim olan anlayış, Kuran’ın ve sünnetin getirmiş olduğu evrensel prensiplerle ne derece örtüştüğü iyice düşünülmelidir. Her şey bir tarafa sadece Allah Resulünün doğrulukla özetlenebilecek hayat tecrübesi, insan hayatı için zengin bir sermayedir. Dualarda buluşmak dileğiyle…


[1] 11/Hud, 112
[2] Müslim, İman, 62
[3] Bkz. Buhari, Edep, 69
[4] Ahmet b. Hanbel, Müsned, V, 323
[5] 46/Ahkaf, 13
[6] 41/Fussilet, 30
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.