10 yılda 297 cami kundaklandı

Resmi rakamlara göre, Almanya’da 2001-2014 yılları arasında 297 cami kundaklandı. Yılda ortalama 20’nin üzerinde cami kundaklanırken, Alman Devleti’nin hiçbir tedbir almaması, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın tepkisine yol açıyor

10 yılda 297 cami kundaklandı

Resmi rakamlara göre, Almanya’da 2001-2014 yılları arasında 297 cami kundaklandı. Yılda ortalama 20’nin üzerinde cami kundaklanırken, Alman Devleti’nin hiçbir tedbir almaması, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın tepkisine yol açıyor

10 Mayıs 2015 Pazar 12:08
10 yılda 297 cami kundaklandı
Resmi rakamlara göre, Almanya’da 2001-2014 yılları arasında 297 cami kundaklandı. Yılda ortalama 20’nin üzerinde cami kundaklanırken, Alman Devleti’nin hiçbir tedbir almaması, bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın tepkisine yol açıyor. Konuyu değerlendiren uzmanlar, “11 Eylül saldırılarından sonra, istikrarlı ve planlı olarak cami kundaklanıyor. Alman Devleti, bugüne kadar failleri yakalama ve arka planı aydınlatma noktasında hiçbir ciddi çalışma yapmadı. Türklerin topluca katledildiği, yakıldığı olaylarla ilgili dosyalar da raflarda çürümeye terk edildi” diyor ve ekliyorlar: “Süreç, olaylarda Alman Derin Devleti’nin parmağı olduğunu gösterdi. Hedef, Müslümanlar arasında korku yayarak, camiye giden sayısını azaltmak!.”

ALMAN DEVLETİ TERÖRE SESSİZ KALIYOR

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun raporunda camilere yapılan saldırıların büyük kısmının cezasız kalmasının, saldırı niyetinde olan kişileri cesaretlendirdiği, Müslüman toplumda korku, endişe ve güvensizliğe yol açtığı kaydedildi ve Alman Devleti’nin bu konuların üzerine gitmemesinin dikkat çekici olduğu belirtildi.

HAKAN GÜNER:  AMAÇ KORKU SALMAK

Almanya’da 2000 yılından beri göçmen kökenli işyeri sahiplerinin cinayetlerinin Neonazi yeraltı örgütü grupları tarafından yapıldığını hatırlatan Yurt Dışı Türkler Platformu Başkanı Hakan Güner, Almanya’da özellikle göçmen kuruluşların faaliyetleri konusunda bilgi alabilmek için Alman istihbarat teşkilatının (BND)’nin adamlar yerleştirdiğini belirterek, “Devlet himayesi çok açık. Camiler kundaklanıyor, insanlarımız katlediliyor ama çok güçlü imkanlara sahip Alman devleti, cinayetlerin, saldırıların arka planını bir türlü ortaya koyamıyor. Bu maalesef bir devlet politikası, Türkleri korkutarak, ibadethanelerden uzaklaştırmak istiyorlar. Genç nüfusun ibadethanelere yönelmesini engellemek istiyorlar” diye konuştu.

SİSTEMATİK SALDIRI OLMASI ALMAN DEVLETİNİ AKLA GETİRİYOR

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkan Baş Danışmanı Mahmut Aşkar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Almanya’da 1980’li yıllardan beri devam eden, özellikle Alman aşırı sağ kesimlerinin öncülük ettiği Neonazi cinayetleri yaşandı ve hâlâ yaşanmaya devam ediyor. Yabancı düşmanı, ırkçı saldırıların en büyük hedefi Türkler oldu. Geçmişte birçok Türk’ün katledilmesine içimiz burkularak şahit olduk. En son geçen yıllarda meşhur Neonazi cinayetlerini biliyoruz, 9-10 kişinin öldüğü saldırılarda ölenlerin ağırlıklı olarak Türk olması, bunun Türklere yönelik sistematik bir hareket olduğunu gösteriyor. Bu işin içinde Alman istihbaratının olduğuna dair bilgiler var, Alman devletinin içinde bulunan bürokratların ve üst düzey yetkililerin de bu gruplara destek verdiği duyumlarını alıyoruz. Alman polisi, Neonazilerin ölüm listesinde benim ismimin de olduğunu söyledi. Bizim yapacak bir şeyimiz yok maalesef. Biz mağdur durumdayken bizi zalim gibi gösteriyorlar. Almanya’da Türklere yönelik yapılan saldırılarla ilgili olarak açılan davalardan, bir sonuç çıkmadı. Alman devletinin içinde genelleme yapamasak da, bu ırkçı saldırgan gruplara destek veren bir yapılanmanın olduğuna inanıyoruz. Yoksa bu kadar sistematik bir şekilde saldırı yapılması ve bu saldırıların tümünün cezasız kalması mümkün değil.”

BİZi DÜŞMAN OLARAK GÖRÜYORLAR

 Avrupa’da bulunan faşist yapılanmaların, aşırı ve radikal terör örgütleriyle, Avrupa’da yaşayan mutedil Müslümanları aynı kareye sokmaya çalıştıklarını ve bütün Müslümanları ‘terörist’ gibi göstermek istediklerini belirten Aşkar, sözlerine şöyle devam etti: “Batılı güçlerin Ortadoğu’da İslam Dünyasına yaptığı saldırılara karşı çıktığımız için bizi tehdit olarak algılayan bir yapılanma var. ‘Medeni’ Avrupa’da Müslümanlara yönelen böyle bir korku ve böyle bir acıyla iç içe yaşıyoruz maalesef.  Burada ciddi anlamda İslam karşıtlığı ve Türk karşıtlığı var. Burada Türklere ait sivil toplum kuruluşlarında uzun yıllardır görev yapan bir insan olarak, uzun zamandır bize tehdit ve saldırı mailleri geliyor.”

MÜSLÜMAN TÜRKLER ALMANYA’YA ZERRE GÜVENMİYOR

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin, Almanya’da yaşayan Türkleri temsil eden 14 yaşından büyük 1058 kişiyle yapılan anketten çıkan sonuçlar, Türklerin, cinayetlerin arkasında Alman devletinin olduğu görüşünde birleştiğini gösteriyor. Gurbetçilerin yüzde 93’ü cinayetleri işleyen şebekenin Alman devleti tarafından desteklenip-korunduğuna inanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.