ABD yine endişelendi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün davasında verilen mahkumiyet kararlarından endişe duyduğunu belirtti

ABD yine endişelendi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün davasında verilen mahkumiyet kararlarından endişe duyduğunu belirtti

Erdi KARADENİZ
Erdi KARADENİZ
07 Mayıs 2016 Cumartesi 20:45
ABD yine endişelendi
banner221
Fethullah Gülen'in açtığı 1700 dava ile İslami hassasiyeti olan yazarlara Kemalistlerin açtığı davalara kayıtsız kalan ABD kendi çıkarlarına hizmet eden Can Dündar'a gelince bir anda endişeye kapıldı.  Aynı ABD; Mısır, Filistin, Irak ve Suriye'de de İslamcı yazarlara yapılan baskı ve hapis cezaları karşısında kayıtsız kalmakla dikkat çekmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Can Dündar ve Erdem Gül'ün davasında verilen mahkumiyet kararlarından endişe duyduğunu belirterek, "ABD'nin ifade özgürlüğüne olan desteğini yineliyor ve Türk makamlarına, demokratik, açık toplumların vazgeçilmez bir unsuru olan bağımsız ve serbest bir basını desteklemeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz" dedi.

"ABD VERİLEN MAHKUMİYET KARARLARINDAN ENDİŞE DUYMAKTADIR"

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby'nin mesajında, bağımsız basının desteklenmesi ve AGİT'e verilmiş olan taahhütlere bağlı kalınması yönünde Türk makamlarına çağrıda bulunuldu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby'nin Can Dündar ve Erdem Gül davasında verilen karara ilişkin açıklaması şöyle:

"ABD, gazetecilik faaliyetleri sonucu devlet sırlarını sızdırdıkları gerekçesiyle suçlu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün davasında 6 Mayıs’ta verilen mahkumiyet kararlarından endişe duymaktadır. ABD'nin ifade özgürlüğüne olan desteğini yineliyor ve Türk makamlarına, demokratik, açık toplumların vazgeçilmez bir unsuru olan bağımsız ve serbest bir basını desteklemeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz. Türkiye'nin dostu ve bir NATO müttefiki olarak ABD, Türkiye'ye aralarında adil yargılanma, yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğünün de bulunduğu demokrasinin temel ilkelerine dair anayasasında yer alan ve AGİT'e vermiş olduğu taahhütlerine bağlı kalması yönünde bir kez daha çağrıda bulunmaktadır. Söz konusu ilkeler her sağlıklı demokrasinin temel unsurlarından olup, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içerisinde de yer almaktadır."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 07.05.2016 22:28
Anahtar Kelimeler:
Can DündarABDErdem Gül
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220