AİHM'den flaş 'zorunlu din dersi' kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'den zorunlu din dersi uygulamasına derhal son verilmesini istedi.

AİHM'den flaş 'zorunlu din dersi' kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'den zorunlu din dersi uygulamasına derhal son verilmesini istedi.

16 Eylül 2014 Salı 18:25
AİHM'den flaş 'zorunlu din dersi' kararı
banner283
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eğitimde zorunlu din ve ahlak kültürü derslerine karşı Ankara'dan davacı olan 14 Türk vatandaşının 2011 yılında açtığı davada kararını bugün açıkladı.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) eğitim hakkıyla ilgili maddesinin ihlaline hükmetti.

Mahkeme, oy birliğiyle aldığı kararda, Türk hükümetinden "zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını da sağlayacak yeni bir sisteme geçmesini" istedi.

Kararda, Türkiye'de din ve ahlak kültürü kitaplarının içeriğinde yapılan son değişikliklerin "yetersiz" olduğu belirtilip, devletin dini konularla ilgili düzenlemelerde "yansız ve tarafsız olma yükümlülüğü" hatırlatıldı. AİHM, kullanılmakta olan din ve ahlak kültürü kitaplarında Türkiye'de çoğunluğun ait olduğu Sünni İslam'a daha fazla yer ayrılmasının "beyin yıkamak" anlamına gelmediğini belirtmekle birlikte, Alevi inancının özellikleri dikkate alındığında, ebeveynlerin çocuklarında okul ile kendilerine has değerler arasında bir "bağlılık çatışması" yaratabileceğini düşünmekte haksız olmadıklarına kanaat getirdi.

Türk eğitim sisteminin sadece Hıristiyan ve Musevi öğrencilere zorunlu din derslerinden muaf tutulma hakkı tanıdığına işaret eden AİHM'nin gerekçeli kararında, "bu durum çocukları okulda gördükleri eğitim ile ailelerinin dini veya felsefi inançları arasında çatışmaya itebilir" sonucuna vardı.

Avrupa ülkelerinin çoğunluğunun öğrencilere din derslerine girmeme veya bu ders yerine başka bir derse girme hakkı tanıdığını da hatırlatan AİHM, Türk eğitim sisteminin ebeveynlerin inançlarına saygı konusunda hâlâ Avrupa standartlarında olmadığı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin eğitim hakkıyla ilgili maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

AİHM, sorunun "yapısal" olduğunu da belirterek, kararın nasıl uygulanması gerektiği konusunda Ankara'ya mesaj da verdi. Mahkeme, en kısa sürede din ve ahlak kültürü derslerinin zorunlu olmaktan çıkartılıp, öğrencilerin muaf tutulabilecekleri bir sisteme geçilmesi gerektiğine hükmetti. Davacılar maddi veya manevi tazminat talep etmediğinden, bu konuda herhangi bir hükümde bulunulmadı. Karar, benzer olası davalar için emsal teşkil etmesi bakımından önem taşıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asilzade 2014-09-16 19:36:09

Şu soytarılığa bak... müslümanlara nice zulümler yapılırken, öldürülüp haksızlıklar yapılırken ses çıkarmayan aihm okullardaki din dersine bir kaç züppenin dilekçesi yüzünden emir yağdırıyor . Allahu teala size bizleri muhtaç etmesin size müslümanları muhtaç etmesin. Rabbim bizlere inşaallah zafer ihsan edecek ve sonunuzu getirecek çöküşünüzü göreceğiz inşaallah.

Avatar
kafirden dost olmaz 2014-09-16 21:42:57

islam düşmanlığı kıyamete kadar sürecek rabbim Müslümanlara ümmet bilinci birlik ve beraberlik versin

Avatar
türkiye müslüman bir ülkedir 2014-09-16 21:50:18

100/99 u Müslüman olan bir ülkede çocuklarımıza hıristiyanlık dersini verecek değiliz aihm kimsenin inancına karışma hakkına sahip değildir.avrupanınbirçok ülkelerinde Müslüman kardeşlerimiz için doğru dürüst ibadet yerleri yok cemaat sokaklarda namaz kılıyor cami yetersizliği var aihm o Müslümanların inanç ibadet özgürlüğünden niye bahsetmiyor.

Avatar
kizgin 2014-09-16 22:52:50

Bunlar dini degerlerin yükselmesinden rahatsız olmuslar zoruna gitmis demekki bunların, kaldiramiyorlar bazi seyleri vicdansizlar

Avatar
mustafa 2014-09-17 11:47:43

'kendisi yer salkımı;başkasına verir talkımı'....nedir bu avrupa denilen hristiyan klübünün tavrııı.....kendisi dini öncelik tavrını takınıyor....başkasını hem içişlerine ve dini hayatına karışıyor....din dersinin ortadan kaldırılması ve de okullardan kaldırılması kabul edilemez....dindar nesilden ne zarar gelir.....zarar gelmez....mezhebçi yaklaşımları var ya işte bu hiç kabul edilmez.....kendilerine biz müslümanları benzetmet istiyorlar....bunu şiddetle reddiyorum...çünkü onlarda mezheb ön plandadır....sonra nasranilik gelir....biz müslümanlarda böyle bir yaklaşım yoktur....'böl,parçala ve yut'politikasının bir sonucudur bu karar...Rabbimiz avrupaya akıl-fikir versin....amin....mezhebçi ve de bölücü anlayış ve de yaklaşımları hiçbirimiz kabul etmiyoruz....biz kardeşiz....avrupa bu kararla bizlere bölücülük aşılıyor.....

Avatar
ebu abdillah 2014-09-18 07:08:34

Avrupa Birliği bakanlığı kurduk hâlâ yaranamıyoruz. demek ki yalakalıkmış bu yaptığımız. Ozaman İslam Birliği bakanlığını kurmak için ne duruyoruz ?