Almanya Cumhurbaşkanı 'soykırım' diye belirtti
Almanya adına resmi düzeyde ilk defa “soykırım" sözünü kullanan Gauck, yarın (Cuma) Alman Parlamentosu'nda açıklanması beklenen ortak metinde olduğu gibi “Ermenilerin kaderi, 20'nci yüzyılın korkunç izlerini taşıdığı kitlesel kıyım, etnik temizlik, tehcir ve soykırımlar tarihine örnek teşkil etmektedir" ifadesini kullandı.
 
“Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni halkı bir soykırıma benzer dinamikle kurban azaldı " diyen Gauck, gercekleşen anma ile gün içerisinde yaşayanları suçlama gibi bir düşüncenin bulunmadığı belirtti . Gauck, “Faillerin çocuklarına suç iftira edilemez. Şayet , kurbanların yakınlarının da tarihi olayların tanınmasını bekleme hakkı vardır" diye belirtti .
 
Birinci Dünya Muharebesi esnasında Ermenilerin ölümünde ülkesinin de sorumluluğuna dikkati çeken Gauck, Almanya'nın sorumluluğunun veya varsa suçunun tespit edilmesinin kendileri için bir sorumluluk olduğunu belirtti .
 
Gauck, Hitler'in 1939'da Polanya'yı işgal ederken, “Bugün kim Ermenileri yok edilmesini konuşuyor?" diye sorarak başladığını da hatırlattı.
 
Türkiye ve Ermenistan arasında bir yakınlaşmanın kendilerini sevindireceğini de kaydeden Gauck, “Kimsenin gerçeklerden korkmasına ihtiyaç yok" diye belirtti .
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol