Avrupa İslam Üniversitesi Viyana'da Eğitime Başladı

Merkezi Hollanda'da bulunan Avrupa İslam Üniversitesi (IUE), Viyana'da Türkçe İslami İlimler eğitimine başladı.

Avrupa İslam Üniversitesi Viyana'da Eğitime Başladı

Merkezi Hollanda'da bulunan Avrupa İslam Üniversitesi (IUE), Viyana'da Türkçe İslami İlimler eğitimine başladı.

26 Kasım 2015 Perşembe 10:41
Avrupa İslam Üniversitesi Viyana'da Eğitime Başladı
 
Eğitim faaliyetlerine Hollanda'da Rotterdam ve Amsterdam, Almanya'da ise Duisburg ve Mannheim şehirlerinde devam etmekte olan Avrupa İslam Üniversitesi eğitim halkasına Viyana'yı da ekledi.
 
Hollanda Yüksek Öğrenim Kurumu (NVAO) tarafından resmi olarak tanınmakta olan Avrupa İslam Üniversitesi, Viyana'daki eğitimilerini ATİB (Avusturya Diyanet Vakfı ) binasında gerçekleştirmektedir.
 
Avrupa İslam Üniversitesi Viyana'da eğitime başladı
 
Hollanda'daki merkezinde üç dilde (Türkçe, Hollandaca, Arapça) ilahiyat eğitimi vermekte olan Avrupa İslam Üniversitesi. Avrupa'da yaşayan müslümanlara akademik seviyede islami ilimleri öğretme konusunda oldukça iddialı.
Akademik Seviyede İslami İlimler
 
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız IUE Rektörü Prof. Dr. Nedim Bahçekapılı; Avrupa İslam Üniversitesi'nin büyüme politikası ve Avusturya'dan gelen talepler doğrultusunda Hollanda ve Almanya'dan sonra Avusturya'da yeni bir lokasyon açmaya karar verdiklerini ve eğitim dilinin Türkçe olacağını söyledi. Rektör Bahçekapılı ayrıca, Avrupa'da yaşayan müslümanların islami ilimleri akademik seviyede ve doğru kaynaktan öğrenmelerinde IUE'nin ciddi katkılar sağladığını da sözlerine ekledi.
 
Avrupa İslam Üniversitesi Viyana'da eğitime başladı
 
Neden Viyana?
 
Hollanda ve Almanya'dan sonra neden Avusturya'yı tercih ettiklerini sordugumuz IUE Rektörü Bahçekapılı; 2001 yılında kurulmuş olan Avrupa İslam Üniversitesi'nin eğitim faaliyetlerine ilk olarak Hollanda'da başladığını, fakat daha sonra gelen talepler doğrultusunda sırasıyla Almanya'da Mannheim ve Duisburg'da lokasyonlar açtıklarını, bununla beraber Avrupa'da IUE'ye olan ilginin her geçen gün artması ve Viyana'dan gelen istek doğrultusunda da Avusturya'da yeni bir lokasyon açmaya karar verdiklerini söyledi.
 
Geçtiğimiz aylarda Viyana'da bir bilgilendirme akşamı düzenlediklerini de hatırlatan Bahçekapılı; "Düzenlemiş olduğumuz tanıtım toplantısına ilginin oldukça büyük olması ve gelen öğrenci adaylarının hemen kayıt yaptırmaları Viyana'daki faaliyetlerimizi hızlandırdı. Avusturya'da yaşayan Müslüman nüfüsun yoğunluğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, Avusturya'da üniversitemize olan ilginin oldukça büyük olacağını düşünüyoruz" dedi.
 
Alanında deneyimli eğitim kadrolarıyla akademik seviyede İslami eğitim verme konusunda iddialı olduklarını da vurgulayan IUE Rektörü, derslerin Avusturya Diyanet Vakfı 'nda verildigini ve kayıtların devam ettigini de sözlerine ekledi.
 
Avrupalı Müslüman Akademisyen
 
Avrupa İslam Üniversitesi, Avrupa'da "Bilinçli Avrupalı Müslüman" kimliğini inşa etmek, Batılılar nezdinde 'istenmeyen ve korkulan din' olarak algılanan İslamiyet'i doğru ve akademik bir dille anlatmak amacıyla 2001 yılında Hollanda da kuruldu.
 
Hollanda ve Almanya da yaşayan Türklere kendi dillerinde islamı ögrenmeleri konusunda büyük katkılar sağlayan Avrupa İslam Üniversitesi, 3 yıllık İlahiyat Fakültesi sonrasında sunmuş olduğu Yüksek Lisans ve Doktora programlarıyla, Avrupa da büyük bir ihtiyaç olan 'Avrupalı Müslüman Akademisyen' yetiştirme konusunda da büyük bir hizmet sunmaktadır.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.