Bir yılda 13 bin Müslüman’ın sakalı kestirildi

Tacikistan'da, polis "yabancı değerleri" karşı kampanya çerçevesinde bir yılda 13 bin Müslüman’ın sakalını kestirtti

Bir yılda 13 bin Müslüman’ın sakalı kestirildi

Tacikistan'da, polis "yabancı değerleri" karşı kampanya çerçevesinde bir yılda 13 bin Müslüman’ın sakalını kestirtti

Hakkı Bilir
Hakkı Bilir
20 Ocak 2016 Çarşamba 20:16
Bir yılda 13 bin Müslüman’ın sakalı kestirildi
banner221
 2015 yılında Tacikistan’ın sadece Hatlon ilinde yerel yetkililerin yaklaşık 13 bin kişinin zorla sakalını traş ettirdiği bildirildi.

BBC Rus hizmetine göre, bunun yanında bu ilde yaklaşık iki bin Müslüman kadının gönüllü olarak başörtüsünden vazgeçtiğini iddia etti. Tacik güvenlik görevlileri " Milli kültüre karşı koyma” kampanyası çerçevesinde halkı başörtüsü ve sakal bırakmaktan vazgeçmeye teşvik ediyor.

BBC haberinde geçen yıl Tacikistan'ın genelinde polis yüz binlerce sakallı erkek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kimlik tespiti ve parmak izinin alınmasından sonra zorla sakalları traş ettirildi.

Uzmanlara göre, başörtüsü yasağı ve sakal traşlama kampanyasının amacının toplumun radikalleşmesini önlemek ve laik düzenin korunması için mücadele etmek.

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov da halka "yabancı değerlere boyun eğmeme ve yabancı kültürlere uymama” çağrısı yaparak, Tacik kadınlara siyah renk başörtüsü takmama tesviyesinde bulunmuştu.

Bu gayri insani ve gayri İslami kampanyanın trajik sonucu ise geçen sene St. Petersburg’de öğrenci olan ve Tacikistan’ın Vahdat ilçesinde yakınlarını ziyarete gelen Umit Bobojonov’un ölümü oldu. Tacik polisleri Bobojonov'u sadece sakal bıraktığı için döverek öldürmüşlerdi.

Resmi verilere göre, Tacikistan nüfusunun yüzde 99'u Müslümanlardan oluşuyor. Dağlık Badahşan’daki küçük İsmaililer topluluğu dışında, ülkedeki Müslümanların çoğu Sünni Hanefi mezhebini takip ediyor.

2015 yılında, Tacikistan’da adı konulmamış bir sakal düşmanlığı başlatıldı. 2012 yılında, Tacikistan Ulema Konseyi, Müslümanların dış görünümünü belirleyen bir fetva yayınlamıştı. Bu fetvada Müslüman kadınlara başörtülü olmaları, erkelere ise bir yumruk uzunluğunda sakal bırakmaları tavsiye edilmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anahtar Kelimeler:
MüslümanTacikistanSakal
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yavuz 2016-01-21 23:46:27

yaşadıkları bu zor dönemden biz de geçtik .taci̇kler de atlatir i̇nş.

banner220