Darayya'da açlık tehlikesi
 Suriye'nin Şam vilayetine bağlı Darayya mahallesi 3 yıldan fazla zamandır BAAS rejiminin ablukası altında ve rejm 8.000 kişilik mahalleye hiçbir yardım kuruluşunun girmesine ve yiyecek yardımı yapmasına izin vermiyor.

Darayya kadınları geçtiğimiz hafta bir mektup kaleme alarak yaşadıkları büyük sıkıntıyı “Darayya'da hiç yiyecek kalmadı… Çorbalarımızı, sadece açlığımızı yatıştıracak baharatlar ile kaynatıyoruz. Bebeklere içerecek sütümüz yok, kötü beslenmeden dolayı sütümüz olmadığı için bebeklerimizi emziremiyoruz. Hijeni sağlayacak ve hastalıkları uzak tutacak temizlik malzememiz yok” ifadeleri ile dile getirdi. 

Açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Darayya kadınları “bundan ilk etkilenecek bebekler ve çocuklar olacak” dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda Programı geçtiğimiz ay yayımladığı raporda Darayya halkının yiyecek bulamadığı için etraftaki otlarla beslenmeye çalıştığını aktardı.

Her ne kadar şu anda Suriye'de kısmi ateşkes varsa da BAAS rejimi BM yardım konvoylarının Darayya da dahil olmak üzere ablukası altında bulunan yerlere girmesine izin vermiyor. 

Diğer taraftan BM Güvenlik Konseyi'nin Esed rejiminin izin verip vermemesine bakmaksızın Darayya'ya yardım yapılması yönünde kararı olsa da bölgeye herhangi bir BM yardımı ulaşmış değil. 

Uluslararası yardım kuruluşları ablukayı delerek Daraya halkına yiyecek göndermek için havadan yardım yapılması seçeneğini değerlendiriyor. 

Havadan gıda yardımı yapılması lojistik açıdan zor bir iş olsa da uçaklar alçak irtifa yaparak gerekli yardımları bölgedeki mazlum halka ulaştırabilir. 1985'te Etiyopya'ya ve 2014'te Irak'a yapılan havadan gıda yardımları güzel örnekler olacaktır.

Anahtar Kelimeler:
Suriye AçlıkŞamDarayya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol