İnsanlıktan nasibini almamış Fransa

Fransa'nın Cezayir Katliamı

İnsanlıktan nasibini almamış Fransa

Fransa'nın Cezayir Katliamı

11 Ocak 2015 Pazar 11:11
İnsanlıktan nasibini almamış Fransa
banner283
Carlie Hebdo dergisine yapılan silahlı saldırılarıyla başlayan 3 günlük sürecin Fransa’ya faturası 17 Fransız’ın öldürülmesi oldu. Tüm dünyanın canlı yayınlarla takip ettiği Paris olaylarını düzenleyen Kouchi Kardeşler, önceki gün bir matbaa binasında sıkıştırıldıktan sonra yapılan operasyonla öldürüldü. Saldırıları düzenleyenlerin Cezayir asıllı Kouchi kardeşler olması, akıllara Fransa’nın Cezayir’de yaptığı katliam ve soykırımları getirdi. 1954–1962 yılları arasında gerçekleşen ve hafızalardaki tazeliğini hâlâ koruyan Cezayir soykırımı, Fransa’nın kanlı tarihinin en önemli tanıklarından biri olarak dikkat çekiyor.

DÜNYA TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN DEHŞET VERİCİ SOYKIRIM

Fransa, kurulduğu günden bu yana soykırımların ve katliamların merkezi oldu. 19. yüzyılda sömürgesi yaptığı Cezayir’i dünya tarihinin gördüğü en dehşet verici soykırıma tabi tutan Fransa, 1,5 milyon Cezayirliyi soykırıma uğratmış, 2.5 milyon Cezayirliyi ise tehcire tabi tutmuştur. Cezayir’ de 100 yılı aşkın sürede her türlü insanlık suçunu işleyen Fransızlar, Cezayir’in yedi buçuk yıl süren bağımsızlık savaşında 8 bin köyü de yakıp yıktı.

RAHMİ YOLCU

Paris olayları ve ardından yaşananlar tüm dünyada sıcaklığını koruyor. Kendi canları yandığında dünyayı ayağa kaldıran Batılılar, iş kendilerine gelince üç maymunu oynuyorlar. Cezayirli Kouchi kardeşlerin düzenlediği Charlie Hebdo saldırılarının ardından dünya medyası tarafından “mazlum Fransa” algısı sürdürülürken, Paris olaylarıyla Fransa’nın kendi kanlı tarihiyle hesaplaştığı gerçeği görmezden geliniyor.

1,5 MİLYONLUK SOYKIRIM

Cezayir’deki Fransız sömürgesi 1830 yılında başlamış ve tam 132 yıl sürmüştür. 132 yıllık esaret 1962 yılında Cezayir’in bağımsızlığını ilan etmesiyle son bulmuştur. Fransa 1954–1962 yılları arasında 1,5 milyon Cezayirliyi dünyanın gözleri önünde katletmiştir. Fransa’nın bu soykırımı çok açık ve net olarak bilinmesine rağmen tarihin karanlığına itilmeye çalışılmış, tanınmamış ve unutturulmaya çabalanmıştır. Paris Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Didier Billion, Nisan 2006’da Cezayir soykırımı konusunda şunları söylemektedir; “Şimdiye kadar hiçbir Fransız devlet adamı Cezayir’de yaşananlar için resmi özür dilemedi. Cezayir bizim tabumuzdur.”

SETİF KATLİAMINDA 45 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Yıllarca Fransız sömürgesi olan Cezayir, 2. Dünya Savaşı’nda Fransa ile anlaşmış ve bağımsızlığı karşılığında Nazi Almanyası tarafından işgale uğrayan Fransa için savaşmıştır. Fransa, Cezayir’in gençlerini cepheye göndermesi ile savaşta Almanya’ya karşı üstünlük sağlamış ve savaşı kazanmıştır. Takvimler 1945’i gösteriyordu. Fransa’nın zaferi sonucu sokağa dökülen halk, Fransa’nın kendilerine verdiği bağımsızlık sözünü tutacağını sanıyordu. Ama öyle olmadı. Fransa verdiği sözü tutmadı. Yürüyüşe katılan halka işgalci Fransız askerleri tarafından ateş açıldı. 45 bin Cezayirli can verdi. Katliam günlerce sürdü. Cezayir halkı kurşuna dizildi. Köyler ve kasabalar bombalarla yerle bir edildi.

“BÜTÜN ORDU KATLİAMA KATILDI”

1945 yılında Fransa ordusunda asker olan Yacef Sadi o anları şu şekilde anlatıyor; “Ben o zaman ordudaydım. Memleketlerine gitmek için izin isteyen askerlerin tutanaklarını tutuyordum. O zaman bütün ordu bu katliama katıldı, ben ordudan ayrıldım. Askerler Cezayirlilere saldırmaya gidiyordu. Direnişe katıldım.” Bu katliam tarihe Setif katliamı olarak geçecekti ama Fransa’nın ne ilk ne de son katliamı olarak kalacaktı.

NÜFUSUN YÜZDE 15’İ YOK EDİLDİ

Fransa 1954–1962 yılları arasında Cezayirlilere ölümlerden ölüm beğendirdi. Sadece yarım asır önce Cezayir nüfusunun yüzde 15’i Fransa tarafından soykırıma uğratıldı. 1950’lili yıllarda 10 milyon olan Cezayir nüfusunun 1,5 milyonu Fransa tarafından imha edildi. Fransa Cezayir’de sadece insanları öldürmedi. Cezayir halkının dinini yasakladı, dilini ve kültürünü tahrip etti.

SOYKIRIM İTİRAFI

İşkence tekniği uzmanı Emekli Tuğgeneral Paul Aussaresses, SDECE (Service de Documentation Extérieure et de Contre-Espionnage, bugünkü Direction générale de la sécurité extérieure)'e bağlı istihbarat subayı olarak 1955'te Cezayir'e tayin edilmiş ve NFL'i bastırmak için Tuğgeneral Jacques Massu komutasındaki 10. Hava İndirme Tugayı'na bağlı özel timi komuta etmişti. Paul Aussaresses hatıralarında bu görevdeyken en az 1509 kişiyi yargısız infaz ettiğini itiraf etmiştir. Aynı general yedi buçuk yıl süren Cezayir kurtuluş savaşında yüzbinlerce kişinin sorgusuz sualsiz katledildiğini, işkencelere maruz kaldığını itiraf etti.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erol 2015-01-11 12:18:08

Kafirin geçmişi pislik olduğu gibi akibetide cehennem olacaktır ...Rabbim kafir topluluğuna karşı tüm müslümanları muhafaza buyursun ..amin