İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Siyasi Danışmanı Hamid Ebutalibi, Ahmedinejad döneminde İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında gizli görüşmeler yapıldığını açıkladı.

GİZLİ OLANI ŞEFFAF HALE GETİRDİK

Cumhurbaşkanı Siyasi Danışmanı Ebutalibi resmi twitter hesabında yaptığı açıklamada, "Önceki hükümet döneminde görüşmeler 2 yıl gizli yapıldı. Ruhani görüşmeleri şeffaf hale getirdiğimizde, bunu duyanlar endişelendiler ve itiraz etmeye başladılar" ifadelerini kullandı.

New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler'in (BM) 69'uncu Genel Kurul Toplantısı'na katılacak olan Cumhurbaşkanı Ruhani'nin yapacağı görüşmelerden "endişelenenlere" seslenen Ebutalibi şunları belirtti:

"Stratejik araştırmalar merkezinde yıllarca üst düzey toplantılara katıldım. Bu toplantılarda dışişlerinde izlenmesi gerekli metotla ilişkin iki seçenek üzerinde tartışmalar yapılırdı: "Çatışma" veya "yapıcı işbirliği". İran halkı geçtiğimiz seçimlerde Ruhani'yi destekleyerek "yapıcı işbirliği", "ekonominin kurtulması" ve "ahlaki iyileşmeye" oy vermiştir".

"Menfaatler esastır"

21'inci yüzyıl İran'ının 20'nci yüzyıl İran'ından faklı olduğunu ifade eden Ebutalibi, "Dış siyasette milli güvenlik ve menfaatlar esastır. Çıkarlar için her adım atılmalıdır" ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
KARAMAN 2 yıl önce

DIŞ İLİŞKİLER HEP MENFAAT VE DE ÇIKARA DAYANIR....HESABLAR YAPILIR...BİR VERİLİP İKİ ALINMAK İSTENİR....SORUNLARIN SIFIR OLDUĞU SÖYLENİR VE DE DÜŞÜNÜLÜR....BÜTÜÜÜN BUNLAR MASAYA YATIRILIR VE SONUNDA SÖZLER SÖYLENEREK ORTAYA ANLAŞMALAR VE ŞARTLAR KONULUR...SONUNDA BİR ANTLAŞMA ÇIKAR ORTAYA İMZALAR ATILIR VE DE SONUNDA DÜNYA KAMUOYUNA BİR ŞEYLER SÖYLENİR BAZILARI SONRA SÖYLENİR VE DE ZAMANLAMA YAPILIR....DÜNYA BÖYLEDİR İŞTE...AMERİKAN DÜŞMANI OLANLARIN DOSTU OLDUĞU ORTAYA ÇIKAR SONUNDA....HAYIRLISI BAKALIMMMMM....