'İslam aleminin tüm umudu Türkiye'

Şair ve yazar Pakdil, İslam ülkelerine baktığınız zaman bütün umudun Türkiye'de olduğunu, özellikle Ortadoğu bağlamında önemli işlevi olduğunu söyledi.

'İslam aleminin tüm umudu Türkiye'

Şair ve yazar Pakdil, İslam ülkelerine baktığınız zaman bütün umudun Türkiye'de olduğunu, özellikle Ortadoğu bağlamında önemli işlevi olduğunu söyledi.

10 Mayıs 2015 Pazar 07:01
'İslam aleminin tüm umudu Türkiye'
Şair ve yazar Nuri Pakdil, İslam dünyasının bugünkü halinin içler acısı olduğunu belirterek "Sebebi İslam ülkelerinin başsız oluşudur. Hilafet kaldırıldıktan sonra İslam ülkeleri başı kesilmiş tavuğa dönmüştür" dedi.
 
Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde düzenlenen, "Yeni Güzel Adam'ın ağabeyi Nuri Pakdil ile edebiyat söyleşisi" programında konuşan ünlü fikir adamı "Ülkemizde Batıcılığa yönelinen dönemlerden bu yana tüm Batıcı yazarlar ve şairler sömürgecilerle iş birliği yapmışlar ve yabancılaştırma girişimlerinin uygulayıcıları olmuşlardır. Ülkemize sanatla, edebiyatla gelen ve yerleşen bu yabancılaşmanın yine ancak sanatla ve edebiyatla alt edilebileceğine inanıyorum. Türkiye üzerinde Batıcıların oluşturduğu karanlığı geriletebilecek tek güç yoğun sanat ve edebiyattır. Çünkü sanatın ve edebiyatın aslı işlevi tüm sömürülere karşı durmaktır" ifadesini kullandı.
 
Müslümanların yaşadığı coğrafyalardaki mevcut trajedilerden büyük ızdırap duyduğunu belirten Pakdil, "İslam ülkelerine baktığınız zaman bütün umudun Türkiye'de olduğunu, Türkiye'nin özellikle Ortadoğu bağlamında tartışılmaz önemde bir işlevi olduğunu görüyorum. Yeryüzünü kurtaracak hareketin ancak ve ancak Türkiye'den başlayacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.
 
Pakdil, Batıcıların Türkiye'nin ilerlemesini durdurmak ve birliğini bozmak için bütün dünyada tuzaklar kurmaya devam ettiklerini fakat Allah'ın izniyle sonuç alamayacaklarını söyledi.
 
İslam ülkelerinin bugünkü "içler acısı" halinin başsız olmalarından kaynaklandığını ifade eden Pakdil, "Birliği sağlayan hilafet idi. Onun içindir ki İslam birliğinin düşmanlarının bütün gayesi hilafetin kaldırılmasını sağlamaktı. Hilafet kaldırılınca bu birlik dağıldı ve yok oldu. Fakat İslam ülkelerinde yavaş yavaş bir uyanış gözlemlenmektedir. Özellikle Türkiye'de büyük bir uyanış hareketi vardır. Ben çok umutluyum ve bütün umudun Türkiye'de olduğu kanaatini besliyorum" dedi.
 
Nuri Pakdil, ailelerden çocuklarına öncelikle Peygamberimiz Hz. Muhammed sevgisini aşılamalarını istedi.
 
"Kudüs şairi" olarak da tanınan Pakdil, bu şehre olan sevgisini ise şöyle anlattı:
 
"Kudüs'ü çok seviyoruz çünkü Kudüs, ezeli ve ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed'in miraca çıkarken son ayak bastığı yeryüzü parçasıdır. Çocukluğumda annem bana sürekli Kudüs hikayeleri anlatırdı. Bendeki Kudüs sevgisi annem rahmetli Veciha hanımın bunu bana aşılamasıyla başlamıştır."
 
Kudüs gibi Mekke'yi, Medine'yi, Şam'ı, Halep'i ve İstanbul'u da çok sevdiğini anlatan Pakdil, İstanbul aşkının Peygamber Hz. Muhammed'in fetholunacağını söylediği tek şehir olmasından kaynaklandığını belirtti.
 
"İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Ne güzeldir o fethi yapacak olan emir, ne güzeldir o fetihte rol alacak askerler" Hadis-i Şerif'ini okuyan Pakdil, "İstanbul sevgisi imandan gelir. İstanbul'u sevmek Türkiye'yi sevmektir. İstanbul yeryüzünün en ünlü ve en güzel şehirlerinden birisidir. Ben Paris'i de gördüm. İstanbul'un yanında on para etmez" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.