Katolik ve Ortodoks kiliseleri Küba'da bir araya geldi
Katolik ve Ortodoks cemaatlerinin ruhani liderleri Papa Francis ve Patrik Kirill, tarihi buluşma için Küba'da bir araya geldi. Ortodoks ve Katolik kiliseleri, 1054'teki "Büyük Ayrışma" ile kiliselerin ayrılmasının ardından ilk kez görüşüyor.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ve Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill Küba'da bir araya geldi.

Görüşme öncesinde, bir araya gelmeleri konusundaki umutlarını ifade eden ruhani liderler, görüşmenin Hristiyan aleminin en önemli iki kilisesi arasındaki bin yıllık bölünmenin sona erdirilmesine yardımcı olmasını umduklarını belirtti.

Tanrının hediyesi
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, Küba'nın başkenti Havana'da Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill ile görüşme öncesinde Twitter hesabından bir mesaj atarak, bu görüşmenin tanrının bir hediyesi olduğunu söyledi.

Bugün lütuf günüdür
Papa Francis, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün lütuf günüdür. Patrik Kirill ile görüşme tanrının hediyesidir. Bizim için dua edin" dedi.

Papa ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’den Küba’da tarihi buluşma
Papa ve Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’den Küba’da tarihi buluşma1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francesco ve 200 milyon inananı olan Rus Ortodoks...
"Seni karşılamaktan dolayı çok mutluyum"
Patrik Kirill, Papa'ya "Sevgili kardeşim, seni karşılamaktan dolayı çok mutluyum" derken, Papa Franciscus, "En sonunda bir araya geldik" karşılığını verdi.

Ortak deklarasyon
Papa Franciscus ve Patrik Kirill toplantının sonunda ortak bir deklarasyona imza attı.

Anadolu Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol