Mursi, darbeden sonra yaşadıklarını ilk kez anlattı
Başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde Muhammed Mursi ve 35 kişinin "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi. Duruşmada konuşan Mursi, darbenin ardından götürüldüğü ve alıkonulduğu yerler hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

"Cuma günü (5 Temmuz 2013), Cumhuriyet Muhafızları komutanı gelerek binadan ayrılmam gerektiğini söyledi. Komutana 'Başkalarına değil Cumhurbaşkanına bağlı olması gerektiğini, yaptıkları nedeniyle yargılanacağını' söyledim. Komutan cevap vermedi. Daha sonra beni zorla götürmek için askerler geldi."

"MISIR'IN ULUSAL GÜVENLİĞİNE ZARAR GELMESİNDEN ENDİŞE EDİYORUM"

Helikoptere bindirilerek Süveyş Kanalı'na doğru yöneldiklerini, Süveyş'deki Atage Dağı'nda birkaç dakika durduktan sonra Fayed Havaalanı'na gittiklerini belirten Mursi, şöyle devam etti:

"Havaalanında yarım saat kaldık. Daha sonra İskenderiye'ye gittik. İskenderiye'de bulunduğumuz yerin Ebu Kayr'deki Deniz Üssü'ne bağlı Sualtı Taarruz Birliği olduğunu anladım. 5 Temmuz'dan 4 Kasım'a kadar orada kaldım. Bu sürede ortalıkta bir sürü haber yayıldı. Bu süre zarfında hiç kimseyle temasa geçmedim.

Daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Mısır'ın ulusal güvenliğine zarar gelmesinden endişe ediyorum. Gerçeği öğrenmek istiyorsan, sana (hakime hitaben) gerçekleri ancak Sisi, Sami Annan ve Hüseyin Tantavi'nin bulunduğu sırada söyleyeceğim.

Bütün bunlar, Annan ve Tantavi'nin darbeyle alakası olduğu anlamına gelmiyor ama onların söz konusu bilgilerle alakası var. Yaşananların iç yüzünden söz edebilmem, Mısır'ın güvenliği ve Filistin konusunda yaptıklarımı anlatabilmem için oturumların gizli yapılmasını rica ediyorum."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol