Müslümanlara Yunanca din dersi baskısı

Batı Trakya’da, Türk azınlığın tepkilerine rağmen, ‘240 İmam Yasası’ çerçevesinde hayata geçirilen ‘Yunanca İslam dini dersi’ uygulaması, huzursuzluk ve endişeye sebeb oluyor. 2013’de ek düzenlemeler ile fiilen uygulamaya geçirilen “240 imam yasası” ile devlet okullarında okuyan Türk öğrenciler baskı ve şantaj ile Yunan dilinde yapılan İslam dini derslerine girmeye zorlanıyor.

Müslümanlara Yunanca din dersi baskısı

Batı Trakya’da, Türk azınlığın tepkilerine rağmen, ‘240 İmam Yasası’ çerçevesinde hayata geçirilen ‘Yunanca İslam dini dersi’ uygulaması, huzursuzluk ve endişeye sebeb oluyor. 2013’de ek düzenlemeler ile fiilen uygulamaya geçirilen “240 imam yasası” ile devlet okullarında okuyan Türk öğrenciler baskı ve şantaj ile Yunan dilinde yapılan İslam dini derslerine girmeye zorlanıyor.

12 Ekim 2014 Pazar 09:49
Müslümanlara Yunanca din dersi baskısı
Batı Trakya’da, Türk azınlığın tepkilerine rağmen, “240 İmam Yasası” çerçevesinde hayata geçirilen “Yunanca İslam dini dersi” uygulaması, huzursuzluk ve endişeye sebeb oluyor.

Yunanistan’da 2007’de kabul edilen ve 2013’te getirilen ek düzenlemenin ardından uygulanmaya başlanan yasa uyarınca, devlet okullarındaki azınlık mensubu öğrencilere “Yunan dilinde İslam dini dersi” uygulaması aşamalı olarak uygulanıyor. Alınan bilgiye göre, Batı Trakya’da geçen yıl devlet okullarında eğitim gören Türk azınlık mensubu öğrencilere din dersi vermek ve Kur’an-ı Kerim öğretmek üzere “Kutsal Öğretmen” (İerodidaskalos) adı altında 85 kişi atanırken, bu sayının 2014-15 eğitim yılında 150’ye çıkarılacağı belirtiliyor.

MÜFTÜ İBRAHİM: YUNAN DEVLETİ AZINLIK İSTEMİYOR

Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı açıklamada, tüm tepkilere rağmen Atina hükümetinin uygulamakta ısrar ettiği “240 İmam Yasası” ve bununla ilişkili olarak Türk azınlığın eğitim sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Müftü Şerif, devlet okullarında okuyan azınlık çocuklarının İslam dini dersinin Yunanca yapılmasından büyük rahatsızlık duyduğunu ancak gidecek başka okulları bulunmadığı için kabullenmek zorunda kaldığını söyledi.
Yunan devletinin azınlığın kabul etmediği uygulamaları, dışa karşı azınlık istiyormuş şeklinde yanlış olarak yansıtmaya çalıştığını belirten Şerif, “Yunan devleti, azınlığın istemediği uygulamaları ters aynadan göstererek azınlık istiyor gibi yansıtmaya çalışıyor. Oysa durum tamamen farklı. Devletimiz azınlığın ihtiyaçları doğrultusunda anlaşmalar gereği bölgede yeni okullar açarak soruna yardımcı olmak yerine tek taraflı dayatmalarda ısrar ediyor” dedi.

“ÇOCUKLARA BASKI VE ŞANTAJ YAPILIYOR”Müftü Şerif, devlet okullarında seçmeli ders olarak okutulan Yunanca din dersine girmeleri için Türk çocuklara baskı ve şantaj yapıldığına dair duyumlar aldığını belirtti. Bu durumun Türk azınlık içerisinde büyük sıkıntı oluşturduğunu ancak yapacak fazla bir şey bulunmadığını ifade eden Şerif, şunları kaydetti:

“Okullarımız yetersiz olduğu için çocuklarımız mecburen devlet okullarına gidiyor ve bu yerlerde malum baskı ve şantajlarla karşılaşıyorlar. Yunan dilinde yapılan İslam dini dersine girmeleri için zorlanıyor. Ancak bunlarla ilgili herhangi bir belge olmadığı için somut bir örnek gösteremiyoruz ve bunu ispat edemiyoruz. Devlet okullarında ne okutuluyor, ne şekilde bir tedrisat programı uygulanıyor, hiçbir bilgimiz yok. Buna rağmen velilere başka bir öneride bulunamıyoruz.” Müftü Şerif, Batı Trakya Türk azınlığını ilgilendiren meselelerin Lozan Antlaşmasında taraf olan Türkiye ile konuşarak ve anlaşarak çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

240 İMAM YASASI NEDİR?

Yunanistan’da, 2007’de kabul edilen ancak Türk azınlığın tepkisi sebebiyle yürürlüğe konulmayan “240 İmam Yasası” olarak da bilinen yasa, 2013’te yapılan düzenlemenin ardından fiilen uygulanmaya başladı. Yunan medyasına yansıyan haberlerde, ocakta uygulanmaya başlanan yasa uyarınca ilk aşamada Türk azınlık mensubu 87 kişinin, “din öğretmeni” (İerodidaskalos) sıfatıyla göreve alındığı, bunlardan 9’unun İskeçe, 9’unun Gümülcine, 5’inin de Evros (Meriç) ilindeki ilk ve ortaokullara atandığı belirtiliyor. Batı Trakya’daki camilerde görev yapan din adamlarının, Yunanistan Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı’nın onayı ile aralarında Hıristiyan Yunan vatandaşlarının da bulunduğu 5 kişilik kurul tarafından atanmasını ve bunlara devlet tarafından maaş verilmesini öngören yasaya ek olarak getirilen düzenleme, bu imamların Yunan devlet okullarında İslam dini dersi vermelerini de getiriyor.

Kaynak:ww.yeniakit.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KARAMAN 2014-10-14 17:13:38

BU NEDİR ŞİMDİ...İNANÇ VE DİN ÖZGÜRLÜĞÜ BUNUN NERESİNDE....DİL ÖĞRENMEK İYİ AMA ASİMİLASYONA VESİLE OLMASIN....HERKES DİNİNİ YAŞASIN VE DE İNANCINDA ÖZGÜR OLSUN....DİL BİİLMEYEBİLİR...AMA DİNİNİ BİLMELİDİR....