Papaza kızdılar Müslüman olacaklar
Sırbistan'daki Şopiç köyü sakinlerinin Sırp Ortodoks Patriği İriney'e yazdıkları tehdit mektubu 'papaza kızıp oruç bozmak' deyimini hatırlattı. 
 
Başkent Belgrad yakınlarındaki köyün 150 yıllık kilisesinin, fırtınada zarar gördüğü için papaz tarafından yıkılmak istenmesi köylüleri kızdırdı. 
 
Patrik İreney'e mektup göndererek kiliselerinin korunmasını isteyen köylüler, taleplerinin karşılanmaması halinde topluca İslam'a geçecekleri tehdidinde bulundular.
 
Köylüler mektupta Müslüman oldukları takdirde 'Sırbistan Cumhuriyeti'nin pozitif ayrımcılık kanunlarından faydalanarak binalarını koruyabileceklerini' bildirdiler.
 
AA'ya konuşan köylülerden Predrag Lazareviç, mektubu komşularına danışarak kendisinin kaleme aldığını ve taleplerinin karşılanmaması halinde, İslam'a geçmek konusunda kararlı olduklarını vurguladı.
 
Lazareviç, mektupta yer alan 'toplu halde İslam'a geçecekleri' ifadesinin bir 'haykırış' olduğunu vurgulayarak, 'Belki bu ülkede diğer dinlere mensup insanların bizden daha fazla hakkı vardır' dedi.
 
Lazarevic'in artık güvenmediklerini belirttiği Papaz Mirko Tesiç, geçen yıl yaşanan bir fırtınada zarar gören kilisenin tamamen yıkılarak yerine yeni bir kilise yapılması gerektiğini savunuyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol