Uluslararası Ceza Mahkemesi Lahey İsrail'e soruşturma başlattı
Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in Filistin'de işlediği suçlardan dolayı inceleme başlattı.

RESMİ OLARAK İLK ADIM

Resmi olarak bir ilk adım olan bu hamle ile birlikte İsrail askeri yetkililerinin mahkum olabilecekleri belirtiliyor.

Filistin Yönetimi, kendisini mahkemeye taraf yapan anlaşmayı imzalamış ve geçtiğimiz yaz Gazze'de işlenen cürümlerle ilgili kararını tanıyacağını deklare etmişti.

TUTUKLANABİLİRLER

Mahkeme süresince hakkında tutuklama veya yakalama emri çıkarılan kişiler, UCM'ye üye bir devlete gittiklerinde tutuklanabilir.

NETANYAHU: "SORUŞTURMA ÇÖZÜM DEĞİL"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Filistin'deki savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma kararına ilişkin, "Maalesef bu soruşturma, UCM'yi çözümün değil, sorunun bir parçası haline getirmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

51 GÜNDE 2 BİN FİLİSTİNLİ ÖLMÜŞTÜ

İsrail'in Gazze'ye Ramazan ayında başlattığı 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kerim tunç 2 yıl önce

Ne olacak ki,orada İsrail aklanır ve sonra müslümanların başına bela olmaya devam eder.Filistinlilerin lehine bir kararın çıkacağını zannetmiyorum.Müslümanlar bu kadar paramparça olmuşken ve birbirlerinin kanını dökmeye devam ederken buradan herhangi bir şey çıkmaz.