Yunanistan'ın borçlar silinsin talebine Merkel'den ret

Yunanistan'da SYRIZA-ANEL koalisyonunun, "borç kesintisi talebi" reddedildiği için Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu ile işbirliğini durdurması üzerine Berlin'den açıklamalar geldi.

TASARRUF ÇAĞRISI

Hamburger Abendblatt gazetesine bir mülakat veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'a reform politikalarına devam çağrısında bulundu. Merkel, “Avrupa, Yunanistan ile ve krizden özellikle etkilenen diğer ülkelerle, reform ve tasarruf çabalarına devam ettikleri takdirde, dayanışma içinde olmaya devam edecektir” dedi.

BANKALAR YUNANİSTAN İÇİN MİLYARLARI SİLİYOR

Atina'nın talep ettiği borç kesintisini reddettiğini yineleyen Merkel, “Daha şimdiden özel alacaklılarda gönüllü bir feragat söz konusu, bankalar Yunanistan için milyarları siliyor. Bundan daha fazla bir borç kesintisi göremiyorum” dedi.

SORUMLULUK SAHİBİ OLSAYDIM

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble de Yunan politikacılara yüklendi. Welt gazetesine konuşan Schäuble, dedi.

Almanya Maliye Bakanı, “Yunan borçlarının nasıl finanse edildiğini bilenler 2020 yılına kadar bir sorun olmadığını görür” dedi.

SPEKÜLASYON İÇİN NEDEN GÖREMİYORUM

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) beklentilerine göre Yunanistan'daki olumlu gelişme sayesinde borç kotasının 2020 yılında yüzde 112 seviyesine ineceğini belirten Schäuble “Bu İtalya'nın bugünkü seviyesinin altında. Borç kesintisi hakkında spekülasyon yapmak için bir neden göremiyorum” dedi.
Anahtar Kelimeler:
YUNANİSTAN AlmanyaMerkel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol